Zeeland in Groede trekken veel bekijks GÜ) Rehro 'Ik heb er een jaar aan gewerkt om hem op te knappen. Nu kan ik er 'Wij gaan nooit meer op vakantie. Een paar keer per jaar bezoeken geen afstand meer van doen', zegt Ben Kint over zijn legerambulance we treffens van historische legervoertuigen, zoals in Normandië 'Deze tractor heeft voor mij zoveel emotionele P.?er u': 1953 waarde dat ik die nooit zal verkopen Het leven van de Duitse soldaat aan het front op Groede Podium Maandag 15 juni 2009 1 5 Flink wat publiek verzamelde zich op Groede Podium om zich te vergapen aan historische voertuigen tijdens het derde Oldtimerweekend. door Harold de Puysseleijr Een treffender decor kun je niet hebben voor deze tij delijke tentoonstelling van oud legermaterieel in de open lucht. Het attractieparkje in Groede was ooit een steunpunt van de Duitse artillerie. Het bunkerdorp werd aan het ein de van de Tweede Wereldoorlog gebouwd in een stuk van de Prootspolder en telt elf bunkers, waarvan er negen dienst deden als schuilplaats. Jaren lagen de bunkers bedolven onder een dikke laag aarde of ver scholen in het struikgewas. Maar met de ombouw van het terrein, dat na de oorlog in gebruik geno men werd als hertenkamp, zijn de bunkers met de herinrichting tot Groede Podium weer blootgelegd. „Stap maar in", zegt konvooileider en mede-organisator van het Oldti merweekend Henk Risseeuw. Met zijn in 1941 gebouwde Plymouth Special Deluxe voert hij de stoet van vijfendertig antieke legervoer tuigen aan die defileren over het terrein van Groede Podium. De karavaan is net teruggekeerd van een rondrit door de streek, ver telt Risseeuw. „On derweg zijn we een paar keer een kwartier gestopt en trokken we heel wat bekijks." Een van de blikvangers in de co lonne is een Volkswagen uit 1942. Deze zogeheten Kubelwagen was een terreinwagen die speciaal voor de Duitse Wehrmacht werd ont wikkeld in de fabrieken van Ferdi nand Porsche. Deelnemers aan de tocht en aan sluitende 'static show' van histori sche voertuigen komen volgens de organisator uit alle delen van Ne derland. Terneuzenaar Ben Kint speelt met zijn legerambulance uit 1955 een thuiswedstrijd, vertelt hij. Kint kocht de ruim drieduizend ki lo wegende V8 van Ford jaren gele den met de bedoeling om hem na restauratie weer van de hand te doen. „Ik heb er ongeveer een jaar aan gewerkt om hem op te knap pen. Inmiddels kan ik er geen af stand meer van doen", aldus de Terneuzenaar. Kint heeft geen fascinatie voor de voertuigen. Zo rijdt de bordeauxro de Jaguar XK'140 uit 1956 die te midden van moderne auto's een plaatsje heeft gevonden op het par keerterrein zeker mee in de rond rit voor historische personenauto's op zondag. Zes historische tractoren op het stoffige toegangsweggetje richting Groede Podium zijn zaterdag een soort van voorprogramma. De 76-jarige Adrie Luteijn staat er ook met zijn Ford Red t 1 .1 1. 1 Bijzonderis.dat oorlog, maar bezoekt toch een aan tal keer per jaar samen met zijn echtgenote historische treffens in heel Europa. „We gaari nooit meer op vakantie. Zo'n keer of zes zijn we nu al in Normandië geweest en dit jaar gaan we nog naar een groot treffen in Engeland. Voor mij is het puur begonnen om het rijden. De liefde voor het voertuig staat voorop. Het Oldtimerweekend staat niet geheel in het teken van oorlogs- de vader van Adrie het land bouwvoertuig nieuw kocht in een periode dat er niet veel van deze tractoren wer den verkocht. „De dollar werd te duur en daar om is het een zeldzame tractor. Er zijn er heel weinig van in Neder land. Mocht ik willen, dan heb ik hem zo verkocht. Maar deze trac tor heeft voor mij zo'n grote emo tionele waarde. Die doe ik nooit weg. Ik heb er nota bene zelf veer tig jaar lang mee gewerkt", vertelt de Groedenaar. foto Wim Eggermont Vervelende reacties van het publiek krijgen de le den van de Dutch Re-en- actment Group '40-'45 eigenlijk nooit, vertelt Frank Jager van deze hobbyvereniging terwijl hij zaterdagmiddag voor de tot zie kenhuis omgetoverde legerbunker op het terrein van Groede Podium zit. „Wel zijn we op sommige his torische evenementen niet wel kom, maar daar hebben we geen moeite mee." Jager en de andere leden van de groep die levende geschiedenis als hobby hebben, beelden tijdens het Oldtimerweekend een Duitse een heid te velde uit. Behalve het zie kenhuis is er ook een keuken en een radiopost ingericht. „Moet je maar eens opletten, hoe gedetail leerd ze daar mee omgaan", zegt Wim Eggermont uit Sluis. Hij is bezig aan een boek over de geschie denis van het vroegere herten kamp en loopt daarom gewapend met fotocamera over het terrein. De Duitse soldaten zien er inder daad ook echt zo uit. Een keuken soldaat draagt een oud horloge en draait een sigaret met tabak uit een buideltje dat best zo'n zeven tig jaar oud zou kunnen zijn. Hij steekt zijn shagje in stijl aan met een oude aansteker. Gelukkig voor hem is de tabak wel uit 2009. De Dutch Re-enactment Group '40-'45 laat zien hoe de Duitse sol daat aan het front leefde en hoe hij de strijd in ging. De acteurs stel len met nadruk dat ze geen politie ke motieven hebben. „Wij verwer pen elke vorm van fascisme of ra cisme. De Duitse dienstplichtigen waren ook maar gewone jongens die voor hun nummer opkwamen en zo snel mogelijk weer naar huis wilden", zegt Jager. Een automobiliste doet in een Morris 1 het Oldtimerweekend in Groede. de proef achteruitrijden tijdens foto Wim Kooyman Lekker op vakantie naar Malgrat de Mar met ver blijf in hotel Sorra d'Or. Een goed verzorgd hotel gelegen in het centrum en nabij het strand. De verzorging is op basis van volpension. 10-daagse busreis vertrek: 19 - 22 en 26 juni al vanaf.. 25,- Royal Class toeslag I Cl - ZLZ- Cl I £-\J JUI II 8-daagse vliegreis vertrek: 20 - 23 en 27 juni Voor meer informatie, prijzen per data en andere reisduur, kijk op: www.rekro.nl of bel 010-4142233 Amesteinweg 27, Middelburg Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Efïtelingprijzen Vind de Kroon terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 12 letters en ga naar www.efteling.com versluis.&wjlleboer ««X MMXV&UI if, RtAfhiUAi. Kunststof kozijnen Isolerende beglazing www.versluisenwilleboer.nl Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53