Binnenland Philips-licht dooft in Nederland 'Onderzoek naar healings kinderen' Nederlaag PvdA onderzocht Albert Heijn past actie aan Bedrijf betekende licht. Juist dat deel verdwijnt stilaan uit Nederland. Kritiek van PvdA op kindergenezingsdienst van de Levensstroom. m DAT KAN WEL... BIJ BEX.NL V Meer info en direct boeken op www.bex.nl of bel 0900-8098 0,15 p.m.) Zaterdag 13 juni 2009 9 App. Pamay*** Mooi complex met prachtig uitzicht en o.a. een zwembad. Meer info en direct boeken op www.bex.nl of bel 0900-8098 <e 0,15 p.m.) Prijzen p.p. o.b.v. 4 personen. DAT KAN WÉL... BIJ BEX.NL DEN HAAG - PvdA-staatssecretaris Sharon Dijksma (Onderwijs) geeft leiding aan een werkgroep die de nederlaag van de PvdA vorige week bij de Europese verkiezingen gaat analyseren. Dat heeft partij voorzitter Lilianne Ploumen giste ren bekendgemaakt. De evaluatie richt zich op de inhoud, de bood schap en de organisatie. Meer info en direct boeken op www.bex.nl of bel 0900-8098 0.15 p.m.) Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen. DAT KAN WÉL... BIJ BEX.NL ZAANDAM - Albert Heijn heeft op de valreep bakzeil gehaald met zijn laagste prijsgarantie voor bo nusartikelen. Het supermarktconcern heeft de spelregels aangepast. Zo krijgen de klanten niet meer bakken vol met artikelen gratis mee als die elders goedkoper zijn. De vergoeding van het aankoopbedrag geldt nog maar voor zes van de aangekochte artike len per persoon. En alcoholische dranken worden niet meer voor de volle 100 procent vergoed. Meer info en direct boeken op www.bex.nl of bel 0900-8098 0,15 p.m.) Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen, -iff.- DAT KAN WÉL... BIJ BEX.NL door Rik Elfrink EINDHOVEN - Made in Holland. Het staat zo vertrouwd op de licht- beurs 'Lightfair' in New York. Phi lips presenteert er onder meer tl-verlichting die in Roosendaal is geproduceerd. Medewerkers van het concern staan er trots bij. „Deze tl-buis is wel tien procent zuiniger dan de producten die nu op de markt zijn", krijgen bezoekers van de Phi lips-stand te horen. Een mooi per centage. Maar het valt in het niet bij de spectaculaire besparingsmo gelijkheden van verlichting via lichtgevende chips, ofwel leds. Die superzuinige, soms kermisachtig aandoende lampen, gemaakt door Philips-dochters in de VS, voeren tegenwoordig de boventoon bij de lichtdivisie van het concern. Het hoofdkantoor van de oudste Philips-activiteit staat nog steeds in Eindhoven, maar hoelang nog? Philips-werknemers in Nederland en vakbonden houden hun hart vast nu het zwaartepunt van de lichtactiviteiten sinds enkele jaren in het noordoosten van de Verenig de Staten te vinden is. Daar kocht Philips vanaf 2005 voor miljarden aan lichtbedrijven, met relatief on bekende namen als Lumileds, Co- lor Kinetics en Genlyte. Philips gelooft in led, en de led-be drijven geloven in Philips dat hen slagkracht heeft gegeven. De term led betekent lichtgevende diode (chip). De lichtopbrengst van een led is vergeleken met een gloeilamp extreem hoog. Philips zou graag zien dat de massale om schakeling naar leds in de particu liere en zakelijke sector niet al te lang meer op zich laat wachten. Dat zou het einde in kunnen lui den van veel activiteiten in de du re, West-Europese fabrieken, zoals die in Terneuzen, Middelburg, Roosendaal of Turnhout. Maar de consument is nog niet echt gevallen voor de leds. Philips weet de besparingsmogelijkheden bij consumenten nog onvoldoen- De Brooklyn Borough Hall in New York. Superzuinige, soms kermisachtig aandoende lampen. foto GPD de voor het voetlicht te krijgen, stelt Mare de Jong van Philips Licht. Hij is afkomstig van chipsdi visie NXP en is sinds april de baas van de nieuwe afdeling voor pro fessionele verlichting. „We moeten de boodschap zo brengen dat men sen beter kijken naar de totale kos ten van een lamp." De Belgische divisietopman Rudy Provoost van Philips Licht is in ie der geval om. „Kijk eens hoeveel geld je kunt besparen door over te schakelen op led, en hoe duur zaam de verlichting is. Ten opzich te van traditionele lampen kan de besparing oplopen van zestig tot wel negentig procent." Provoost erkent dat de transforma tie van traditionele naar led-ver lichting voor Philips ingrijpend zal zijn. Maar: „We moeten mensen behouden voor onderzoek en ont wikkeling. Het is zeker niet zo dat alle werkgelegenheid verdwijnt." Bij veel Philips-lichtfabrieken in West-Europa is overigens al jaren sprake van snoeien en snijden. En dat proces gaat nog wel een tijdje door. Het reorganiseren gaat Pro voost - die eerder al het mes zette in de productie van televisies - naar eigen zeggen niet in de koude kleren zitten. „Ik ben onder meer opgeleid als psycholoog. Natuur lijk interesseert het menselijke aspect achter veranderingsproces sen mij. De omschakeling naar leds zal geleidelijk gaan. Toch zal ook een aantal activiteiten ophou den. We proberen alles zo transpa rant mogelijk en in overleg met vakbonden naar buiten te breng en. De komende tien tot vijftien jaar zullen we nog veel mensen no dig hebben doordat de productie niet ineens ophoudt." Over welke vestigingen dan wel dicht gaan, wil Provoost geen uitspraken doen. De High Tech Campus in Eindho ven, waar onderzoek naar en ont wikkeling van leds wordt gedaan, lijkt in Nederland een vestiging van Philips Licht met toekomst. De bazen van Lumileds, Color Ki netics en Genlyte voelen zich er in ieder geval als een peuter in de bal lenbak. „Het is een zeer inspireren de omgeving", zegt Michael Holt, sinds tien jaar de baas bij Lumi leds. Hoe het verder moet met het Eind- hovense hoofdkantoor van Philips Het zwaartepunt van Philips' lichtactiviteiten verschuift naar de Verenigde Staten Licht is ongewis. Provoost: „Wat zegt mij de plek van een hoofd kwartier? De afgelopen dagen ben ik de hele wereld over gereisd. Van India naar de Verenigde Staten. En straks weer naar Europa. Het gaat erom waar de bestuurders van het concern meestal zitten." Vakbonden vrezen intussen al lan ger voor het voortbestaan van de vestigingen van Philips Licht in Ne derland. Voor Philips Roosendaal (750 medewerkers) zal volgens de Vereniging voor Hoger Philips Per soneel (interne Philips-vakbond) vermoedelijk over vijf tot zes jaar het doek vallen. In Oss gebeurt dat volgend jaar al. De Philips-vestigin- gen in Terneuzen en Philips Winschoten staan momenteel in de verkoop. Ook bij de bedrijven in Middelburg, Uden, Winters wijk, Maarheeze, Eindhoven en Turnhout (België) is behoud van de werkgelegenheid onzeker. LEIDERDORP - Er moet onderzoek komen naar de kindergenezings diensten bij de Levensstroom Ge meente in Leiderdorp. Het PvdA-Kamerlid Khadija Arib heeft minister Ab Klink van Volksge zondheid gevraagd dat onderzoek te laten verrichten. Arib vindt de zogenoemde kinder- healings door pastor Jan Zijlstra 'heel kwalijk'. „Ook de genezingsdiensten voor volwassenen zouden niet mijn keuze zijn, maar volwassenen kun- Bij de Levensstroom Gemeente in Leiderdorp worden healings gehouden om kinderen te gene zen. PvdA-Kamerlid Khadija Arib heeft hier kritiek op. nen zelf beslissen. Minister Klink (Volksgezondheid) zei eerder daar over: wij gaan er niet over. Maar nu blijkt dat er ook kindergene zingsdiensten zijn en kinderen zijn extra kwetsbaar." Arib is bang dat kinderen tijdens de genezingsbijeenkomsten valse hoop krijgen of dat ze worden weggeleid van de reguliere gezond heidszorg. Ze wil controle van de Inspectie voor de Gezondheids zorg (igz). Zijlstra vindt dat er niks aan de hand is. „Ik loop de medische we tenschap niet voor de voeten als zij ons ook niet voor de voeten lo pen. Kerk en staat zijn gescheiden en natuurlijk mogen ze me erop aanspreken als er iets niet goed gaat, maar daar ben ik niet bang voor. De igz is hier langs geweest en ik heb een brief van de inspec teur dat we hier op de juiste ma nier bezig zijn." Turkije - Bodrum Appartement Bitez Park*" 8, 15 of 22 dagen Supervoordelig genieten even buiten het populaire Bodruml Dit kleinschalige complex ligt op maar 200 m van het strand en beschikt Spanje - Mallorca Appartement Es Ravells d'Or"* 8, 11, 12, 15 of 22 dagen Heerlijk aparthotel in het leuke Cala d'Or, op maar 200 m van het strand met o.a. een zwembad en animatie- programma. Voor de kinderen is er ^een eigen programma. Prijzen p.p. o.b.v. 4 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9