Barre reis over pool in Planet Earth kijktip kijken luisteren PU Veel zenders en omroepen maken ruim baan voor een programma met louter vrouwen. Bernice Breure vroeg zich af of dat nodig is. „De sfeer verandert als een man aanschuift." zaterdag, 20.15 uur PZC zaterdag 13 juni 2009 Sanne Wallis de Vries, Heieen Mees, Soundos el r Ahmadi, Hanneke Groenteman en Carrie Jansen (vlnr) in Vrouw en Paard Onder: Daphne Bunskoek (I) en Frénk van der Linden, in gesprek met Heieen Mees. foto's GPD Het was een vertrouwd spel on der beroepskijkers: zap snel langs alle kanalen en turf hoe veel mannen en vrouwen aan het woord zijn. Grote kans dat de heren dik in de meer derheid zijn, zelfs als kinderkanalen en Teil Sell-achtigen meetellen. Maar binnenkort kan de uitkomst weieens heel anders zijn. Programmamakers storten zich de laatste tijd met groot enthousiasme op de vrouw. Zo praat Frénk van der Linden in zijn derde seizoen van 30 Hoog, waarin hij diepgraven- de gesprekken houdt met mystery guests, lou ter met vrouwen. „Waar ik een vinger achter wilde krijgen, is hoe die vrouwen worstelen om hun carrière te combineren met een goed liefdesleven", zegt hij. „Dat is een the ma waar vrouwen veel meer dan mannen mee zitten. Tot mijn verbazing wilden ze er ook heel openhartig over praten." Maar de onderwerpen zijn breder: zondag (morgen) spreekt de interviewer met schrijfster Kris- tien Hemmerechts over haar pogingen de dood te bezweren met haar literatuur. Sinds begin mei heeft de Vara Vrouw Paard, een debatprogramma over wat moder ne vrouwen bezighoudt. Onder meer Hanne ke Groenteman, cabaretière Sanne Wallis de Vries en publiciste Heieen Mees praten over alles wat ter tafel komt, al viel hun hoon ten deel toen kunstenares Gerti Bierenbrood spot voorafgaand aan de eerste aflevering masturbatie als gespreksonderwerp opper de. Vrouw Paard, wekelijks door zo'n 400.000, voornamelijk oudere, vrouwen be keken, heeft een duidelijke missie. 'Het pro gramma neemt vrouwen serieus in alle facet ten', staat op de site. 'Vrouwen hoeven geen mannen te worden om succesvol te zijn. Dit programma is goed voor vrouwen én goed voor de samenleving'. Wel zoekt het op een vrolijke manier naar verandering. Karin de Groot, programmaleider van Net 5, wil geen revolutie. Vrouwen zetten op haar zender vanaf dit najaar de toon in een dage lijkse talkshow, maar ze spreekt niet van een noodzaak. „Daar zijn wij als feelgoodzender helemaal niet mee bezig", zegt ze beslist. „We hebben mode op de zender gebracht met Sex and the City, humor met Ruby Wax en nu wil ik graag een meningvormend pro gramma. Zie het als een volgende stap." In deze talkshow bespreken vijf prominente vrouwen zowel actuele als algemene onder werpen en 'leggen die vervolgens langs hun persoonlijke meetlat'. Wie bij dat laatste woord meteen aan feministisch maandblad Opzij denkt, zit fout. „Het programma is wars van feminisme en emancipatie." Het idee voor een specifiek vrouwenpro gramma van Daphne Bunskoek, die de pre sentatie doet, werd direct omarmd. „Man nen zijn in sommige opzichten nu eenmaal anders dan vrouwen", weet De Groot. „Ik vind mannen hartstikke leuk en ben blij dat we niet allemaal hetzelfde zijn. Maar soms zegt ook mijn eigen man of een dierbare vriend dingen waarvan ik niet begrijp hoe ze dat uit hun mond krijgen. Dan praat ik er liever met vrouwen onderling over." Onder anderen Hedy d'Ancona en columnis te Aaf Brandt Corstius buigen zich over on derwerpen als downdaten (relaties tussen hoogopgeleide vrouwen en lager opgeleide mannen), die volgens De Groot wel in tallo ze tijdschriften, maar nauwelijks op tv aan bod komen. „Stel dat iemand net naar een concert van Tina Turner is geweest, dan kan een gesprek ontstaan over wat je allemaal wel niet over moet hebben voor zo'n lijf en wie het kan opbrengen dagelijks naar de sportschool te gaan", roept ze. Net 5-presentator Art Rooijakkers reageert met begrip op het feit dat hij niet mag aan- Vrouwen krijgen ruim baan op tv schuiven bij deze talkshow. Maar het kan toch ook leuk zijn te horen hoe hij zo'n op treden van de rockende oma vond? „Heel leuk", beaamt De Groot. „Maar vaak veran dert toch de sfeer als een man aanschuift. Mannen zijn als gasten welkom, maar de ba sis wordt gevormd door vrouwen." Paria, het vrouwenprogramma van Jort Kel der, was enkele jaren geleden geen door slaand succes. Ook de RTL-talkshow Ladies Only, eind jaren negentig, kreeg veel kritiek. Hierin spraken onder anderen Marjan Berk, Emma Brunt en Yvonne Kroonenberg over seks met je ex, je relatie met je vagina, herfst depressies, vrouwenvriendschappen en de vraag wie thuis het belastingformulier in vult. 'Kippenhok' oordeelde menig recen sent. Een vergelijkbare kwalificatie hoor je nooit over al die mannen die talloze tv-uren vullen met oeverloos geouwehoer over die bal die tien jaar geleden tijdens Barcelo- na-Ajax nét tegen de lat ging. Cornald Maas deelde als tv-criticus zelfs een denkbeeldige bokaal uit voor de opvallendste uitspraak uit Ladies Only. Marjan Berk won met haar con clusie: 'Wij vrouwen zijn een vochtig ras'. Als presentator van het Avro-programma Opium op Oerol ontvangt diezelfde Maas van- afkomende maandag zes vrouwelijke gasten op Terschelling. Met 'prominente dames uit de kunst- en cultuurwereld', zoals Brigitte Kaandorp, Wende Snijders, en Georgina Ver baan, bezoekt hij voorstellingen. Maas noemt het 'bijna toeval' dat zijn gasten uit sluitend vrouwen zijn. „Ik maakte snel een lijstje en realiseerde me na vier namen dat het allemaal vrouwen waren. Toen besloot ik er maar een 'nummertje' van te maken en geen mannen uit te nodigen." De vergelijking met Vrouw Paard gaat niet op. „Hier spreken vrouwen met kennis van zaken, want het theater is ook hun wereld. Dat is anders dan vrijblijvend gepraat van vrouwen, die puur op basis van hun sekse hun mening over van alles mogen verkondi gen." Toch ziet Maas graag vrouwen tegenover zich. „Ze zijn goed in het relativeren van zichzelf Omdat mannen vaak erg overtuigd zijn van hun eigen gelijk, levert een discus sie met een vrouw bijna altijd een interessan ter gesprek op." Daar sluit Frénk van der Linden, die stelt dat er 'substantieel te weinig vrouwen op tv' zijn, zich bij aan. „Mijn beste interviews zijn met vrouwen. Zelfs als ze niet over hun emo ties willen praten, zijn ze in ieder geval be reid dat toe te lichten. Bij mannen hoor ik dan alleen het denderend geluid van rollui ken die naar beneden gaan." Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 141