Willeboordse wint eerste toernooi tijdens haar WK-voorbereiding Gesink en Clement slagen voor Tour-examen Cancellara leidt in Zwitserland Peptalk levert Oranje één verrassende zege op Rabo-renners vallen op in Dauphiné Libéré met hoge klasseringen. Judoka staat in Madrid voor twintigste keer op WB-podium. Olympisch kampioen tijdrijden is superieur in proloog. Volleyballers winnen op zaterdag van VS, maar verliezen op zondag. Tweekamp om wereldtitel dammen stevent op barrage af Maandag 15 juni 2009 31 door Ad Pertijs GRENOBLE - Sprintend als een die sel en met een voorzichtig geheven gebalde vuist vierde Stef Clement gisteren in de slotrit van de Dau phiné Libéré de mooiste zege uit zijn carrière.' „Weer iets geleerd. De volgende keer steek ik beide armen de lucht in", sprak de 26-jarige ren ner olijk. Met de Amerikaan Timothy Dug- gan en de Fransman Sebastien Joly was hij in de finale voorop geble ven vanuit een grote groep vroege aanvallers. „Op een gegeven mo ment zei Frans Maassen dat ik voor de zege moest gaan rijden. Maar als je nog nooit in zo'n situa tie heb gezeten, weet je niet wat je dan moet doen. Gelukkig viel Joly aan en liep daarna voor mij alles goed." Samen met Duggan reed hij het gat dicht. Hij nam direct de lei ding over en denderde zó hard door naar de finishlijn dat nie mand er nog over kon komen. De zege van Clement zette niet al leen een kroon op zijn eigen Dau phiné Libéré, maar ook op die van zijn ploeg Rabobank. Ploegleider Erik Breukink stelde genoegzaam vast dat zijn Tourkandidaten 'goed in orde' waren. Het wordt volgens hem een lastige opgave om de laat ste drie renners aan te wijzen, na dat eerder Mentsjov, Gesink, Freire, Flecha, Ten Dam en Garate al zeker waren van hun zaak. Het meest tevreden zal Erik Breukink -echter geweest zijn met het rijden van Robert Gesink, die vierde werd op 2.41 van eindwin naar Alejandro Valverde. Zaterdag stak de 23-jarige Achterhoeker zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken toen hij in de koninginnen- rit naar de Col de la Madeleine was blijven steken op de tweede plaats, maar op de slotdag was het gevoel heel anders. „Mijn benen waren za terdag een stuk minder dan don derdag op de Mont Ventoux", zei Gesink. Volgens Breukink moet de jonge renner niet inzitten over dit soort dingen. „Ik kan ook begrijpen dat hij graag een keer wint, maar als Robert zo doorgaat komt de belo ning vanzelf een keer.u De wielrenners Robert Gesink en Stef Clement, beiden van Rabo bank, laten tijdens de Daphiné Libéré zien in goeden doen te zijn in aanloop naar de Tour. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Een wereldbeker toernooi winnen is niet gewoon, vindt judoka Elisabeth Wille boordse nog altijd. Maar de uit Middelburg afkomstige sportster was gisteren niet euforisch. „Dit was voor mij eigenlijk maar een oefentoernooi", liet ze vanuit Ma drid weten, nadat ze de gouden medaille in de klasse -63 kilo had veroverd. Voor de nummer drie van het we reldkampioenschap (2007) en de Olympische Spelen (2008) was het twintigste podiumplaats tij dens een World Cup. Het was haar achtste gouden plak en ze had al drie zilveren en negen bron zen medailles. De dertigjarige Willeboordse is sinds twee weken bezig aan haar voorbereiding op het wereldkam pioenschap, dat in augustus in Rotterdam wordt gehouden. De studente geneeskunde ging mee op trainingsstage naar Moskou en werkte vervolgens in Madrid haar eerste wedstrijden af Ze won daar vijf partijen op rij, zonder echt in de problemen te komen. „Ik ver keer nog niet in topvorm, maar dat hoeft ook nog niet. Het belang- DAVOS - De Oostenrijkse wielren ner Bernhard Eisel heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Na bijna 150 kilometer, met start en fi nish in Davos, won de renner van Team Columbia de sprint van het peloton. De Duitser Gerald Ciolek werd tweede, voor de Spaanse Ra- borenner Oscar Freire, die in de rijkste was dat mijn reacties goed waren. Als mijn tegenstandsters wat probeerden, had ik altijd een goed antwoord klaar. Ik heb geen fout gemaakt en ben ook geen en kele keer gegooid." De Walcherse versloeg achter eenvolgens Rizlein Zouak (Fra), Svetlana Chepurina (Oek), Yarden Gerbi (Isr) en Anne Laure Poli (Fra) voor ze in de eindstrijd op landgenote Anicka van Emden stuitte. In die finale stonden de twee zowel na vijf als acht minu ten (3 minuten verlenging) gelijk. 'Als mijn tegenstandsters wat probeerden, had ik altijd een antwoord klaar' De scheidsrechters moesten toen een winnares aanwijzen. Wille boordse: „Ik kreeg twee vlagge tjes, Anicka één. Maar het had net zo goed andersom kunnen zijn, moet ik toegeven." De Zeeuwse WK-ganger moet in de komende weken nog fysiek sterker worden, zei ze. „Ik moet nog wat sterker worden voor de momenten waarop het in partijen tot een echte clash komt. Dan moet ik namelijk door kunnen drukken." Over drie weken doet Wille boordse mee aan de Grand Prix in spurt ingesloten raakte. De Zwit ser Fabian Cancellara behield de leiding in het klassement. Lars Boom, die zaterdag in de indi viduele tijdrit negende werd, viel weg uit de top van het klassement. Hij arriveerde gisteren op een paar minuten achterstand van het pelo ton. Eisel rekende in de spurt ter nauwernood af met Ciolek. Er moest een fmishfoto aan te pas ko men om de winnaar aan te wij zen. Freire, die in de slotmeters nog veel achterstand goedmaakte, kreeg niet de kans er nog over- Rio de Janeiro. Voor het WK zich aandient, gaat ze ook nog naar trainingskampen in Duitsland en Spanje. Ook Bosch pakt goud Niet alleen Elisabeth Wille boordse pakte goud, ook haar kamergenote Edith Bosch (-70) deed dat. Zij was in de eindstrijd te sterk voor de Spaanse Cecilia Blanco. Kitty Bravik (-52) en Michelle Diemeer (-57) hebben zater dag beiden een bronzen me daille veroverd. Bravik, de num mer drie van het EK in Geor gië, verloor in de halve finales en won vervolgens in de strijd om het brons met een waza-ari van de Koreaanse Gyong Un Park. Diemeer bereikte de kleine finale via de herkan singen. Haar laatste zege was op de Braziliaanse Mariana Bar ros. Vijfde plaatsen waren er voor Claudia Zwiers (-78) en Ca- rola Uilenhoed (+78). Uilen hoed behaalde vorige week in Lissabon haar eerste medaille (brons), sinds ze na de O- lympisehe Spelen van Peking een zware knieoperatie onder- ging- heen te komen. De Spanjaard was ogenschijnlijk wel de snelste van het pak. Cancellara, die zaterdag met overmacht de individuele tijdrit over 7,8 kilometer had ge wonnen, finishte voorin het pelo ton en behield zijn trui. De olym pisch kampioen tijdrijden was za terdag een klasse apart geweest. Het verschil met de nummer twee, de Tsjech Roman Kreuziger, was negentien seconden. De Duit ser Andreas Klöden, derde, eindig de op 22 tellen. Boom gaf als num mer negen 34 seconden toe. Robert Horstink probeert de bal langs het Amerikaanse blok te slaan. foto Valerie Kuypers/ANP door René Banierink ROTTERDAM - Een lesje in zelfver trouwen en bescheidenheid tege lijk. Dat kregen de Nederlandse volleyballers vrijdag van een Uruz- gan-veteraan. En de uitkomst van het eerste weekend in de World League tegen olympisch kampioen Verenigde Staten, met een 3-0-ze- ge en een 3-2-nederlaag, sloot daar mooi op aan. Bij de eerste exercitie in de mondi ale strijd die de World League vol leybal heet, was afgelopen week end de krijgslustige taal te pas en te onpas te horen. En dat had dit keer eens niet te maken met de te genstander, de Verenigde Staten, waar termen als oorlog en vecht lust al met de paplepel naar bin nen gewerkt worden. Nee, het kwam dit keer van de Nederland se kant en het kon haast niet an ders dan dat het te maken had met een bijeenkomst die de Nederland se mannen vrijdag voorgeschoteld kregen van Francesco Wessels. De ze Uruzgan-ganger liet even zien en horen hoe het er in een echte oorlogssituatie aan toe gaat. „Ik heb er in bed nog wel even een paar uurtjes over nagedacht", zei Yannick van Harskamp. Het was duidelijk: het verhaal had grote indruk gemaakt. En juist dat was de insteek van bondscoach Peter Blangé en vooral ook Rico Schuijers. De sportpsycholoog is bij de ploeg gehaald om aan de mentale component bij de volley ballers te werken. „Die wordt ge woon steeds belangrijker in het volleybal", zegt Wietze Kooistra. Bij min of meer sportieve gelijk waardigheid op het technische en tactische gedeelte, moet de winst ergens anders gehaald worden. Blangé: „Er vallen in het volleybal geen doden, maar het principe van strijd is hetzelfde." De peptalk pakte zaterdag uitste kend uit. Oranje toonde vanaf de eerste bal geen enkel ontzag voor de olympisch kampioen en titelver dediger in de World League. Welis waar misten de Amerikanen een aantal van hun sterren van Peking, maar ze kwamen niet onder de druk uit van de sterk serverende en passende Nederlanders. Maar dat een oorlog vrijwel nooit met de eerste slag wordt gewon nen, bleek gisteren in de tweede confrontatie. De Amerikanen had den extra krachten gemobiliseerd en dit keer was Oranje de ploeg die onder vuur kwam te liggen. HENGELO - De tweekamp tussen de Russen Alexander Schwarz- man en Alexander Georgiev om de wereldtitel dammen stevent af op een verlenging. Ook de zeven de partij leverde zaterdag in Hengelo geen winnaar op. De stand is daarom nog altijd gelijk: 7-7- Om kampioen te worden, moet een van beiden drie zeges boeken. De organisatie en de dammers hebben voor dat format gekozen om avontuurlijk aanvalsspel te sti muleren. Dat plan lijkt echter falie kant te mislukken. Het lijkt on waarschijnlijk dat een van de twee spelers in de resterende vijf partijen minimaal drie keer de winst grijpt. De kans is groot dat de tweekamp tussen Schwarzman en Georgiev in een barrage beslist moet worden. Stef Clement (links) wint in de Dauphiné Libéré voor het eerst in zes jaar weer een rit in lijn. foto Laurent Cipriani/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35