Ren Land lokt 'Controle zorg moet anders' Het doel: nieuwe openen in alpiene 'Leerlingen weer zelf vervoeren' Dorpsvlag voor Ouwerkerk Raadslid WD pleit voor onafhankelijke inspectie thuiszorg. Buitenconcert van Ty op Neeltje Jans Fietser plompverloren met staaf geslagen 26 Zaterdag 13 juni 2009 BRUINISSE - Raadslid Wout van den Berg (WD) pleit voor onaf hankelijke inspecteurs die de kwa liteit van de geleverde thuiszorg controleren. Het verbaast hem dat zorginstellin gen op Schouwen-Duiveland (zo als Allévo en Zorgstroom) zelf de kwaliteit controleren van de huis houdelijke zorg die geleverd wordt. „Feitelijk een slager die zijn eigen vlees keurt", zegt hij. „De in stellingen koppelen de eigen con trole terug naar de gemeente en ik heb begrepen dat die immer posi tiefis." De enige keer dat de gemeente een onafhankelijke terugkoppeling krijgt is op het moment dat een cliënt klaagt. Van den Berg pleit voor onafhan kelijke inspecteurs die niet alleen kijken of het huis voldoende schoongemaakt wordt, maar ook controleren of de geleverde hulp past bij de zorgvraag die werkelijk nodig is. „Een second opinion op de indicatie die is gesteld." Van den Berg heeft hierover vra gen gesteld aan het college van bur gemeester en wethouders. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland overweegt uit de regeling voor het leerlingenvervoer in de Oosterschelderegio te stap pen. Noord-Beveland besteedde het ver voer van scholieren twee jaar gele den samen met zes andere ge meenten Europees aan. Dat heeft veel minder opgebracht dan ver wacht. Sterker nog, uit de eerste bestuursrapportage van dit jaar blijkt dat de gemeente dertigdui zend euro moet bijramen wegens stijgende kosten. „We moeten ons ernstig bezinnen of we ons bij een volgende aanbesteding weer aan sluiten bij de andere gemeenten. Hogere uurtarieven en brandstof kosten én een stijgend aantal leer lingen maken deze regeling steeds duurder", zegt wethouder Piet de Putter van de gemeente Noord-Be veland. „Dus moeten we onderzoe ken of we het leerlingenvervoer weer zelfstandig kunnen regelen." Hij loopt warm voor het beklimmen van de meest ijzingwekkend hoge en steile rotswanden. Voormalig Zierikzeeënaar Niek de Jonge bereidt zich voor op Expeditie Ren Land. door Ali Pankow Kilimanjaro, Totem Pole Tasmanië, Yosemite, Val- lee de l'Ubaye en Wadi Rum Jordanië. Het zijn letterlijk enkele 'hoogtepunten' op de lijst van verdiensten van bergbe klimmer Niek de Jonge (28). Deze voormalig Zierikzeeënaar bereidt zich voor op een spectaculaire nieuwe uitdaging: Klim-Expeditie 2009 in Ren Land, Oost-Groen land. Niek is vrijdagavond 19 juni een van de gasten in de Houtloods aan de Vissersdijk in Zierikzee tijdens de eerste avond van het Festival Gi ro de ZZ. Organisator Jaap Verse- put heeft hem uitgenodigd over zijn passie te komen vertellen om dat Jaap nou eenmaal gefascinee is door jonge, talentvolle mensen afkomstig uit deze contreien die 'maffe dingen' doen. Hij vindt dat ze dat in breed verband moeten uitdragen. Zeifis Jaap als cultureel agrarisch ondernemer meer de man van het 'vlakke land' „Zelf heb ik hoogte vrees. Als ik zie wat Niek doet, krijg ik al het zweet in mijn handen bij het zien van de beel- Hauptgipfel Sal- bitschijen west graat, Urner Al pen. foto J. Stalemai den van zo'n beklimming." Als in termezzo in het zogeheten multi- mediacollectief Temps Faible zal Niek vrijdagavond vertellen over zijn ervaringen bij eerdere beklim mingen. „Over de komende expe ditie weet ik natuurlijk nogmiet zo veel. Daar is het een expeditie voor met een hoog pioniersgehal te", zegt Niek met een nuchter heid-die kenmerkend voor hem is. Zonder enig poeha schetst hij wat hem de steile rotswanden op drijft. „Je bent volkomen op jezelf aangewezen. Klimmen op eigen protectie vergt uiterste concentra tie. Als je gaat trimmen, span je je ook in, maar kun je in je hoofd nog met andere din gen bezig zijn. Als je tegen zo'n rotswand hangt, kun je je dat niet permit- eren. Het volg is dat je hoofd hele maal leeg raakt. S3» Na een endje klimmen, ben je dan mis schien fysiek wel een beetje moe, maar je kunt weer met een frisse geest aan het werk gaan." Wat werk betreft: Niek is afgestu deerd als fysisch geograaf en hij is werkzaam in de archeologie. „Ik onderzoek bijvoorbeeld of er op bepaalde stukken land vroeger be woning heeft kunnen plaatsvin den en of er dus een kans is dat er archeologische resten in de grond zitten." Hij vindt het best leuk werk, maar wisselt het graag zo vaak mogelijk af met klimmen. Dat kost uiter aard meer geld, dan het hem oplevert. Enige sponsoring bij deze hobby is hem dan ook zeer welkom. De be groting voor de k expeditie Ren gfj Land bedraagt in totaal 7.500 euro voor twee personen. Niek gaat deze uitda ging aan samen met teamge noot Jelle Stale- man (26) uit Utrecht. De Ne derlandse Klim en Bergsport vereniging (NK- BV) draagt er een gedeelte in bij. Verder is het een kwestie van fondswer ving. De bergsport was het afgelopen jaar diverse keren negatiefin het nieuws. Zo was er het tragisch on geval bij de beklimming van de K2, de tweede hoogste én gevaar lijkste berg ter wereld, waarbij elf mensen omkwamen. Ook bij be klimming van de Mont Blanc ging het recentelijk een keer danig mis. Wat doen zulke berichten met Niek? „Dat ik het erg vind. Net als bij een ernstig verkeersongeval. Maar dat wil ook niet zeggen dat ik niet meer in een auto stap. Het goed kunnen inschatten van risi co's is een wezenlijk onderdeel van het bergbeklimmen. Je moet alles wat je doet steeds goed afwe gen. Soms betekent snelheid meer veiligheid en kies je er bijvoor beeld voor zonder lijn te klim men." Straks in Ren Land hoopt hij te komen op plekken waar nog nooit iemand ter wereld geweest is. Tot op heden is er zeer weinig informatie over dit gebied. Hier door heeft de expeditie, die aan het einde van de zomer wordt on dernomen, een hoog avonturiers- en pioniersgehalte. Niek en zijn teamgenoot zullen de meest mar kante rotswanden en pijlers uitzoe ken om als eerste te beklimmen. Zij slaan tussentijds hun stretcher (portaledge) in de rotswand om in een hoek van negentig graden han gend aan die pilaar te kunnen over nachten. „Dat is best lekker hoor om dan op je bedje te kunnen gaan zitten als je de hele dag met zoveel gewicht aan je lijf hebt ge klommen", weet Niek inmiddels uit ervaring. Festival Giro de ZZ met mu ziek, beeldende kunst en fiets routes wordt gehouden op 19, 20 en 21 juni. De vrijdagavond staat in het te ken van bergbeklimmers, film makers, biologen, mosselvis sers, laptopmuzikanten, sin- ger-songwriters eö kunste naars, aanvang 20.00 uur. Niek dè Jonge vertelt over zijn klimexpeditie 2Ó09 vanaf 8 au gustus op Ren Land, Oost-Groenland. Meer informatie over de klim expeditie: www.greenland.ver- ticald.net. oofddoel van de Ex peditie Ren Land van Niek de Jonge en Jelle Stale- man is het beklim men van een nieuwe route in een alpiene stijl. „Ons oog is geval len op een pilaar van 14 km stroomopwaarts aan het eind van de Skille- bugt op de Apusinikajik gletsjer", vertelt Niek. Ren Land ligt aan de oostkust van Groenland. Het is een schiereiland 500 km ten noorden van de poolcirkel tussen het grootste fjord ter wereld en de Groenlandse ijskap. Het gebied heeft een schat aan on- beklommen bergen met steile rots wanden en pilaren van meer dan duizend meter hoog. Niek en Jelle vliegen donderdag 6 augustus naar Reykjavik, van daar uit naar Constable Pont om ten slotte per boot zo dicht mogelijk bij genoemde gletsjer te worden gebracht. Aan de voet daarvan rich ten zij hun basiskamp in. Ten tijde van de expeditie zal het 24 uur per dag licht zijn. Niek verwacht dat de meeste sneeuw en ijs op de rot sen gesmolten zal zijn in deze pe riode laat in het zomerseizoen. Mochten de klimmers bij calami teiten hulp nodig hebben dan zal dat tijd in beslag nemen, omdat de dichtstbijzijnde hulpposten söms honderden kilometers ver weg zijn. Wat betekent dat? Niek: „Dat NEELTJE JANS - Kamerorkest iy geeft zaterdag 20 juni een concert bij het kunstwerk 'De kathedraal' op Neeltje Jans. De groep speelt werk van Camille Saint Saëns en Bach. Het concert begint om 19 uur. Bezoekers kunnen (gratis) parke ren bij het Topshuis/bezoekerscentrum Natio naal Park Oosterschelde. De toe gang is gratis, maar aanmelden is verplicht. Dat kan via 0118 631799. Bij slecht weer vindt het concert plaats in het Topshuis. OOLTGENSPLAAT - De politie zoekt getuigen van een mishandeling, dinsdagmiddag rond 13.30 uur aan de Langeweg in het Flakkeese Oolt- gensplaat. Daar werd een 54-jarige fietser zonder aanleiding met een metalen staaf op het hoofd gesla gen door een man die naast zijn auto stond. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis, waar acht hechtingen nodig waren. De dader is een gezette, kalende, brildragende man van rond de 50 jaar. Hij reed in een blauwe, oud model stationswagon. foto Dirk-Jan Gjeltema OUWERKERK - Dorpsraadvoorzitter Kees van Marle en archivaris Huib Uil hebben gistermiddag aan de Ring de vlag van Ouwerkerk gehe sen. De vlag heeft een gouden baan als symbool van de zon en twee zwart-witte geren als sym bool voor de grens tussen land en water. Het idee van de vlag is bij de viering van het 775-jarig be staan van het dorp ontstaan. Ge meente en Watersnoodmuseum kregen een exemplaar. Zeventig in woners hebben de vlag besteld. Kees van Marle (I.) en Huib Uil tonen de vlag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54