Zeeland rapid responder op 't lijf geschreven Wi EXTRA INGEKOCHT! €H£> Rehro Veteranendag trekt 400 deelnemers 'Vroeger kon alles, nu moeten we ons budget op een slimme manier 'Tweede Pinksterdag was een drukke dag. Ik ben vijf keer ingezet en heb ook goed werk kunnen doen' jeroen de smit zijn vaak incidenten waarbij wèl snel is, maar geen patiëntenvervoer' Solo-ambulances rukken vijftig keer uit in eerste twee weken van bestaan HEERLIJK ZONNEN IN MAIGRAT Maandag 15 juni 2009 1 5 inzetten Michiel Wildschut van Connexxion Ambulancezorg Zeeland *1 Medicatiekoffertjemet ampullen: gg ondere andere pijnstillers, slaapmid- j, delen, plasmiddel, adrenaline, bloedverdunner en stelpend middel bij zwahgerschapsbloeding S« Sinds 1 juni is Connexxion Ambulancezorg Zeeland uitgebreid met twee solo-ambulances: een motor en een auto. Die konden meteen vol aan de bak. door Ton van den Nouweland Het klinkt een beetje raar, maar hij bedoelt het goed. Directeur Michiel Wildschut van Connexxion Ambulancezorg Zee land hoopt dat zijn twee nieuwe hulpverleningvoertuigen veel wor den ingezet deze zomer. „Het toe ristenseizoen is de rapid respon ded op het lijf geschreven. Ze zijn flexibel inzetbaar en met de motor ben je snel door verkeersconges- ties heen. We hebben goed naar ons personeel geluisterd. In een druk gebied als Renesse bijvoor beeld, zijn heel vaak incidenten waarbij wèl snelle hulp nodig is, maar geen patiëntenvervoer. De ra pid responder is dan ideaal." En wanneer de rapid responder op weg is, blijft de reguliere ambulan ce op stal en dus beschikbaar voor andere incidenten. Daarom hoopt Wildschut deze voertuigen vaak te kunnen inzetten. Een rapid res ponder is een ambulance die geen patiënten mee kan nemen. De ver pleegkundige zit zelf achter het stuur. Soms vervangen ze de regu liere ambulance - tegenwoordig een Intensive Care op wielen-, soms R gaan ze er aan vooraf om alvast hulp nodig de eerste levensred dende handelin gen te verrichten. In Middelburg en in de zomer langs de Schouw- se, Bevelandse en Walcherse kust rijdt een motor-ambulance en in Burgh-Haamstede staat een auto als rapid responder. Connexxion heeft elders in het land inmiddels drie jaar ervaring opgedaan met de rapid responder. Wildschut: „In Zeeland zetten we ze in om een betere dekkingsgraad te krij gen. We kunnen dan vaker vol doen aan de maximumaanrijtijd van twaalf minuten. Bovendien zijn ze sneller, waardoor we de ge middelde aanrijtijd kunnen verkor ten." Een reguliere ambulance kost ongeveer 160.000 euro, een als rapid responder uitgerus te auto of motor kost ongeveer 70.000 euro. Bovendien zit er maar één man/vrouw op. Tot vreugde van de zorgverzekeraar? Wildschut: „De rapid responder is iets goedkoper en de verzekeraars zijn er inderdaad blij mee. Zij zijn per dienstverlening goedkoper uit. Maar je moet niet vergeten dat de ze vorm van hulpverlening boven op de al bestaande komt. We heb ben zes man op de motor en zes man op de auto. Dat is toch een personeelsuitbreiding." Op gespecialiseerde internetsites als ravu.nl en ambulanceforum.nl klinkt kritiek als zou de rapid res ponder er alleen voor de mooie statistieken zijn en in feite een be zuiniging betekenen. Wildschut: „Die kritiek is eenzijdig. Wij zijn niet uit op voordeeltjes en ons per soneel heeft weliswaar afstand moeten doen van hun goudomran de cao, maar krijgt net als ieder an der volgens de cao betaald. Vroe ger kon alles, nu moeten we ons budget op een slimme manier in zetten." Wildschut kan zich voor stellen dat het personeel van de re guliere ambulance kritisch naar de ra pid responder kijkt. „Nu die de hulpverlening zon der patiëntenver voer doet, zullen de mensen op de reguliere auto meer fysiek werk moeten doen." ildschuts ervaring met twee weken rapid res- ponders in Zeeland is, positief. „Over een halfjaar gaan we evalueren. Er ligt een idee om ook voor Schouwen-Duiveland een motor in te zetten en er wordt ook gedacht om de rapid respon der op Schouwen-Duiveland het hele jaar inzetbaar te maken." uiueien uut eroen de Smit (39) uit Goes telt de ritformulieren in de am bulancepost Zierikzee. enentwintig. De motor in Mid delburg zal ook wel zoiets gedaan hebben. Dus hou het maar op vijf tig ritten in twee weken." De Smit is opgeleid als IC- en am- bulanceverpleegkundige en deed daarnaast nog een cursus voertuig- beheersing. De nieuwe rapid res- ponders konden vanaf dag één vol aan de bak. De Smit reed zelf op die Tweede Pinksterdag: „Een drukke dag. Vijf keer ingezet. Ook goed werk kun ne doen. In Kamperland was een verdrinkingsgeval van een vierja rig meisje, dat we hebben kunnen redden. Ik was er als tweede auto. Omdat je bij reanimatie veel han delingen moet doen, komen er al tijd twee ambulances. Met de ra pid responder als tweede in Kam perland, kon een reguliere ambu lance naar een andere inzet." Diezelfde dag vielen er vier gewon den op de Zeelandbrug. „Met een toevallig passerende collega uit Gouda heb ik daar een slachtoffer van infusen en zuurstof voorzien. Toen de derde ambulance arriveer de, was alle spoedeisende hulp ver leend en hoefde de patiënt alleen nog vervoerd te worden." De rapid responder wordt soms ook ingezet als verkenner. De Smit: „Dan ga ik kijken of er hulp nodig is, zoals laatst op de Brou- wersdam. Dat bleek niet het geval. Had daar een ambulance heen ge moeten, dan had die op de post Zierikzee weer vervangen moeten worden door een wagen uit Goes." Omdat hij alleen is, doet De Smit soms een beroep op omstanders. „Daar is altijd wel iemand bij die wil helpen." Jeroen de Smit is verpleegkundige en chauffeur op de rapid responder van Connexxion Ambulancezorg Zeeland. foto Dirk-Jan Cjeltema Lekker op vakantie naar Malgrat de Mar met ver blijf in hotel Sorra d'Or. Een goed verzorgd hotel gelegen in het centrum en nabij het strand. De verzorging is op basis van volpension. 10-daagse busreis vertrek: 19 - 22 en 26 juni al vanaf.. Exclusief 25,- Royal Class toeslag I C - ZLZ. Cl I ZLU JUI II 8-daagse vliegreis vertrek: 20 - 23 en 27 juni al vanaf... i Voor meer informatie, prijzen per data en andere reisduur, kijk op: www.rekro.nl of bel 010-4142233 iÊL Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de Kroon terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 12 letters en ga naar www.efteling.com I versluis A wilJeboer.?»^ MIDDELBURG - Oorlogsveteranen kwamen zaterdag in Middelburg bijeen tijdens de Zeeuwse Vetera nendag. Op de Markt werd een dé filé gehouden. In zijn toespraak zei kolonel Van Harskamp dat er destijds voor de veteranen uit bij voorbeeld Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea zo weinig aandacht en geld was. „Nu is er ruim aan dacht voor omgekomen en nog le vende militairen. Het moet u goed doen dat dat nu wel goed geregeld is. Jullie legden daarvoor de basis." Zo'n vierhonderd veteranen woon den de dag bij, waaronder veel In- dië- en Nieuw-Guinea-gangers maar ook zes militairen die in Liba non zaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69