B E and onderzoek Checkpoint Lonink Omvang shop is niet geregeld Voortekenen goede mosselzaadval Checkpoint Stuur foto's van de Delta Tour nieuwe dakkap www. hogazon.nl Rechtszaak tegen Checkpoint wordt met grote interesse gevolgd door bestuurders. iv.bezorgers.nl COMMENTAAR www.autovermeulen.nl Zaterdag 13 juni 2009 3 sate Checkpoint trok in z'n hoogtijdagen zoveel bezoekers, dat de gemeente Terneuzen bordjes plaatste om drugstoeristen de weg te wijzen. De borden zijn in middels weggehaald. foto Ed Oudenaarden/ANP De zaak Checkpoint wordt door veel be stuurders met argusogen gevolgd. Ze ker in gemeenten waar coffeeshops ge doogd worden en burgemeesters ijveren voor duidelijke regels voor de bevoorrading van de shops (Maastricht, Eindhoven en Nijmegen bij voorbeeld) is de aandacht voor de op handen zijnde strafzaak groot. „Hoe staat het ermee?" wordt burgemeester Jan Lonink van Terneuzen de laatste maanden regelmatig gevraagd. De behandeling van de zaak Checkpoint is in aantocht. Lonink weet dat justitie wil aanto nen dat Checkpoint, of liever de onderneming Chess bv, in zijn totaliteit getypeerd kan wor den als een criminele organisatie. Met aan de top van de organisatie Meddy Willemsen, daar onder zijn medewerkers, van administrateur tot verkoper. Het OM wil een groot aantal me dewerkers van de vroegere coffeeshop vervol gen voor hun aandeel in de organisatie. Lonink: „Als je de redenering van het OM volgt zou elke coffeeshop met wat personeel aangemerkt moeten worden als een verboden organisatie, een criminele organisatie. Ik vind dat ver gaan, maar heb daar niets over te zeg gen. Ik denk overigens niet dat- het de bedoe ling is om de mensen die daar volledig te goe der trouw hebben gewerkt, de kleine man dus, zomaar te pakken." Minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) noemde nog maar enkele weken terug de rechtszaak te gen Checkpoint 'bijzonder'. Volgens hem is het de eerste maal dat het OM de medewerkers van een coffeeshop het lidmaatschap van een criminele organisatie ten laste legt. In zijn brief van 12 mei aan de Tweede Kamer gaf hij wel Minister van Justitie Ernst Hirsch Ballin noemt rechtszaak tegen Checkpoint in brief aan Tweede Kamer 'bijzonder' aan dat het geen algemeen beleid is coffeeshop- eigenaren structureel te vervolgen voor een der gelijk lidmaatschap. „Dat besluit wordt aan de inschatting van de lokale parketten overgela ten", schreef hij, waarmee hij het OM wel de ruimte biedt het beleid voort te zetten. André Beckers, raadsman van Meddy Willem sen, weet daarom dat niet alleen veel bestuur- of bel 0800 - 022 27 10 WGGeNSR NieuwsMedia door Harmen van der Werf YERSEKE - Bij Neeltje Jans in de Oosterschelde en ook in de Wad denzee tekent zich een goede mos selzaadval af, blijkt uit waarnemin gen. „Er kan iets moois uitgroeien", rea geert Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcul tuur. „Maar wat er nu ligt aan mos seltjes, zijn nog maar speldenknop jes. De natuur moet haar werk nog doen. Het is in elk geval een goed begin." De laatste jaren is er relatief wei nig mosselzaad gevallen. Het sei zoen 2001 was het laatste rijke. Heel voorzichtig durft Van Gees bergen te hopen op een herhaling van 2001. „Veel mosselen liggen er niet meer op de kweekpercelen. Komen de voorspellingen uit, dan kunnen mosselkwekers weer een voorraad opbouwen", aldus van Geesber gen. Een rijke mosselzaadval is ook een gunstig teken voor een techniek die de mosselkwekers dit jaar voor het eerst op vrij massale schaal in- Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl ders maar ook talloze coffeeshophouders de Checkpointzaak met grote interesse volgen. „Als het OM dit beleid voortzet, slacht het op eigen houtje het gedoogbeleid." Dan wordt vol gens de advocaat de klok een kwart eeuw terug gezet en worden softdrugsgebruikers gedwon gen om weer in het illegale circuit inkopen te doen - met alle nadelige gevolgen van dien voor bijvoorbeeld de volksgezondheid. Collegeadvocaat Martijn van der Want, raads man van een van de inkopers van Checkpoint, noemt de strafzaak dan ook 'heel principieel'. „Er staat heel veel op het spel." Dat beseft Lonink ook. Als de redenering van justitie klopt, heeft hij als burgemeester feite lijk een criminele organisatie gefaciliteerd. „Ik zie dat zo niet. Ik ben geen rechtsbewaarder. Terneuzen heeft destijds voor een gedoogbe leid gekozen met twee coffeeshops." Door dat beleid kon Checkpoint vervolgens wel uit groeien tot een megasupermarkt in roesmidde len. Lonink: „In het coffeeshopbeleid is veel ge regeld. Echter niet voor de omvang." I De regiezitting van de Middelburgse rechtbank is maandag en dinsdag live te volgen via www.pzc.nl Maandag begint het proces tegen Checkpoint. Weliswaar gaat het om een regiezitting, de echte rechtszaak vindt in november plaats, maar het Openbaar Ministerie geeft volgende week wel aan wie waarvan verdacht wordt. Het gaat vooralsnog om zestien mensen die bijna allemaal een zakelijke band hadden met de Terneuzense coffeeshop: de eigenaar, de managers, leveranciers, koeriers of verkopers die achter de kassa stonden. En bijna allemaal hadden ze thuis ook wat meer of minder softdrugs in voorraad. De zwaarste aanklacht tegen hen luidt deelname aan een criminele organisatie. Wie in Checkpoint werkte, was volgens het OM dus per definitie lid van een drugsbende. Tegelijkertijd waren er echter tal van (overheids) instanties die jarenlang die 'bende' haar gang lieten gaan en faciliteerden. Het OM moet dan ook duidelijk maken waarom het Checkpoint nu vervolgt. Want samen met de gemeente stond het toe dat Checkpoint in alle openheid in een aantal jaren kon uitgroeien tot de grootste coffeeshop van Europa. Je vindt de auto die je zoekt zetten om mosselzaad te vergaren, het invangen van mossellarfjes met speciale, in het water drijven de installaties. In de Waddenzee bij Zoutkamp en in de Oosterschelde ten westen van de Zeelandbrug zijn al goede resultaten zichtbaar van deze me thode. Aan de mosselzaadval bij Neeltje lans zit ook een minpuntje. Op kweekpercelen is eveneens zaad gevallen, waardoor de grotere mos selen in het gedrang kunnen ko men. Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 Vandaag is de eerste etappe van de Delta Tour, van Middelburg naar Goes. Bovendien wordt vandaag ook de toertocht over 25, 50 en 120 kilo meter gereden. De PZC roept lezers op om foto's van beide evenementen én van de etappe van morgen, die door Zeeuws-Vlaanderen gaat, naar de website van de krant te sturen. De beste foto's worden maandag ge plaatst in de krant. Vandaag is op de website van de PZC een videoverslag te zien van de proloog. Vanavond is een video over de toertocht te bekijken. Vandaag en morgen is de wielerwed strijd via de website van minuut tot minuut te volgen. www.pzc.nl www.pzc.nl/sport www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3