Meningen f? Moet Zeeland zijn toekomst zoeken in het water? College N-Holland Sterfgevallen Strandwachten Wilders 4 Biggensterfte Aardebolleweg 2 WCT3 Kerncentrale de ndernemer Industrie is kurk onder de economie De van Zeeland Personeel Marketing Financiën PZC 1 6 Zaterdag 13 juni 2009 Reageer op stellingen van Rinnooy Kan, www.pzc.nl/standplaats LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Een reactie op een bericht van n juni. 'College N- Holland stapt op' Er had achter moeten staan,'en komt dan weer snel terug.' Het ko medie del arte gezelschap gaat 'n stoelendans doen om 'een signaal naar de samenleving af te geven'. Dat zei één der komedianten. De opperkomediant doet niet mee. Nee, als hij opstaat is z'n - zeer lu cratieve - stoel echt weg. Een sig naal is oké, maar je moet niet over drijven, zijn portemonnee moet rijkelijk gevuld worden en blijven. Dit gezelschap strooit wat zand in de ogen van de burgers en gaat daarna gewoon verder waar ze ge bleven waren. Achtenzeventig mil joen euro verkwanselen is geen be ter gebaar dan dit loze, minachten de, verlakkerij gebaar waard. Zou den we hier in Zeeland ook zo'n dans krijgen? Of is 5 miljoen euro gemeenschapgeld te weinig om je te verantwoorden? Als ze iets gaan opvoeren, wat zou het dan wor den? Verstoppertje, touwtrekken, zakdoekje leggen wellicht. Zo van: 'eurootjes dubieus beleggen, nie mand zeggen, geen haan kraait meer, hier leg ik m'n functie niet voor neer.' J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk De officier van justitie vindt dat niet-natuurlijke sterfgevallen in een ziekenhuis altijd moeten wor den onderzocht. De artsenorgani satie KNMG vindt dat dit niet moet gebeuren als er sprake is van 'onbedoelde medische fouten' (krant, 8 juni). Ik meen dat het Ne derlands hiervoor een uitdrukking heeft, namelijk 'doofpot'. W.A. Stadhouders St. Hubrechtstraat 6, Hoek 9 juni las ik in de krant dat strand wachten meer verdienen dan bes senplukkers. Op Walcheren dan wel, in de gemeente Sluis ligt dat anders. Daar verdient een strand- wacht van 18 jaar 3,82 per uur eu ro: 30,56 euro per dag. Daarvan moet betaald worden: eten 5,00 eu ro en de camping 6,00 euro. Blijft over: 19,56 euro. Dan is het niet gek dat ze moeite hebben met het vinden van strandwachten. Je moet wel erg bevlogen zijn om dat baantje te willen doen, want voor dat geld kregen ze er bv vorig jaar wel 2 reanimaties bij. Sluis ziet de toeristen graag komen, maar zodra ze op het strand zitten hebben ze voor de veiligheid geen geld meer over. Nee, wel een dure onthaalka- mer, maar een fatsoenlijk loon voor de strandwacht ho maar. Conny Nortier Vijverstraat 11Cadzand Laten we wel zijn, Wilders vergelij ken met 'Der Führer' gaat ver, dat zijn directe en ongezouten me ning niet altijd even subtiel ge bracht wordt, moge helder zijn maar heeft hij geen punt..? Nu een samenscholingsverbod in Utrecht, een buschauffeur die zijn werk met bewaking moet uitvoeren in Gouda, ambulancemensen die ge slagen en bedreigd worden en de politie die niets mag, kan en kan doen. Dit is een trieste realiteit. De ze kleine groep raddraaiers waar het om gaat leeft in de nachtelijke uren en zijn vaak ook werkeloos. Kijk af en toe maar naar wegmis bruikers en soortgelijke reallife pro gramma's, het is een afspiegeling van onze 'samenleving' die manne tjes met petjes en een capuchon er overheen 'Hé man niet filmen man oprotten man ga weg kloot zak'. Stop ze ver weg in de bak en laat ze niet meer gaan, hier is geen redden meer. Dat Wout van den Berg Geert Wilders totaal niet trekt moge duidelijk zijn maar hem in nette bewoording bijna ge lijk stellen met de nazi's gaat wel heel ver. Jagen wij allen onze idea len niet na? C. Koster Industrieweg 3, Bruinisse Schokkend waren de reportages en de krantenberichten over de massale biggensterfte in de Neder landse 'horror'-industrie die var kenssector heet. Het is weer eens overduidelijk dat de varkenssector de biggen/varkens alleen maar als een product zien dat geld op moet leveren. Ze worden niet gezien als levende wezens die ook gevoel hebben. Er zijn zelfs ook levende varkens gevonden in de destructie- bak want ach, ze gingen toch al dood dus smijt ze er maar bij. He lemaal onpasselijk word je van dit soort beelden. Maar het gaat niet alleen om biggen want ook ge beurt dit met kippen, eenden, gan zen noem alle uitgebuite dieren in de volledig achterhaalde bio-indus- trie maar op. Mensen denk toch eens na voordat je vlees koopt of je hier wel aan mee wilt werken want als consument heb je de macht. Kiloknallers en Plofkippen kopen en de horrorsector in stand houden of overstappen op biolo gisch vlees en/of vegetarische pro ducten. Neem je verantwoordelijk heid. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Wolphaartsdijk is het zat? Hele maal niet en zeker niet als het om natuurcompensatie gaat voordat in frastructuur wordt aangelegd. Het is toch wel tamelijk hypocriet als de dorpsvereniging bij monde van voorzitter mevrouw Huissoon denkt te spreken voor alle burgers van Wolphaartsdijk. Er zijn ook burgers die om en nabij de Aarde bolleweg wonen en geconfron teerd worden met een vloed aan verkeer Deltaweg - Middelburg. Zonder afdoende verkeersmaatre gelen voor aanwonenden. En, in derdaad als die upgrading plaats vindt is ook in mijn ogen een vrij- liggend fietspad nodig, dat kost na tuur en die moet gecompenseerd worden. Nu is de schaal van uitdie ping Westerschelde en natuurcom pensatie ver te zoeken. Maar ook hier is het principe natuur com penseren en dan pas investeren heilig. Ik hoop dat de provincie, de gemeenteraad van Goes en de dorpvereniging Wolphaartsdijk vasthouden aan de juiste volgorde. Zo hebben we dat in Nederland met elkaar afgesproken. Anco Luteijn Nazareth 65, Wolphaartsdijk De gedeputeerde Van Waveren ge bruikt het beeld van een 'mooie' vogel (=WTC) hoog in dé lucht. Doorgaans zijn dergelijke vogels moeilijk te vangen. Dat 'mooie' be rust op de veronderstelling dat aan bod (van overslagcapaciteit) de vraag (naar overslagcapaciteit) ge nereert. Bekijken we nuchter de groeicurve, dan zien wij dat de li neaire groei achter ons ligt en dat de afbuiging/stagnatie is ingezet. M.a.w. we zijn in een verdringings- markt terechtgekomen. Om iedere order moet dan geknokt worden. En de grote jongens, Rotterdam/ Antwerpen/Hamburg zijn dan on ze concurrenten: tel uit je winst! In de internationale business zijn (economische) machtspolitieke spelletjes doorslaggevend. En dat spel kunnen wij als Zeeland niet winnen: Ken jezelf! Het is beter dat Zeeland zich bezighoudt met het duurzaam ontwikkelen/ bevor deren van het MKB. Door in een keten samen te wer ken kan er een product/dienst op de markt gebracht worden die zelfs op 'global' niveau competitief is. Hiermee scheppen wij duurza me werkgelegenheid en toegevoeg de waarde. Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert In het bericht over de start van de procedure voor de bouw van een tweede kerncentrale in Borsele staat ook dat 'Milieuorganisaties op de barricade' gaan. Ik vind windmolens op geëigende loca ties, zoals Neeltje lans en Vlissin- gen Oost wel mooi, maar ik denk, dat ze tussen alle mogelijkheden voor electriciteitsopwekking een dure druppel op de gloeiende plaat zijn. Windparken op zee heb ben blijkens meerdere studies ook grote bezwaren voor vissen, zee zoogdieren en vogels. Wind- en zonne-energie zijn inefficiënt en duur; beide processen geven een sterk wisselende opbrengst, waar voor centrales als achterwacht no dig zijn. Geld, gebruikt voor deze opwekkingswijzen kan beter gesto ken worden in ontwikkeling van werkelijk efficiënte en duurzame processen. Maar behalve geld, kost dat ook tijd. En als je de laatste le zing van Al Gore hoort, hebben we die tijd nauwelijks meer. Om die tijd te 'kopen' zonder C02-uit- stoot en toch het licht niet uit te la ten gaan, is kernenergie als over brugging een uitstekende optie, ge zien de huidige zeer veilige tech niek. De nadelen van kernafval, on gelukken en mogelijkheden van terrorisme kunnen volledig weg vallen tegen de risico's van verdere klimaatverandering. P.H. Postma Meiwerfweg 6, Capinge DVD SPAARZEGEL 1^4 %YYA] fgjfe>tt-vt J 'The Waterhorse' '1 www.pzc.nl/dvd TE GAST Chris Rutten is voorzitter van de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland en oud-burgemeester van Middelburg. SER-voorzitter Alexander Rinnooy Kan heeft zijn mening over de economi sche toekomst van Zeeland gegeven. Ik ben het niet eens met enkele van zijn stellingen. Hij stelt dat natuur en industrie el kaar in Zeeland maar in beperkte mate verdragen. Rinnooy Kan is geen voorstander van het tweespo renbeleid van de provincie Zee land. Hij kiest voor de natuur. Dit doet absoluut geen recht aan de economische betekenis van de industrie in Zeeland. De industrie in onze provincie is kapitaalinten sief, sterk geautomatiseerd en heeft een flink aantal spelers op de wereldmarkt. Ook zorgt de Zeeuw se industrie voor de helft aan inves teringen van het totale Zeeuwse bedrijfsleven. Daarnaast is de sec tor goed voor bijna 8o procent van de Zeeuwse export en zorgt zij voor een flinke impuls voor ande re sectoren, zoals de bouw en de dienstverlening. Daarmee levert de Zeeuwse industrie een forse bij drage aan de nationale betalings balans. Zeker met deze economische ma laise is de werkgelegenheid in de Zeeuwse industrie van onontbeer lijk belang. Bijna één op de vijf ar beidsplaatsen bevindt zich in de sector industrie. Na de sector han del is de industrie de belangrijkste werkgever. Daarnaast zorgt de in dustriële sector voor een forse im puls voor andere sectoren (bouw, dienstverlening). Veel Zeeuwse ge zinnen eten er direct of indirect een boterham van. Door haar ligging aan diep vaarwa ter en de beschikbaarheid van goed ontsloten havenlocaties in Vlissingen en Terneuzen is en blijft Zeeland absoluut een interes sante 'natuurlijke' vestigingsplaats voor industriële en logistieke be drijven. Ik vind het erg belangrijk 'Ik kan het nog sterker vertel len. Zeeland is Florida al lang voorbij gestreefd' dat Zeeland deze kracht blijft be nutten en zich blijft inzetten voor het in ieder geval behouden van de huidige industrie. Kortom, ik zie de industriële sec tor als de kurk onder de Zeeuwse economie. Als deze sector onvol doende aandacht krijgt, is dat rampzalig voor die economie. Daarbij twijfel ik heel sterk of de keuze die de SER-voorzitter voor staat - voor de natuur en tegen de industrie - in het belang is van de landschappelijke kwaliteiten van Zeeland. De feitelijke situatie toont aan dat economisch-indus- triële belangen en natuurbelangen prima samengaan. Rinnooy Kan suggereert met zijn uitspraken een tegenstelling tussen natuur en in dustrie die niet (meer) bestaat. De Zeeuwse keuze voor het bundelen van industrie in onze zeehavens en op enkele stedelijke bedrijven terreinen, biedt volop kansen om elders in de regio de natuur en het milieu te verstevigen. Daarnaast werken Zeeland Seaports en de Zeeuwse overheden aan een bete re landschappelijke inpassing van de havenbedrijvigheid in de direc te omgeving. Rinnooy Kan zegt dat Zeeland een potentieel seniorenparadijs is; dat de provincie het Florida van Ne derland moet worden. Ik kan het sterker vertellen. Zeeland is Flori da al lang voorbij gestreefd. Door vergrijzing en ontgroening ligt de gemiddelde leeftijd in Zeeland nu al hoger dan in Florida. Als de vergrijzing nog eens extra gestimuleerd wordt, leidt dit tot ongewenste maatschappelijke en economische effecten in Zeeland. Zo zullen het voorzieningenni veau en de leefbaarheid steeds meer onder druk komen te staan. Het imago van Zeeland als senio renparadijs zal gezinnen met kin deren en jonge werknemers af schrikken om zich hier te vestigen of hen juist aanzetten om onze provincie te verlaten. Voor een vi tale en leefbare toekomst van Zee land moet de aandacht juist uit gaan naar deze jonge mensen. p4éH pagina 19: reacties van lezers op stellingen Rinnooy Kan www.pzc.nl/standplaats Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16