Met de vuvuzela naar verbroedering Heerenveen-Roda JC eerste duel nieuw seizoen Landskampioen AZ begint met uitwedstrijd tegen Heracles Almelo. Xerez debuteert in Primera Division Ajax eert Haarms met tribune De Toekomst Zuid-Afrikanen hopen vurig dat WK voetbal blank en zwart verenigt. Werth grijpt naast Duitse titel in de kür Amsterdam nu zeker van basketbaltitel Torres helpt Spanje op weg met snelle hattrick Timko Lokerse verrast met toernooizege 30 1 Maandag 15 juni 2009 De Zuid-Afrikaanse supporters maakten er tijdens de openingswedstrijd van de Confederations Cup een waar feest van. Velen hadden een vuvuzela, een lange felgekleurde trompet, meegebracht. foto Kim Ludbrook/EPA ZEIST - SC Heerenveen opent in het nieuwe seizoen de competitie in de eredivisie. De bekerwinnaar uit Friesland ontvangt Roda JC op vrijdag 31 juli. Dat blijkt uit het conceptprogramma dat de KNVB naar de clubs heeft gestuurd en dat volgens plan komende week definitief wordt vastgesteld. Landskampioen AZ begint met een uitwedstrijd, zaterdag 1 augus tus tegen Heracles Almelo. De 'Grote Drie' (Ajax, PSV, Feye- noord) trappen zondag 2 augustus af Ajax speelt uit bij FC Gronin gen, PSV krijgt VW-Venlo op be zoek en Feyenoord neemt het in De Kuip op tegen NEC, de voor malige club van de nieuwe trainer Mario Been. Competitieleider Bert van Oost veen heeft voor de eerste divisie een competitieschema voor negen tien clubs opgesteld. Hij heeft For- tuna Sittard niet in het program ma opgenomen, omdat de Lim burgse club geen proflicentie meer heeft. Komende woensdag doet de rechtbank in Utrecht uitspraak in het kort geding dat Fortuna Sittard tegen de maatregel van de KNVB heeft aangespannen. Het nieuwe seizoen gaat traditiege trouw van start met de strijd om de Johan Cruijff Schaal, op zater dag 25 juli tussen landskampioen AZ en bekerwinnaar SC Heeren veen in de Arena. De eerste speelronde in de eredivi sie: 31 juli: SC Heerenveen-Roda JC; 1 augustus: Heracles Almelo-AZ, Willem ll-Vitesse, Sparta-FC Twente, RKC Waal- wijk-FC Utrecht; 2 augustus: ADO Den Haag-NAC Breda, Feyenoord-NEC, PSV-VW-Venlo, FC Groningen-Ajax. MADRID - De Spaanse voetbalclub Xerez (Jerez de la Frontera) komt komend seizoen voor het eerst in de historie uit in de Primera Divi sion. Tenerife en Real Zaragoza ke ren terug op het hoogste niveau in Spanje. Met nog één speelronde op het programma in de Segunda Division zijn die drie clubs al ze ker van promotie. Tenerife, Xerez en Real Zaragoza strijden op de laatste speelronde nog om de titel. AMSTERDAM - Ajax heeft zaterdag op het verenigingscomplex De Toe komst op indrukwekkende wijze afscheid genomen van clubman Bobby Haarms, die vorige week op 75-jarige leeftijd overleed. Duizenden mensen woonden de afscheidsceremonie op het hoofd- veld bij. Danny Blind onthulde de Bob Haarms Tribune, de grote tri bune bij het hoofdterrein. door Roel Wiche JOHANNESBURG - Opgezweept door de vuvuzela's, de olifantentrompet- ten, opende Zuid-Afrika gisteren tegen Irak de Confederations Cup. Voetbal moet blank en zwart ver broederen, zo is de droom, met het WK volgend jaar als climax. Voetbal kijken in een Zuid-Afri kaans stadion is een ware sensatie, tenminste als je van hartstocht houdt, van passie, van muziek en rituele dans. Ellis Park in Johannes burg, het decor van de openings wedstrijd van de Confederations Cup (Zuid-Afrika-Irak, 0-0) is een feestpaleis zoals je dat alleen in Afrika ziet. Terwijl de massa deint op de tribunes, klinken onophou delijk de vuvuzela's, lange felge kleurde plastic trompetten die het geluid van een olifant nabootsen. Als je de ogen sluit, waan je je zo in het Kruger Park, het wereldver maarde natuurreservaat. De Rainbow Nation, zo noemen ze Zuid-Afrika. Niet alleen omdat zee, woestijn, savanne en bergen de horizon kleuren, maar vooral ook omdat het een smeltkroes van culturen is. Culturen die decennia lang volgens het krankzinnige sys teem van de apartheid gescheiden werden en nu weer moeten sa mensmelten. Armoede, aids en ge weld trekken een zware wissel op de bevolking en niet toevallig is het overgrote deel van de slachtof fers zwart. Maar niets is onmogelijk, be zweert Kealeboga, een student rechten uit het noordwesten van Zuid-Afrika die naar Johannes burg is afgereisd om 'Bafana Bafa- na' tegen Irak te steunen. Kealebo ga (21) wijst op de rij waarin hij in Ellis Park zit. Gebroederlijk zitten zwarten, blanken en kleurlingen naast elkaar, als een staatsorkest Tijdens de eerste wedstrijd van de Confederations Cup wordt dui delijk dat Zuid-Afrika hoopt dat het WK voetbal van volgend jaar tot verbroedering zal leiden. balve - Dressuuramazone Isabell Werth heeft gisteren bij de Duitse kampioenschappen verrassender wijs naast de titel in de kür gegre pen. De 24-jarige student Mathias Alexander Rath was beter. Werth, een dag eerder wel succes vol in de Grand Prix Special, kwam met Warum Nicht tot 81,050. De internationaal onbeken de Rath scoorde met Sterntaler 81,450. Ulla Salzgeber werd derde. Amsterdam - De basketballers van Amsterdam mogen zich nu ook of ficieel landskampioen noemen. De tucht- en geschillencommissie heeft de aanklacht van de Neder landse basketbalbond tegen Am sterdam afgewezen, zo liet club za terdag weten. Amsterdam was op 31 mei al kampioen geworden, ech ter onder voorbehoud. Er speelde immers nog een dopingzaak. blazend op hun olifantentrompet. „Het is tijd voor een boodschap van liefde", zegt Kealeboga. „Dit land snakt naar verbroedering." Het WK 2010 moet een mijlpaal worden voor Zuid-Afrika, een land waarin de wonden van de apartheid nog dagelijks voelbaar zijn, ook in de sport. Waar voetbal de passie van de zwarte bevolking is, zweren kleurlingen bij cricket en blanken bij rugby. De Zuid-Afri kaanse ploeg telde gisteren één blanke, Mafthew Booth. De Springbokken, het befaamde rug- byteam, starten deze week een tournee met slechts enkele zwarte spelers. Maar dat de verbroederende kracht van sport enorm kan zijn, weten de Zuid-Afrikanen als geen ander. Toen het land in 1995 onver wacht de wereldtitel rugby greep, betrad Nelson Mandela in het shirt van de Springbokken het veld. Daarmee verpulverde hij voor één keer de haat van de zwar te bevolking tegen het kroonju weel van de blanken. Tijdens het volksfeest achteraf omarmden blank en zwart in Zuid-Afrika el-* kaar op een manier die niet voor mogelijk was gehouden. Eén jaar later gebeurde het omge keerde toen de voetballers de Afri ca Cup wonnen. De eerstvolgende thuiswedstrijd werd door drie keer zoveel blanken als normaal bezocht, hoewel het stadion aan de rand van het beruchte zwarte township Soweto lag. Veel Zuid-Afrikanen hopen dat zich volgend jaar een nieuw won der voltrekt, als het oog van de he le wereld gericht zal zijn op de Rainbow Nation. „In 1995 was al les nog pril en breekbaar", weet Nish Govender (28), tandarts uit Durban en als kleurling zittend naast zijn zwarte landgenoot Kealeboga. „Nu zijn we een stap verder. Dit is een jonge democra tie, met al zijn problemen. Het WK voetbal kan dit land in een ge weldige flow brengen. Als dit volk zich eindelijk één gaat voelen, wordt Zuid-Afrika politiek stabie ler en dat is zó hard nodig. Het gaat volgend jaar niet alleen om voetbal, het gaat om veel méér." rustenburg - Europees kampioen Spanje is de Confederations Cup in Zuid-Afrika begonnen met een klinkende zege op Nieuw-Zeeland. De Zuid-Europeanen wonnen in Rustenburg met 5-0. Fernando Torres maakte in de eerste twintig minuten al een hattrick. Cesc Fabregas maakte er nog voor rust 4-0 van, waarna David Villa aan het begin van de tweede helft de eindstand op 5-0 bepaalde. rotterdam - Bart Bolsterlee (Den Haag) en Timko Lokerse (Dis hoek) zorgden gisteren voor een verrassing in de eredivisie beach- volleybal in Rotterdam. Het duo versloeg in de finale het stérker geachte koppel Emiel Boersma/Joppe Paulides: 2-0 (21-11 21-18). Hiermee bekroonden ze een geweldig toernooi. Ze stegen boven zichzelf uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34