Delta Tour Zeeland Heddie Nieuwdorp apel Spanjaarden woest over ellet Van kilometer tot kilometer Amateur uit Yerseke (18) weert zich kranig in peloton vol profs. Kenny van Hummel bezorgt renner een gebroken neusbeen. 361 Maandag 15 juni 2009 Nick Nieuwdorp en zijn vader Heddie voor de start van de eerste etappe op de Markt van Middelburg. foto Lex de Meester Eerste etappe, Middelburg-Coes, 181,7 km. 0: Om 12.30 uur vertrekken 154 ren ners. Tyler Ferrar (Garmin) is na de proloog de klassementsleider en draagt de blauwe trui. 26: Eerste tussensprint, op de Zee dijk van Westkapelle. Klassement sleider Farrar wint en breidt zijn voorsprong met drie seconden uit op de nummer twee Michiel Eleij- zen (Sil6ence Lotto). De uitslag: 1. "iyier Farrar, 2. André Schulze (PSK Whirlpool), 3. Robert Wag ner (Skil Shimano). 36: De Belg Gorik Gardeyn (Silen ce Lotto) is de eerste renner die een serieus gaatje slaat. Hij krijgt drie medevluchters, maar het kwartet wordt snel weer ingere kend. 45: Acht renners krijgen 100 meter voorsprong 47: Zes van de acht worden ingere kend, de Belg Bart Dockx (Silence Lotto) en de Fran'sman Jean Zen (Palmans) rijden door. 50: Op Neeltje Jans is de voor- Derde etappe, Terneuzen-Terneuzen 185 kilometer. 0: Om 12.20 vertrekken 152 ren ners. De Spanjaard Rafael Serrano, die een gebroken neus overhield aan een elleboogslag van Kenny van Hummel, blijft achter in het hotel. 12: De eerste vlucht van de dag, onder andere met Johnny Hooger- land, Philippe Gilbert, Kenny van Hummel, Ricardo van der Velde, Bobbie Traksel en Bram de Groot. 34: Bobbie Traksel wint eerste tus sensprint, Julian Dean vliegt kort daarvoor uit de bocht. 48: Nieuw kopgroepje met Lieuwe Westra, Stefan van Dijk, Geert Omloop en Mitchel Docker. 105: Op de kasseistroken is de voorsprong van de vier twee minu ten. Kai Reus en Bert den Backer UIT E Delta Tour Zeeland. Eerste etappe, Middelburg-Coes (181,7 kilometer): 1. Alessandro Petacchi (LPR Brakes-Far- nese Vini) 3:59:10; 2. Tyler Farrar (Gar- min-Slipstream Pro CT) z.t.; 3. Bobbie Traksel (Vacansoleil Pro Cycl Tm) z.t.; 4. Baden Cooke (Vacansoleil Pro Cycl Tm) z.t.; 5. Andre Schulze (PSK Whirlpool - Author) z.t.; 6. Kenny van Hummel (Skil - Shimano) z.t.; 7. Francisco Pacheco (Contentpolis - Ampo) z.t.; 8. Stefan van Dijk (Verandas Willems) z.t.; 9. Marcel Reimer (Cervélo Test Team) z.t.; 10. Pie- ter Vanspeybrouck (TopspVlaande ren-Mercator) z.t.; 11. Jonathan Ber- trand (Landbouwkrediet-Colnago) z.t.; 12. Arjen de Baat (Van Vliet - EBH-Els- hof) z.t.; 13. Sven Vanthourenhout (Sun web Pro Job) z.t.; 14. Kristof Goddaert (TopspVlaanderen-Mercator) z.t.; 15. Al berto Ongarato (LPR Brakes-Farnese Vi ni) z.t.; 16. Dieter Cappelle (Palmans - Cras) z.t.; 17. Wim de Vocht (Vacanso leil Pro Cycl Tm) z.t.; 18. Jonas Vangen- echten (Verandas Willems) z.t.; 19. Nick Nieuwdorp (Nat. Select. Nederland) z.t.; 20. Robert Wagner (Skil - Shimano) z.t.; 22. Johnny hoogerland (Vacansoleil) z.t.; 65. Hans Dekkers (Garmin-Slipstream Pro CT) z.t. Tweede etappe, Terneuzen-Terneuzen (185,9 kilometer): 1. Robert Wagner (Skil - Shimano) 4:11:34; 2. Tyler Farrar (Garmin-Slipstream Pro CT) z.t.; 3. Ales sandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vi ni) z.t.; 4. Baden Cooke (Vacansoleil Pro Cycl Tm) z.t.; 5. Theo Bos (Nat. Select. Nederland) z.t.; 6. Sven Vanthourenhout (Sunweb Pro Job) z.t.; 7. Kristof Goddae rt (TopspVlaanderen-Mercator) z.t.; 8. Steve Houanard (Skil - Shimano) z.t.; 9. Bobbie Traksel (Vacansoleil Pro Cycl Tm) z.t.; 10. Marcel Reimer (Cervélo Test Team) z.t.; 11. Alberto Ongarato (LPR Brakes-Farnese Vini) z.t.; 12. Dieter sprong opgelopen naar 1.10 mi nuut. 111: De voorsprong is bij het oprij den van de kasseien bij Geersdijk 3.11. 140: Tweede tussensprint, bij de eerste doorkomst in de finishstraat op de Nansenbaan in Goes: 1. Zen, 2. Dockx, 3. Farrar. 150: De voorsprong wordtsteeds kleiner. In Wemeldinge bedraagt die nog 1 minuut. 172: Bij de tweede doorkomst heb ben de leiders een gaatje van 20 se conden. 175: Het duo wordt gegrepen door het op hol geslagen peloton. 176: Johnny Hoogerland (Vacanso leil) plaatst tevergeefs een demarra ge- 178: Hoogerlands ploeggenoot Lieuwe Westra krijgt too meter. 181.7: De Italiaan Alessandro Pe tacchi (LPR) wint met een band dikte voorsprong op Tyler Ferrar. Bobby Traksel (Vancansoleil) wordt derde. Farrar blijft leider, Pe tacchi volgt op 6 seconden, de Duitser Schulze is derde op 11 sec. gaan in achtervolging. 118: Valpartij waarbij vooral Rick Flens van de nationale selectie schade oploopt. 135: De Rabo's rijden hard om de vluchters in te rekenen, de voor sprong wordt steeds kleiner. Theo Bos valt op de kasseien van de Smokkelweg, maar is snel over eind. 141: Tyler Farrar wint derde tus sensprint en verhoogt voorsprong op Petacchi tot negen seconden. 176: Twee kleine kopgroepjes zijn snel ingerekend, op de Platendijk demarreert Alessandro Petacchi. Hij wordt een paar kilometer ver der ingerekend. 185: Robert Wagner wint de sprint in Terneuzen voor Tyler Far rar en Alessandro Petacchi. Tyler Farrar is eindwinnaar en wint ook de overige klassementen. Vanthourenhout (BKCP - Powerplus) z.t.; 13. Jeremy Hunt (Cervélo Test Team) z.t.; 14. David Deroo (Skil - Shi mano) z.t.; 15. Roy Curvers (Skil - Shima no) z.t.; 16. David Boucher (Landbouw krediet-Colnago) z.t.; 17. Olivier Kaisen (Silence - Lotto) z.t.; 18. Jetse Bol (Nat. Select. Nederland) z.t.; 19. Thomas Berk hout (Nat. Select. Nederland) z.t.; 20. Oleg Chuzhda (Contentpolis - Ampo) z.t.; 38. Johnny Hoogerland (Vacanso leil) z.t.; 65. Nick Nieuwdorp (Nat. Se lect. Nederland) 4:20:07; 74. Hans Dek kers (Garmin-Slipstream Pro CT) z.t. Eindklassement: 1. Tyler Farrar (Gar min-Slipstream Pro CT) 8:13:33; 2. Ales sandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vi ni) 8:13:44; 3. Robert Wagner (Skil - Shi mano) 8:13:46; 4. Andre Schulze (PSK Whirlpool - Author) 8:13:53; 5. Jeremy Hunt (Cervélo Test Team) 8:13:54; 6. Michiel Elijzen (Silence - Lotto) z.t.; 7. Bobbie Traksel (Vacansoleil Pro Cycl Tm) 8:13:55; 8. David Boucher (Land- bouwkrediet-Coinago) z.t.; 9. Robert Hunter (Barloworld) 8:13:56; 10. Sebas tian Langeveld (Nat. Select. Nederland) z.t.; 11Theo Bos (Nat. Select. Neder land) z.t.; 12. Marcel Reimer (Cervélo Test Team) z.t.; 13. Kristof Goddaert (TopspVlaanderen-Mercator) 8:13:57; 14. Bram de Groot (Nat. Select. Neder land) z.t.; 15. Hayden Roulston (Cervélo Test Team) z.t.; 16. Phillippe Gilbert (Si lence - Lotto) 8:13:58; 17. Tom Relou (Cycling Team Jo Piels) 8:13:59; 18. Wouter Mol (Vacansoleil Pro Cycl Tm) z.t.; 19. Oleg Chuzhda (Contentpolis - Ampo) z.t.; 20. Wim de Vocht (Vacanso leil Pro Cycl Tm) 8:14:00; 26. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) z.t.; 63. Hans Dekkers (Garmin-Slipstream Pro CT) 8:22:35; 77. Nick Nieuwdorp (Nat. Se lect. Nederland) 8:22:43. door Koen de Vries MIDDELBURG - Zaterdag glimt hij al van oor tot oor en een dag later is dat nog een graadje erger als zijn zoon bij het selecte gezelschap zit dat de eindstreep in Terneuzen haalt. Veel trotsere vaders dan Hed die Nieuwdorp zijn er dit weekein de niet. Yersekenaar Nieuwdorp was van 1980 tot 1987 profwielrenner en is er altijd bij als zijn zoon een wed strijd rijdt. Nu is het in Zeeland te doen, in de Delta Tour. Achttien jaar is Nick Nieuwdorp nog maar, maar wel goed genoeg om aan de profwedstrijd mee te mogen doen. Via een U-bocht nam bondscoach Thorwald Vene- berg hem op in de nationale baan- door Frits Bakker GOES - Kenny van Hummel stond er voor de start van de slotrit van de Delta Tour in Terneuzen bij als de onschuld zelf Ja, er was een ru zie en een handgemeen geweest, zaterdag op tien kilometer van de finish, met de jonge Spaanse ren ner Rafael Serrano. Maar een elle boog, een gebroken neusbeen? „Ben je gek, ik draaide me half om en heb hem ongelukkig geraakt." De sprinter van Skil Shimano was net bezig Om aan de zijkant van het peloton naar voren te rijden om de sprint voor te bereiden. „Ik ploeg. De inwoner van Yerseke is eigenlijk nog maar eerstejaars ama teur maar omdat hij in zijn debuut jaar sterk presteert en de Delta Tour een echte Zeeuwse wedstrijd is, mag hij in hetzelfde peloton fiet sen als Alessandro Petacchi, Tyler Farrar, Robert Hunter, Leif Hoste en Philippe Gilbert. Heddie Nieuwdorp had twijfels bij de deelname van zijn zoon aan de wielerdriedaagse. „Denk er goed over na", heb ik vorige week tegen Nick gezegd, toen we hoor de dat hij mee mocht doen. „Acht tien jaar is wel erg jong voor zon zware wedstrijd. Maar Nick twijfel de niet. Maandag heeft hij vier uur bijgetraind. Hij wil dolgraag rij den." Nieuwdorp-senior heeft er vrede mee. Sterker, hij vindt het prachtig dat zijn zoon aan het vertrek staat. „Nick zit goed in zijn vel. Anders zou hij het niet doen." Zijn gedach- raakte hem tegen zijn schouder en hij begon gelijk te schelden. En toen ik wat terug zei, begon hij naar me te slaan. Ik heb me breed gemaakt, draaide me om en kwam met mijn elleboog tegen zijn neus aan." Piet Hoekstra, zijn ploegleider, wil de er ook niet te veel woorden meer aan vuil maken. „Ik heb te gen Kenny gezegd: duwen en trek ken hoort bij wielrennen, slaan en schoppen niet. Hij heeft me be zworen dat hij dat niet heeft ge daan. Ik geloof hem, maar de jury beslist. Die heeft Kenny een straf- minuut gegeven." De Friese ploegleider, die in zijn dagen als renner een paar jaar in Axel heeft gewoond, wilde zater dagavond in het hotel met de ten gaan terug naar zijn eigen prof- tijd. Tien keer stond hij aan de start van de wedstrijd die toen nog de Ronde van Midden-Zee land heette. Zeven keer als prof, drie keer als amateur. In 1987 schreef hij de wedstrijd voor ama teurs op zijn naam. Dat is een pareltje op z'n erelijst, maar zijn grootste succes vierde hij veel eerder. In 1981 won Nieuw dorp een etappe in de Ronde van Spanje. Anno 2009 zou daarmee zijn naam voor eeuwig in sierlijke letters worden geschreven, maar toen werd de prestatie in Neder land nauwelijks opgemerkt. „In Spanje was de wedstrijd recht streeks op tv zien. Er was daarna ook belangstelling van Spaanse ploegen. Maar ja, dan moest je daar gaan wonen en dat zag ik niet zitten." Nicks grootste wens is om zijn va der op te volgen. Hij heeft er alles ploegleider en de twee renners rond de tafel om de zaak uit te pra ten. „Maar dat werd geweigerd, door een ongelukkig toeval. Die Spanjaard heeft van zichzelf een enorme neus. En één van mijn renners zei: „Daar kun je moeilijk naast slaan. Kenny moest erom la chen en toen werden ze helemaal woest." Oscar Geredo, de ploegleider van Contentpolis Ampo, was een dag later nog niet vergeten. „Het is schandalig", vond hij, „dat Kenny van Hummel vandaag nog mag starten. Ik heb er bij de jury voor gepleit om hem uit de koers te ha len. Mijn renner is 21 jaar, die gaat niet zo maar schelden of slaan." Volgens Geredo moet er hard wor den opgetreden tegen dat soort ka-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40