Als burger terug naar Bosnië Proef met laptops in de klas Burger kan zelf meer doen in noodsituaties badkameruitverkoop.nl m KORTINGEN VAN 40 T/M 80% Veteraan Colin Bal wil Bosniërs helpen met herstel voorzieningen. Pedagogisch centrum zoekt school voor project minilaptops. Zeeland aangewezen als proefgebied voor opzet waarschuwingssysteem. 80 showroom badkamers - 2000m2 magazijn voorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch Dansani, Dorenbracht, Grohe en vele andere topmerken!!! DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR!! Riethil 20, BREDA 06 - 28448040 info@showroombadkamer.nl Openingstijden Donderdag en vrijdag: 14.00 - 19.00 Zaterdag: 12.00 -17.00 ZONDAG A.S. OPEN VAN 12.00 TOT 1700 Zaterdag 13 juni 2009 33 door Selma Osman MIDDELBURG - De jaren dat hij als militair in Bosnië was, liggen ver achter hem. Toch heeft Colin Bal (34) uit Middelburg het gevoel dat hij nog iets heeft te voltooien in dat land. „Als burger kun je soms meer betekenen dan als militair. Je kunt in een uniform niet zo maar met een arm vol knuffels een school binnenstappen." Zijn woonplaats is vandaag het to neel van de Zeeuwse Veteranen- dag. Jonge veteranen, zegt Bal, voe len zich op zo'n dag niet thuis. „Ik zie meer in actief iets doen." Met die gedachte heeft de ex-Bosnië-ganger zich aangemeld als vrijwilliger voor de stichting Ve teranen Actief „Hun 'hands-on' mentaliteit spreekt me aan. Vetera nen doen het werk en er wordt sa mengewerkt met lokale overhe den. Zo weet je dat de hulp op de juiste plek terechtkomt. Getrauma tiseerde militairen komen boven dien een stukje verder in het ver werkingsproces.". Bal heeft zelf geen nare dingen meegemaakt. Hij werd in 1996 en 1998 als jonge militair naar Bosnië uitgezonden. Dat was na de val van Srebrenica. „Je merkte de span ning en de haat die er onderling was. Maar optreden was niet no dig. Het volk had genoeg van de oorlog." Sindsdien laten de gebeurtenissen in de regio hem echter niet meer los. „Ik heb een band gekregen met dat land. De oorlog is al meer dan tien jaar voorbij, maar het is Colin Bal: „Ik wilde altijd al terug om iets aan de schrijnende sociale omstandigheden te doen." foto Lex de Meester er nog steeds een drama. Het zou mooi zijn als je jongeren weer een toekomst kunt bieden." 'Als burger kun je voor bevolking soms meer betekenen dan als militair' Op eerste pinkersterdag keerden negen vrijwilligers van Veteranen Actief terug uit de noordelijke re gio Doboj. Ze knapten er een pand op, waarin vrouwen en kin deren kunnen worden opgevan gen. In september vertrekt op nieuw een groep naar Bosnië-Her- zegovina. Die neemt een schooltje in een bergdorp onder handen. „Je hebt daar vier van die schooltjes, maar we kunnen er maar één doen", verzucht de Middelburger. Hij popelt om zelf mee te gaan naar het voormalig oorlogsgebied. Er is echter nog een probleem: „De vrijwilligers zijn talrijker dan de middelen van Veteranen Actief om zo'n reis te financieren. Reis- en verblijfskosten betalen we zelf Maar er is geld nodig voor materia len, zoals verf en kwasten." Omdat de jonge stichting nog rela tief onbekend is, heeft Colin Bal het plan opgevat om donateurs te zoeken. „Het geld komt op dit mo ment nog vooral uit veteranen-zak ken. Ik zou dat graag anders zien. Er zijn in Bosnië meer projecten dan we nu aankunnen." Daarom schrijft hij binnenkort be drijven aan. „Die kunnen met be perkte middelen het maximale ef fect bereiken. Elke euro wordt ver dubbeld door het NCDO. Je helpt veteranen én de lokale bevolking. Ik denk dat het voor veteranen fijn is om terug in dat land te zijn." www.veteranen-actief.nl VLISSINGEN - Op een school in Zee land krijgen alle leerlingen in een klas dit najaar bij wijze van proef een minilaptop. Het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RP- CZ) onderzoekt wat de mogelijk heden zijn van het gebruik van mi nilaptops bij de les. Het centrum is nu nog op zoek naar een enthou siaste school. „Veel scholen hebben of een paar computers in de klas, of een com puterruimte in de hal", zegt An- ne-Marie Dogger van het RPCZ. „Het nadeel daarvan is dat er niet voldoende computers zijn voor de hele klas en dat ze niet in de les zelf gebruikt kunnen worden. Een minilaptop neemt minder ruimte in beslag." Scholen die bezig zijn met nieuwbouw kunnen hun plan nen eventueel aanpassen als de uit komst van de proef positiefis. Tijdens de proef moet de minicom puter een vast onderdeel van de les worden. „Dat is vooral handig bij de wereldoriënterende vakken. Kinderen kunnen dan bijvoor beeld het laatste nieuws volgen over een bepaald onderwerp." Kin deren zijn vaak veel handiger met computers dan hun ouders of hun leerkrachten, volgens Dogger is het zonde om daar geen gebruik van te maken. Het RPCZ koopt de laptops, die ongeveer driehonderd euro per stuk kosten. door Marcel Modde MIDDELBURG - De zelfredzaamheid van burgers en bedrijven moet gro ter vindt minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken). Om dat te bereiken heeft ze Zeeland en drie andere regio's in het land aangewezen als proefgebied voor projecten, om de burger bewust te maken van een goede voorberei ding op noodsituaties. De Veiligheidsregio Zeeland en de provincie gaan vier waarschu wingssystemen opzetten. De eer ste, waterdreiging.nl, is al actief en wordt voor het stormseizoen dit najaar nog verder opgetuigd. De website geeft actuele informatie over een mogelijke overstroming. Die dreiging wordt op de kaart van Zeeland overzichtelijk weerge ven in vijf actuele niveaus: op lopend van geen (groen), mini maal en klein tot kritiek en ex treem (rood). De alertering is ge koppeld aan een korte handleiding voor burgers wat in dat voorko- Minister Ter Horst vindt dat bur gers en bedrijven zich beter moe ten voorbereiden op rampen. De campagne Denk Vooruit wordt daarom verder uitgebouwd. mende geval te doen. Een vergelijk baar systeem komt er ook voor ver wachte extreme weersomstandig heden, een griepgolf en radio-actie ve stralingsdreiging, aldus Marlies Lampert van de veiligheidsregio. De bedoeling is dat burgers, over heden, maatschappelijke organisa ties en bedrijfsleven in de proefre gio's de handen ineenslaan. Ter Horst laat binnen het kader van de campage Denk Vooruit ook on derzoeken of de alarmering via mobiele telefoons (cellbroadcast) kan worden uitgebreid met 'hande lingsopties'. De minister wil boven dien rampenoefeningen waarbij professionals leren samenwerken met (zelf)redzame burgers. In een enquête vindt een ruime meerder heid van de ondervraagden voor bereiding een eigen verantwoorde lijk. Daarnaast geeft 56 procent aan het handig te vinden een noodpakket in huis te hebben, schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. Om ook jongeren bewust te ma ken van mogelijke noodsituaties, werd voor scholen een onderwijs project opgezet. Daar hebben dit jaar 180 scholen gebruik van ge maakt. Het ministerie is daarnaast een proef begonnen op het 'Hab- bo-hotel', de grootste virtuele ge meenschap op het Nederlandse in ternet. Tot en met 21 juni worden daar rampenoefeningen gedraaid. Douchewanden, (bubbel)baden, stoomcabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc. I Ook diverse inbouwkeukenaparatuur o.a. Miele, Siemens, en nog enkele showroomkeukens!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35