Sport van een nieuw seizoen Confederations Cup: ultieme testcase Voetbalwereld volgt toernooi in Zuid-Afrika met argusogen. Wildcard voor ploeg Hoogerland in Vuelta FC Twente wil twaalf miljoen voor Elia Fedrigo wint zesde etappe Dauphiné Valencia wellicht opvolger Ronaldo Derek Fischer leidt Lakers langs Magic Zaterdag 13 juni 2009 I 43 Ronald Koeman geeft op de eerste trainingsdag van het nieuwe seizoen aanwijzingen aan de selectie van AZ. foto Koen van Weel/ANP door Roel Wiche JOHANNESBURG - Met argusogen zal de wereld de Confederations Cup in Zuid-Afrika volgen. Het wordt een cruciale testcase voor het WK, dat volgend jaar wordt ge houden in een natie die over spoeld wordt door sociale en eco nomische problemen. Toen het nationale elftal van Ivoor kust in februari 2006 de finale van de Africa Cup haalde, gebeurde er iets wonderlijks in het land dat door een burgeroorlog verscheurd werd. Terwijl volkshelden als Drog- ba en Koné excelleerden, werden de wapens massaal neergelegd. Geen enkele vredesmissie was daar eerder in geslaagd. Meer dan in welk ander continent is voetbal in Afrika van onschatba re waarde voor de nationale trots en het gevoel van eigenwaarde. Ge orge Weah, die in 1995 als eerste Afrikaan tot beste voetballer ter wereld werd gekroond, is ervan overtuigd dat de kindsoldaten van Liberia in de stadions leerden wat verzoening was. Zo beschouwd is het een zegen dat het WK voetbal, na de Olympische Spelen het grootste mondiale sportspektakel, voor het eerst in Afrika wordt ge houden. Het kan de eeuwige beel den van gruwelijke slagvelden en hongersnoden voor één keer naar de achtergrond drukken. Maar Afrika blijft Afrika en dus zijn de problemen, die meestal van gigan tisch formaat zijn, nooit ver weg. Het WK 2010 wordt gehouden in Zuid-Afrika, een land dat zwaar ge tekend is door de apartheid en waar grote bevolkingsgroepen, zonder uitzondering zwarte bur gers, in diepe armoede leven. Ruim een kwart is werkloos en de misdaadcijfers horen tot de hoog ste ter wereld. Tegenstanders vra gen zich hardop af of zo'n monu mentaal evenement wel in zo'n in stabiel decor moet worden gehou den. Juist daarom zijn de organisa toren erop gebrand om van de Confederations Cup (14-28 juni) een succes te maken. Het toernooi met de kampioenen van alle conti nenten moet dé ultieme testcase worden voor het WK. De grote vraag is of de komende twee weken veel van de twijfels zullen verdwijnen. De wedstrijden van de Confederations Cup wor den gehouden in slechts vier van de negen WK-steden. Het aantal buitenlandse fans zal slechts een fractie zijn van de 400.000 die vol gend jaar verwacht worden. Veel zaken, zoals het openbaar vervoer in de grote steden,,zijn nog verre van optimaal. Aan de andere kant kan Zuid-Afri ka wijzen op een lange geschiede-- nis van sportevenementen die zon der wanklank verlopen zijn. Zo or ganiseerde het land met succes het WK rugby (1995), de Africa Cup (1996) en het WK cricket (2003). Je zou bijna vergeten dat er ook ge voetbald wordt, nog wel door een aantal grootmachten. Na een lang en slopend seizoen sturen Spanje (Europees kampioen), Italië (we reldkampioen) en Brazilië (win naar Copa America) hun selecties naar Zuid-Afrika. Naast het thuis land treffen ze daar Irak, Nieuw-Zeeland, Egypte en de VS. De voorbereidingen op de Confederations Cup zijn in het Ellis Park Stadion in Johannesburg in volle gang. foto David Azia/GPD Vrijwel alle landen kunnen hun sterkste teams opstellen, wat veel zegt over de toegenomen status van de Confederations Cup. Of het een kijkfestijn wordt, moet de komende twee weken blijken. Dertig procent van de entreekaart jes is nog niet verkocht, maar de organisatoren hopen dat na de openingswedstrijd zondag (Zuid-Afrika-Irak) de verkoop aan trekt. Van Fifa-baas Sepp Blatter hebben ze deze week in ieder ge val de opdracht gekregen om 'de dingen die nu fout gaan, zo snel mogelijk te verhelpen'. In een land als Zuid-Afrika is dat een kapitale krachtproef, zoveel is intussen meer dan duidelijk. Speelschema 14 juni: Zuid-Afrika - Irak (16.00 uur), Nieuw-Zeeland - Spanje (20.30 uur) 15 juni: Brazilië - Egypte (16.00 uur), Verenigde Staten - Italië (20.30 uur) 17 juni: Spanje - Irak (16.00 uur), Zuid-Afrika - Nieuw-Zee land (20.30 uur) 18 juni: Verenigde Staten - Bra zilië (16.00 uur), Egypte - Italië (20.30 uur) 20 juni: Zuid-Afrika - Spanje (20.30 uur), Irak - Nieuw-Zee land (20.30 uur) 21 juni: Egypte - Verenigde Sta ten (20.30 uur), Italië - Brazilië (20.30 uur) 24 juni en 25 juni: halve fina les (20.30 uur) 28 juni: derde/vierde plaats (15.00 uur) en finale (20.30 uur) EINDHOVEN - De organisatoren van de Ronde van Spanje hebben giste ren het Vacansoleil Pro Cycling Team een startbewijs gegeven voor de 64e editie eind augustus. De nieuwe Nederlandse wieler ploeg, waarvoor Johnny Hooger land uit Yerseke rijdt, is een van de vijf Procontinentalteams die een wildcard kregen. Daarnaast zijn ook zestien ProTourploegen, waaronder Rabobank, uitgeno digd. De Ronde van Spanje begint dit m jaar op 29 augustus in Assen en duurt tot en met 20 september. ENSCHEDE - FC Twente heeft het bod dat Ajax heeft uitgebracht op Eljero Elia niet geaccepteerd. Naar verluidt heeft Ajax acht mil joen over voor de aanvaller, maar denkt FC Twente meer in de rich ting van twaalf miljoen. Volgens de Enschedese club is er geen ver zoek van Ajax gekomen om met de speler te praten. In de winter stop probeerde Ajax ook Elia over te nemen. Korte tijd later verleng de hij zijn contract in Enschede. Na afloop van het seizoen maakte Elia bekend nu wel te vertrekken. BRIANCON - Pierrick Fedrigo heeft de zesde etappe van de Dauphiné Libéré gewonnen. De Franse wiel renner achterhaalde in Brianqon in de slotkilometer de Belg Jurgen van de Walle. De 39-jarige Frans man Stephane Goubert werd der de, de Spanjaard Garate uit de Ra- bobankploeg finishte als vierde. De klassementstoppers maakten zich niet druk over de dagzege. De Spanjaard Valverde blijft leider. Hij wordt op 16 seconden gevolgd door de Australiër Cadel Evans en op 1.14 door Alberto Contador. WIGAN - Manchester United ziet in Antonio Valencia een mogelijke vervanger van de naar Real Ma drid vertrokken Cristiano Ronal do. De Ecuadoriaan speelt nu bij Wigan Athletic. United-coach Alex Ferguson volgt Valencia al enkele maanden. De waarde van de aanvaller ligt vol gens kenners rond de 20 miljoen euro. Manchester krijgt van Real Madrid 93 miljoen voor Ronaldo. Volgens United-voorzitter Whelan beginnen de onderhandelingen over een transfer op korte termijn. ORLANDO - LA Lakers heeft een 3-1-voorsprong genomen in de play-offs om de titel in de Ameri- kaanse basketbalcompetitie NBA. Het team won na verlenging met 99-91 bij Orlando Magic en is nog één zege verwijderd van de trofee. Derek Fisher was de held bij de La- kers. De 34-jarige point guard sleepte er in de laatste vijf secon- den van de reguliere speeltijd een verlenging uit met een verre drie punter. In de extra tijd deed hij hetzelfde. De vijfde wedstrijd wordt morgen gespeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93