Binnenland Balkenende: geen sprake van doofpot over brand Catshuis Charles Z. opgepakt Zwarte lijst thuiszorg Broddelen, een (on)begrepen Integriteit ambtenaren volgens premier ten onrechte betwijfeld. Kwaliteitseisen voor starters zouden meer effect hebben. Logopedist presenteert boek over 'broddelen'; onverstaanbaar spreken. Portret van Anne Frank op leeftijd *m 4 Zaterdag 13 juni 2009 DEN HAAG - Minister-president Jan Peter Balkenende weerspreekt de beschuldiging dat zijn ambtenaren belastende informatie over de brand in het Catshuis in de doof pot hebben gestopt. Volgens de premier is de integri teit van zijn ambtenaren ten on rechte in twijfel getrokken. Hij be treurt wel dat het TNO-rapport niet direct is doorgestuurd naar het Openbaar Ministerie (OM). RTL Nieuws meldde donderdag dat topambtenaren van het minis terie van Algemene Zaken en de landsadvocaat een TNO-rapport geheim hebben gehouden waarin de overheid nalatigheid werd ver weten bij de Catshuisbrand in 2004. Bij de verbouwing van de ambts woning van de minister-president kwam toen een 49-jarige schilder om het leven. Volgens het rapport zou de man mogelijk nog leven als de Staat de veiligheid in het Cats huis destijds beter zou hebben ge regeld. Balkenende stelt dat het rapport 'onvoldragen' is. De onder zoeker vond dat zelf ook, aldus de premier. Onderzoek van de rijksre cherche zou eveneens hebben uit gewezen dat het rapport niet deug de. Niet de brandbare wandbekleding die door ambtenaren was uitgeko zen, maar het gebruik van het ge vaarlijke middel thinner in grote hoeveelheden heeft geleid tot het 'tragische ongeval', zei Balkenen de. „Het Catshuis was explosief ge worden." Bij de Catshuis-affaire zijn volgens Balkenende 'beelden en feiten door elkaar gaan lopen' en zijn door de media 'grote woorden' ge bruikt als zou het gaan om een doofpotaffaire. Volgens de premier was zijn staf meteen van mening dat het rap port onvoldragen was en heeft het hem daarom nooit bereikt. Later werd het alsnog naar het OM ge stuurd. Premier Balkenende wees erop dat ambtenaren de taak hebben om stukken te becommentariëren en dat een premier nooitalles zelf kan lezen. ROTTERDAM - Hasjhandelaar Char les Z. is opnieuw opgepakt. Een ar restatieteam rekende hem donder dag in op de parkeerplaats langs de Ai ter hoogte van Barneveld. Een woordvoerder van het landelij ke parket van het Openbaar Minis terie (OM) bevestigde dit gisteren. De 53-jarige Z. wordt verdacht van het leiding geven aan een crimine le organisatie die op grote schaal wietplantages exploiteert en crimi neel geld witwast. Naast Z. hield de Nationale Recherche nog tien anderen aan, in Huizen en Purme- rend. De 42-jarige vriendin van Z. is in Spanje aangehouden. In Naarden en Almere ontmantel de de politie drie wietkwekerijen met enkele honderden planten. Bij doorzoekingen van de woningen van de verdachten legde zij beslag op drugs, contant geld en mobiel tjes. PETER E N STRAATEN door Floor Ligtvoet DEN HAAG - De zwarte lijst is het nieuwe toverwoord in de zorg. Na eerdere plannen voor een publieke schandpaal voor blunderende me disch specialisten ziet staatssecreta ris Jet Bussemaker (Volksgezond heid) nu heil in een zwarte lijst voor falende thuiszorgorganisaties. Doel is dat deze instellingen zich rot schrikken en alles in het werk stellen om hun naam te zuiveren en van de lijst af te komen. De kwaliteit van de zorg wordt daar mee beter, is de achterliggende ge dachte. Toch zien weinigen in 'na ming and shaming' een echte oplos sing. „Het is symptoombestrijding", meent Johan Legemaate, hoogle raar gezondheidszorg bij de VU. De Inspectie voor de Gezondheids zorg constateerde deze week dat de problemen onder nieuwko mers in de thuiszorg groot en wijd verbreid zijn. Nieuwe bedrijven kunnen zonder dat ze voldoen aan kwaliteitseisen beginnen en het ontbreekt al gauw aan deskundig personeel, merkte de inspectie op. Van de zesentwintig onderzochte instellingen scoorden er vijfen- 'Effectiever om te kijken hoe de thuiszorg beter kan worden georganiseerd' twintig slecht. Patiënten liepen daar risico de dupe te worden van onervarenheid van het personeel. Dat verstrekte bijvoorbeeld medi cijnen zonder dat het kennis van zaken had. Bij fouten op zo'n gro te schaal moet de oorzaak worden AfiME UM/ER(),zirj£ HIÊIS-AL- door Annemieke Kooper DEN HAAG - Wanneer een cliënt van logopedist en stottertherapeut Coen Winkelman zegt: 'Sok- kietok, djels uit fieteneem' maar bedoelt: 'Ze hockeyt ook, die Els uit 4-Atheneum' weet hij precies hoe iaat het is. De cliënt 'broddelt', zoals dat fenomeen wordt ge noemd. Vandaag presenteert Win kelman samen met zijn collega Yvonne van Zaaien het boek Brod delen, een (on)begrepen stoornis. Wat is broddelen? „Wie broddelt, is slecht verstaan baar. Hij of zij slikt letters in, ge bruikt daarnaast soms veel stop woordjes, haalt op onnatuurlijke momenten in een zin adem of spreekt monotoon. Je hebt men sen die heel erg broddelen, die heb ben een echte stoornis. Daarnaast kan iemand ook gewoon broddel- achtig praten. Dan is het inslikken van letters meer een gewoonte ge worden. Denk maar aan Frans Bau er die slecht getimed praat. Of aan Philip Freriks en zijn versprekin gen, of aan Peter Timofeeff Dat zijn nogal wat bekenden. „Vijf tot tien procent van alle men sen broddelt of praat broddelach- tig. Dat heeft vooral met biologi sche aanleg te maken. Maar ook cultuur speelt een rol. Snel spre ken wordt steeds meer de norm met Matthijs van Nieuwkerk als trendsetter. Die snelheid is vaak de reden waardoor het misgaat. Hersenen van 'broddelaars' heb ben dan moeite met het plannen van de spraak- en taalactiviteit. Je ziet het aan premier Balkenende. Wanneer hij overloopt van en thousiasme, dan is hij meteen moeilijker te verstaan." Waarom is broddelen een pro bleem? Iedereen praat toch wel eens onverstaanbaar? „Dat klopt. Als je moe bent of te veel hebt gedronken, kan je best heel onverstaanbaar praten. Daar is mee te leven, maar wie vrijwel altijd broddelt, loopt tegen proble men aan. Luisteraars haken af om- AMSTERDAM - Het wassen beeld van model voor kunstenaar Silvester Pe- Anne Frank staat in de etalage van perkamp. Madame Tussauds in Amsterdam Hij schilderde echter gisteren Anne Frank niet zoals ze er in de Tweede Wereldoorlog uitzag, maar zoals ze er nu op 80-jarige leeftijd uit zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4