Zeeland 'Het zou mooi zijn als we op het Molenwater blijven' Last van onkruid? www.roundup.eu Aangifte bij politie na fataal maai-incident Rijkswaterstaat broedt op oplossing voor N6i Geslaagd voor je schoolexamen en de smaak te pakken? Brabants UBK in Ouwerkerk Korting voor PZC-lezers op feest tweehonderd jaar theatergeschiedenis kijk voor meer informatie op Bewoners polder bij 's-Heer Arendskerke willen signaal afgeven. Zaterdag 13 juni 2009 29 ff^olenwater mei 3c^0uwkurg. ff^id del burg Excercerende militairen voor de schouwburg aan het Molenwater in Middelburg. De prentbriefkaart dateert van rond 1900. foto Zeeuws Archief, Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, Zelandia lllustrata door Maurits Sep MIDDELBURG - Twee eeuwen thea tergeschiedenis. Hij kan er een jaar tje naast zitten, maar directeur Peter de Neef van de Middelburg se schouwburg heeft zin in een be scheiden feestje. „Middelburg heeft na die van Leiden de oudste schouwburg van Nederland!". Daar zet hij de geschiedenis een beetje naar zijn hand, want in Lei den is het nog min of meer hetzelf de gebouw, terwijl Middelburg toe is aan het derde theater - en bin nenkort het vierde. Waar die nieu we komt, maakt De Neef niet zo veel uit. „De wijsheid over de loca tie, laat ik graag aan de politiek. De gemeenteraad heeft nu een voorkeur voor het oude Miniatuur Walcheren, dus dan blijven we in ieder geval op het Molenwater." Daar is het ooit begonnen. In 1807 werd de eerste schouwburg ge bouwd, op exact dezelfde plek waar die nu nog staat. Dat is dus 200 en 2 jaar geleden, maar in 1867 is er een seizoen lang niks gebeurd vanwege een pestepidemie, heeft De Neef ontdekt. „We sluiten nu wel ons tweehonderdste theatersei zoen af" Ook dat is een beetje gokwerk, want of er nog vaker seizoenen zijn uitgevallen - in de oorlog bij voorbeeld - heeft hij niet uitge zocht. Hoe dan ook, de historie is er en dat mag herdacht worden. Het eerste theater heeft het zo'n 130 jaar volgehouden. De Neef: „Het leek wat op een kazerne. En het was een beetje kommer en kwel, het heeft een paar keer op punt van sluiten gestaan. Er moest veel aan gedaan worden om het open te houden. Dankzij diverse reddingsacties is dat wel gelukt." De tweede schouwburg, volgens De Neef'een prachtig wit gebouw mét toneeltoren', werd al vrij snel 'Een beetje kommer en kwel en het heeft een paar keer op punt van sluiten gestaan' te klein en is halverwege de jaren zestig vervangen door de huidige. „Voor die tijd kreeg Middelburg een revolutionair gebouw: 500 stoelen! We konden alle voorstel lingen krijgen die rondtrokken." Kommer en kwel, dreigende slui tingen, te kleine zalen - klinkt alle maal erg bekend na de discussies van de laatste tien, vijftien jaar. „Er zijn zeker parallellen met het verleden", glimlacht De Neef. Inmiddels wordt gezocht naar een architect voor de nieuwe schouw burg en een programma van eisen is in de maak. De Neefs grootste zorg is niet de locatie of het aantal stoelen, maar de voorzieningen. „Dat voorstellingen hier niet te recht kunnen omdat onze schouw burg te klein is. Het belangrijkste vind ik dat we een exploitabel theater krijgen. Dat cultuur behou den blijft voor Middelburg. En dan maakt het me niet uit waar dat is." De nieuwbouw moet zelfs ge bruikt worden om het theater een sterkere eigen identiteit te geven. Dat duidelijk is wat hier wordt ge programmeerd, en wat op andere podia in Zeeland, vindt De Neef „We moeten niet concurreren, maar ons van elkaar onderschei den. Geen gemeengoed op de vier kante kilometer, nee, onze afzon derlijke specialiteiten en netwer ken uitbuiten en beter samenwer ken. Dat wil niet zeggen dat er ih Middelburg helemaal geen popmu ziek moet zijn, of in Vlissingen he lemaal geen toneel, maar wel dat je het beter verdeelt. Dat kan ook. Vroeger had je maar één theater, nu zijn overal podia te vinden. Di versiteit is juist mooi." PZC-lezersactie De Grandpa Nick Sessieband brengt vanavond de voorstelling Anniversary, ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van de schouwburg. Maximaal honderd PZC-lezers kunnen voor de halve prijs (geen 20 maar 10 euro pp) naar binnen als ze de foto bij dit ver haal inleveren aan de kassa van de schouwburg. Per foto maximaal twee toegangskaarten met korting. Inleveren kan vandaag voor aanvang van de voor stelling die om 20.00 uur begint. Voor een verhaal over het optreden van Grandpa Nick Sessieband, zie www.pzc.nl/cultuur. Bel om te reserveren 0900 3300033 (€0,45 p/g) OUWERKERK - De Brabantse band UBK doet vandaag en morgen een weekendje Ouwerkerk. Vanmiddag rond 17.30 uur staat de band op camping De Vier Ban nen, morgen vanaf 16.00 uur is Knipcafé De Barbier aan de beurt. UBK staat voor Ut Biks Kabaol. Dat bestaat uit blazers en slagwer kers en speelt covers uit de pop en jazzwereld. door Luc Oggel 's-HEER ARENDSKERKE - Bewoners van de Ankervere-polder in 's-Heer Arendskerke hebben bij de politie aangifte gedaan tegen Wa terschap Zeeuwse Eilanden we gens vernieling, vandalisme en die renmishandeling. Aanleiding is een maai-incident langs een berm in de polder, begin deze maand. Daarbij zijn jonge vo gels in de maaimachine terechtge komen en werden enkele bomen en planten (groot hoefblad) die 'hinderlijk over de weg hingen' vernield. Het waterschap heeft in middels excuses aangeboden voor het voorval. Tijdens een controle vooraf, die wordt uitgevoerd als er tijdens het broedseizoen gemaaid moet worden, zouden echter geen nesten zijn aangetroffen. Op hun weblog zenishnl.word- press.com schrijven de bewoners niet onder de indruk te zijn van de excuses. Volgens hen zijn de beweringen dat het gebied is geïnspecteerd, Polderbewoners doen aangifte te- gen het waterschap wegens ver nieling, vandalisme en dierenmis handeling tijdens maaiwerkzaam- heden in 's-Heer Arendskerke. niet waar. 'Ik ben de hele tijd thuis geweest en vanuit mijn huis heb ik zicht op elke beweging in de polder', aldus één van hen. De bewoners stellen verder dat het waterschap afspraken die vorig jaar zijn gemaakt met natuurbe schermers niet nakomt en de Flo ra- en Faunawet overtreedt. Ook- de oproep van het schap om door te geven waar iets bloeit of groeit, gaat er bij de bewoners niet in. 'Het klinkt redelijk, maar het is een omkering van feiten en verant woordelijkheden. Zo suggereert men dat juist burgers verantwoor ding laten liggen', aldus het web- log. Een gesprek met medewerkers van het waterschap heeft volgens bewonerswoordvoerder Jaap de Vries gisteren wel wat kou uit de lucht gehaald, maar de aangifte blijft gehandhaafd. „Er is toege zegd dat in deze polder zorgvuldi ger te werk zal worden gegaan, maar het is de vraag of elders niet op dezelfde voet wordt verder ge gaan. Wij vinden het gewoon no dig om een signaal af te geven." Waterschapsbestuurder Wilma Brouwer betreurt de hele kwestie. Volgens haar is er wel degelijk ge controleerd op nesten. „De vogels die in de machine zijn terechtgeko men, waren kraaien. Die nestelen niet in het gras, maar in een boom. Ze zijn dus uit hun nest ge vlogen en dat is niet gezien." TERNEUZEN - Rijkswaterstaat Zee land gaat er nog steeds vanuit dat rijksweg N61 tussen Hoek en Schoondijke in 2013 is aangepast. De presentatie van het ontwerp tracébesluit (OTB) is weliswaar maanden opgeschoven, maar Rijks waterstaat hoopt in die tijd een voor meer partijen aanvaardbaar alternatief uit te broeden. Gedepu teerde Toine Poppelaars overlegde deze week met vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat. Poppelaars: „De dienst moet reke ning houden met opmerkingen van de MER-commissie. Zo zoekt Rijkswaterstaat natuurcompensa tie voor het vierbaanstracé tussen Hoek en Biervliet en probeert ze wensen van de verschillende be langhebbenden zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen." Haal bij Dek ook nog je B-rijbewijs en slaag dit jaar dubbel! Meld je aan en ontvang flinke korting op het lespakket. Tot I juli 2009 betaal je geen 38,-, maar slechts 35,- per les!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57