media 39 rcï Stevig doorpaffende heren die zich te buiten gaan aan drank en seksueel zeer actief zijn: A/lad A/len is terug. De veelbekroonde tv-serie over de reclamewereld in de jaren zestig blinkt volgens Monique Brandt vooral uit in sterke dialogen en personages. The A-Team media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 13 juni 2009 'Mad Men': de zeven grote zonden van de jaren zestig E r werden zeven grote zonden be dreven aan het be gin van de jaren zestig: roken, drin ken, overspel, sek sisme, homofobie, antisemitisme en racisme. In de eerste paar minu ten van Mad Men komen ze alle ze ven voorbij', schreef een licht ver bijsterde recensente van The New York Times een jaar geleden bij de start van de nu al befaamde en veelbekroonde tv-serie in Ameri ka. Het bekijken van de nieuwe reeks, die zich, gehuld in rookwolken van de stevig doorpaffende personages, afspeelt in de gouden eeuw van de reclamewereld in het New York van de zestiger jaren, is door de tot in de puntjes verzorgde aankleding letterlijk een flinke stap terug in de tijd. Matthew Weiner, producer en schrijver van de maffiareeks The Sopranos, tekende voor de se rie, al duurde het zeven jaar voor dat iemand er wat in zag. Totdat The Sopranos ten einde liep en ka belzender AMC het, net als HBO met The Sopranos, wilde proberen met kwaliteitstelevisie. Inmiddels staat het derde seizoen klaar om in augustus van start te gaan in de VS. Voor wie niet kan wachten op de reguliere uitzending: via de site www.madmen.vara.nl is de eerste aflevering te bekijken. De serie draait om reclamegenie Don Draper (Jon Hamm) van het bureau Sterling Cooper op Ma dison Avenue, waar de meeste gro te reclamebureaus waren gevestigd. Draper, het sterke, stille type, com pleet met brede kaaklijn, is een wat mysterieuze figuur. Hij is even legendarisch vanwege zijn eroti sche veroveringen, als om zijn bril jante invallen onder de snelle, ge slaagde Mad Men en hun jonge as sistenten, zoals de aalgladde Pete Campbell (Vincent Kartheiser). Reclamegenie Don Draper, gespeeld door Jon Hamm, derde van links, is te zien in de nieuwe serie Mad Men. foto CPD Die loeren immer op de mogelijk heid aan de stoelpoten van hun'ba- zen te zagen en vervolgens zelf op de stoel plaats op te nemen. Draper is getrouwd en heeft een mooie echtgenote en twee kinde ren in de suburbs en een minnares bij de hand, in de stad. De serie geeft een fenomenaal beeld van de reclamewereld zoals die er in die tijd moet hebben uit gezien. Maar het is ook een enorm gelaagde serie, met sterke dialogen en personages, die heel anders uit pakken dan ze in het begin van de serie lijken. In aflevering twee al komen de eerste barsten in de ogenschijnlijk zorgeloze levens van de geslaagde zakenmannen, met hun hagelwitte overhemden, tinke lende glazen Jack Daniels met ijs, kantoordames als vrijelijk te beja gen wild en hun even mooie als neurotische vrouwen. De serie start bij de Vara met een making of met interviews met de makers en hoofdrolspelers. De pro ductie, met een budget van tussen de tweeënhalf en drie miljoen dol lar per aflevering, is dan ook een verhaal op zichzelf De schrijvers hebben uitputtende research ge daan naar de periode waarin de se rie speelt. Het kettingroken - 'Waar rook is, is Mad Men' kopte een krant misprijzend - was een aandachtspuntje. Roken in Ameri ka is zelfs op caféterrassen in de buitenlucht vaak verboden, laat staan op een filmset. Dat probleem werd opgelost door de heren 'krui densigaretten' te laten roken, die smaakten 'als een mengsel van wiet en zeep', zei hoofdrolspeler John Hamm. Overigens protesteerden veel kij kers niet tegen het roken in de se rie, maar tegen het drinken. Een consumentenorganisatie met de naam Commercial Alert diende een klacht in tegen seriesponsor Jack Daniel's whiskey, omdat Mad Men overmatig drankgebruik toont in combinatie met 'openlijke seksuele activiteiten'. Ook bierbrou wer Heineken heeft meebetaald aan de serie: het merk wordt als klant van Sterling Cooper in de se rie genoemd. Wat in de serie sterk opvalt, is de achteloze vrouwonvriendelijkheid die bijna in elke scène terugkeert. Dons nieuwe secretaresse Peggy, een prachtige rol van Elisabeth Moss, wordt door de doorgewinter de Joan (Christina Hicks) geadvi seerd over alle verschillende manie ren waarop ze haar mannelijke col lega's kan plezieren. Om voorbe reid te zijn, bezoekt ze een arts voor een voorbehoedsmiddel. Die krijgt ze, maar niet voor ze, nog lig gend in de beugels, door een flink paffende gynaecoloog een morali stische preek krijgt toegediend. Dat Peggy misschien beter had moeten luisteren, merkt ze verder op in de serie. Woensdag 17 juni, The making of Mad Men, 23.25 uur, Nederland 2. Woensdag 24 juni, aflevering 1 en 2 achter elkaar, om 22.45 uur op Ne derland 2. Vervolgens wekelijks één aflevering om 22.45 uur, Nederland 2. PS-f Reageren? redactie.media@wegener.nl In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht, die de geur van nostalgie ademen. foto CPD #Sfi Mki*. In april 1984 staat Nederland enkele dagen op zijn kop: het A-Team is in het land. 15.000 uitzinnige fans ontvangen Face, Murdock en B.A. op Schiphol. Scholen zijn dicht, zodat kinderen hun idolen kunnen ont moeten. Delen van het luchtruim worden afgesloten omdat de ster ren per KLM-helikopter reizen. Waar ze komen, heerst chaos om dat er te veel belangstelling is. On der leiding van Ron Brandsteder le ren de A-Teamers haringhappen: „You take it like this, bij het staartje. It is very good for you. Do you like uitjes?" Face en Murdock happen mee, B.A. kijkt nors en weigert. In Ivo Niehe's TV Show krijgt Mur dock een huwelijksaanzoek en be antwoorden de drie sterren vragen van fans. „Wat vinden jullie van het A-Team?", vraagt iemand. Mur dock: „Het A-Team is gek, crazy, nuts." De zaal ligt plat. De sterke B.A. draagt presentator Niehe op zijn rug de studio uit en het pu bliek gaat uit zijn dak. The A-Team is een hit. Sinds 1983 kijken miljoenen Amerikanen en Europeanen naar de vier ex-militai ren. Veroordeeld voor een misdaad die ze niet hebben begaan, duiken ze onder in LA. Als je ze kunt vin den, kun je ze inhuren. Want Han nibal, B.A., Face en Murdock vech ten graag tegen onrecht en onder drukking. Iedereen die wel eens een aflevering zag, weet wat er ge beurt. De onderdrukten winnen, de boeven belanden in de bak. B.A. gromt iets gemeens tegen Mur dock, Face kust een mooie dame en Hannibal zegt: „I love it when a plan comes together." Hannibal? Die was in 1984 niet in Nederland. Acteur George Peppard is thuisgebleven.Volgens het hard nekkigste gerucht zou hij kwaad zijn dat alle vier acteurs een uitno diging kregen in plaats van hij al leen. Peppard ziet zichzelf als enige échte steracteur in het A-Team en kan niet verkroppen dat de ande ren net zo veel waardering krijgen. Hij heeft het met name vaak aan de stok met Mr. T.. Die speelt B.A., verreweg de populairste A-Teamer. Wat tot uitdrukking komt in zijn salaris. De spanningen lopen soms zo hoog op, dat het volgens insi ders een wonder is dat The A-Team het 98 afleveringen volhield. Op 8 maart 1987 wordt de laatste nieuwe aflevering van de serie uit gezonden, maar eigenlijk is het A-Team daarna nooit echt wegge weest. De serie loopt nog steeds op diverse zenders en blijft tv-kijkers boeien. Maar zo gek als in april 1984 zal het nooit meer worden. Stefan Dölcken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143