Meningen Strijd om natuur en industrie 'Zwijgen is voorbij in Iran' Gebiedende wijs enkelvoud was onbegrepen APMIRAAL VB P-uyre-is ZBKenhüis Rinnooy Kan gesteund in zoektocht naar Verborgen Kracht. Lft£2mJN Zaterdag 13 juni 2009 1 9 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Soms krijg je van onthullende en treurige berichten toch een goed gevoel. Journalisten zijn deze week rijk vertegenwoordigd in Iran, waar de Iraanse presidentsverkie zingen worden gehouden. Een haast onvoorstelbare blijdschap on der vooral jongeren werd in beeld gebracht. Ze vierden feest alsof Mir Hossein Mousavi al had ge wonnen en de afzetting van de huidige president Mahmoud Ahmadinejad al een feit was. Om de uitzinnigheid te begrijpen spraken jongeren openlijk over het Iran van Ahmadinejad, dat hun Iran niet meer is. Ook werden in het geniep gemaakte beelden de wereld ingestuurd. Een vrouw werd op straat aange sproken door een andere vrouw. De laatste wees erop dat er haar onder haar sluier tevoorschijn kwam en dat haar jurk te kort was. Ze moest 'meekomen'. De verklikker had een slachtoffer ge vonden, maar was 'gezien'. De geïnterviewden pikken deze be perking niet meer. Ze lieten op de verkiezingsdag hun hoofddoeken massaal verder naar achter op hun hoofd zakken. Het verzet tegen de onderdruk king is begonnen. In een studio zong een vrouw haar eerste single in. „Dit is verboden in het huidige Iran", zegt ze. Vrouwenstemmen moeten vocaal ondersteund wor den door mannenstemmen. De zangeres heeft lak aan de regels. Ze is bewust ongehoorzaam en kijkt strijdlustig. Mir Hossein Mousavi lijkt een be weging in gang te hebben gezet on der veel jongeren. Angst wordt om gezet in kracht. Voorheen las ik vaak citaten van louter Iraakse mannen met macht en invloed. De gewone mens hield zich verre van politiek. Uit angst voor repre sailles. Tussen vier muren werd daarover heus gesproken, maar als er al een journalist was die dit hoorde, dan kreeg hij de opdracht om te zwijgen. Gezwegen werd er niet meer. Het is een revolte vanuit de bevolking. Dat is inderdaad al reden genoeg om feest te vieren. Het wordt voorzitter Alexander Rinnooy Kan van de Sociaal Eco nomische Raad (SER) niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft de discussie over de econo- misch-toeristische toekomst van Zeeland stevig aangewakkerd door zich uit te spreken over behoud van het Zeeuwse landschap met de aantekening dat er in een groe ne provincie economische kansen liggen. Het leverde een stortvloed aan reacties op van PZC-lezers en een zoektocht naar 'de verborgen kracht van Zeeland'. Rinnooy Kan reageert dinsdag avond (aanvang 20.00 uur) op een aantal lezersbrieven. Vooral de eer ste stelling 'natuur en industrie verdragen elkaar in Zeeland maar in beperkte mate', leverde een pen- nenstrijd op. Een beknopt over zicht: Sam de Vlieger vindt dat Zeeland de bescherming van natuur als speerpunt moet kiezen. „Omdat Zeeland hier al in uitblinkt. Maar dit betekent niet dat Zeeland de in dustrie en andere vormen van werkgelegenheid moet verwaarlo zen." Velen wijzen er op dat de in frastructuur verbeterd moet wor den. Door te zorgen dat er snelle verbindingen tussen Zeeland en de Randstad zijn, kunnen nieuw komers zich in Zeeland vestigen en elders blijven werken. Een aantal Zeeuwen gruwt van het idee dat er gekozen moet wor den tussen natuur en industrie. 'Die kunnen heus naast elkaar be staan. Op vakantie in Nederland zagen we gebieden met industrie, maar ook rustige plekken met mooie natuur in de buurt'. Kort om: Zeeland moet het tweesporen beleid van de provincie steunen: inzetten op ecologie én op de in dustriële ontwikkeling. Stemmen gaan op om een aantal gebieden te vrijwaren van indus triële ontwikkelingen. Kies heel Walcheren, Schouwen-Duiveland en de complete Zak van Zuid-Be- 'Het Zeeuwse goud bestaat uit rust, ruimte en natuur en een ideaal leefklimaat' veland, stellen lezers. Jap Priem vindt dat het 'Zeeuwse goud' be staat uit de natuur, de ruimte, de rust en het ideale woon- en leefkli maat. „Nieuwe schone werkgele genheid in dienstverlening en ICT passen hierin uitstekend." Roland Franken vindt dat Zeeland de potentie heeft om een senioren paradijs te worden. „Maar betrek dan wel Belgische participanten daarbij." Sytze van Odijk stelt dat zowel de natuur als de industrie in staat is mensen naar de provincie te trek ken. „Maar helaas brengt industrie vervuiling met zich mee, die on herstelbare schade kan toebrengen aan het landschap. Het is beter om de industrie elders in Nederland te ontwikkelen waar minder schade aan de omgeving aangebracht kan worden dan hier." De PZC kan nog een beperkt aantal kaartjes weggeven voor de bijeen komst dinsdagavond met Rinnooy Kan (aanvang 20.00 uur, Zeeuwse bi bliotheek). Mail reacties op de stellin gen naar debat@pzc.nl en maak kans op een vrijkaartje. 1 www.pzc.nl/standplaats We zijn excuses verschuldigd aan brievenschrijvers Wim en Lonne van Liere uit Middelburg. Ze schreven een pittige brief over Kunstpicknickplaatsen. 'Niemand zit te wachten op bezoedeling van landschap en natuur met kunstpickniplaatsen of welke vorm van moderne kunst dan ook. Lonne van Liere belde gisteren naar de krant. De brief stond er mooi in, maar ze was er niet blij mee. Zij had haar ingezon den brief besloten met een waarschuwing/bevel: 'Maar houd de steeds schaarser wordende natuur en ons landschappelijke erfgoed in ere'. Bij het redigeren werd houd veranderd in houdt. „Ik sta be kend als iemand die altijd zorgvuldig met taal omgaat. Nu staat er een fout in mijn brief, die ik niet gemaakt hebt." Lonne van Liere heeft gelijk: zowel in de gebiedende wijs enkel voud als in de gebiedende wijs meervoud schrijven we alleen de stam van het werkwoord, zonder t, dus houd in plaats van houdt. Wordt meteen na het werkwoord het persoonlijk voornaamwoord u toegevoegd, dan komt er wel een -t na de stam van het werk woord: Gaat u maar zitten, Zegt u het maar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19