Zeeland Cadzand wil toerist meer bieden Vliegende Hollander Shantyfestival groeit heel snel uit z'n jasje Last van onkruid? www.roundup.eu Rijkswaterstaat studeert hard op rijksweg N61 Met onder meer expositie in de kerk en infopanelen. kijk voor meer informatie op Festival viert eerste lustrum met tien koren op vijf podia. Aanpassingen tot betere stroomweg moeten in 2013 zijn doorgevoerd. Derde plaats Het Tij in finale 'tronenwedstrijd' B 1 Z Zaterdag 13 juni 2009 29 door Frank van Cooten CADZAND - De Adviesgroep Cad zand wil met tal van activiteiten het veelal rustige dorp nieuw le ven inblazen. Doel is de eigen in woners en de toerist die vanaf de campings aan de kust vaak het dorp met de fiets bezoekt, meer te bieden. Een expositie van plaatselijke ama teur-kunstenaars in de kerk en in formatiepanelen van bekende ge boren 'Kezandtenaren' zijn enkele recente voorbeelden. Zo kwam Izaak van Houte, de eerste profes- 'Best wel spannend. Het is de eerste keer dat ik exposeer' sor in de orthopedagogiek die Ne derland kende, uit Cadzand. Het bijzondere van de expositie in de kerk is dat alle dertien deelne mende kunstenaars uit Cadzand komen. „Doel van deze expositie is tweele dig", zegt Jan Leenhouts van de Adviesgroep. „Onze amateur-kun stenaars kunnen zich voor een bre der publiek laten zien en we wil len het toeristische seizoen wat langer maken dan alleen de tradi tionele maanden juli en augustus. Momenteel verblijven immers al toeristen aan onze kust." Een eerste oproep in het plaatselij ke krantje leverde niet veel res pons op. Toen Leenhouts kunste nares Nelly Spierenburg-La Gasse De Cadzandse kunstenaars bijeen in de Nederlands Hervormde Kerk in het dorp. foto Peter Nicolai polste voor het opzetten van de tentoonstelling ging het snel. Zo belde Nelly Davine van Hoorn die voorstelde ook jongere kunste naars bij de expositie te betrekken. En zo kwam Henriëtte de Groen erbij, samen met nog tien ande ren. „Best wel spannend. Het is de eer ste keer dat ik exposeer", zegt Hen riëtte. Rode draad door de kunstwerken is de natuur rondom Cadzand. De expositie is tot eind van deze maand dagelijks te zien tussen 14.00 en 17.00 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het jaarlijkse Vliegen de Hollander Shantyfestival in Ter- neuzen groeit spectaculair. Het eer ste lustrum wordt gevierd met een extra dag. De hele binnenstad staat begin september drie dagen in het teken van het maritiem erf goed. Op vijf locaties treden tien shanty- koren uit binnen- en buitenland op. Het gaat in totaal om ruim driehonderd zangers en zangeres sen van shantygroep De Maasha- ve, 't Scheepsfolk, de Enkhuizer Sjappetouwtjes, het shantykoor Blankenberge, het Viswijvenkoor Dulle Griet, shantykoor Neptunes, het Harderwijker shantykoor De Boekaniers, het Franse duo Patrick Denain Miquel Biard en de Ter- neuzense shantykoren Zuid West 10 en De Dekzwabbers. Marius Joensen van het organise- Het Shantyfestival in Terneuzen groeit snel. De koren staan in de rij voor deelname. Het eerste lus trum wordt in september uitge breid gevierd. rende koor Zuid West 10. „Er was een enorm aanbod van koren, ook toppers. Maar ons budget is jam mer genoeg ontoereikend om nog heel veel extra koren naar Terneu zen te halen. We hebben deson danks wel de ambitie in de toe komst verder te groeien. We ken nen festivals elders in het land, waar koren uit heel Europa optre den. Eigenlijk is dat ook óns stre ven.'" Het festival wordt vrijdagavond 4 september geopend met een le zing door Marijke Barend uit Am sterdam, gespecialiseerd in de kolo niale literatuur ten tijde van de VOC en de WIC. Ze vertelt over vrouwen aan boord van één van de schepen naar Indië. De lezing wordt muzikaal omlijst door Zuid West 10. Zaterdagochtend brengen shantykoren een bezoek aan vijf zorginstellingen in Groot-Terneu- zen. Joensen: „Dat is een mooie in ternationale traditie bij dit soort festivals." Zaterdagmiddag verrich ten kapitein Van der Decken en ka pitein Rooibos de opening. Op de Markt worden maritieme ambach ten gedemonstreerd, 's Avonds is er een captain's diner met zee mansgerechten. Zondag 6 septem ber wordt het festival met een slot- concert in Porgy 8cBess besloten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Rijkswaterstaat Zee land gaat er nog steeds vanuit dat rijksweg N61 tussen Hoek en Schoondijke in 2013 is aangepast. De presentatie van het ontwerp tracébesluit (OTB) is weliswaar maanden opgeschoven, maar Rijks waterstaat hoopt in die tijd een voor meer partijen aanvaardbaar alternatief uit te broeden. Gedepu teerde Toine Poppelaars overlegde deze week met vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat. Hij mag en kan nog niet veel vertellen over het te presenteren tracé, omdat de kip nog druk aan het broeden is. Poppelaars: „Rijkswaterstaat moet rekening houden met opmerkin gen van de MER-commissie. Zo zoekt de dienst natuurcompensa tie voor het vierbaanstracé tussen Hoek en Biervliet en probeert ze wensen van de verschillende be langhebbenden zoveel mogelijk op Rijkswaterstaat probeert in het ontwerp tracébesluit zoveel mo gelijk belangen af te wegen. Om draagvlak te krijgen en bezwaren te ondervangen. CADZAND - Groep 8 van basis school Het Tij in Cadzand behaal de deze week de derde prijs tij dens de landelijke finale van een 'tronenwedstrijd' van het schilders- opleidingsbedrijf Savantis. Hon derd scholen beschilderden een troon. Het Tij deed als winnaar van de Zeeuwse finale mee aan de eindronde in Alphen aan de Rijn. De prijs is een boekenpakket, een oorkonde en eeuwige roem. elkaar af te stemmen." De gedepu teerde beseft dat het niet mogelijk is om de wensen van alle betrokke nen te honoreren, omdat de belan gen soms tegengesteld zijn. Zo ijvert IJzendijke voor twee ro tondes, wil de dorpsraad van Bier vliet een rotonde westelijk van de Hoofdplaatseweg en zetten ande ren in op een afslag naar vakan tie-eiland De Braakman. „Het ont werp tracébesluit zal niet iedereen tevreden kunnen stellen. Maar Rijkswaterstaat kan er wel in laten zien dat ze alle belangen gedegen tegen elkaar heeft afgewogen, zo dat beroepsprocedures zo snel als mogelijk zijn af te werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71