De koninklijke invloed uit de 19de eeuw is terug, met als absoluut huzarenstuk de kroonluchter in het Burgemeestersvertrek paleis op de Dam is gerenoveerd Van stadhuis naar ontvangstpaleis Zaterdag 13 juni 2009 1 3 zijn, op enkele vertrekken na, een open boek. Alles daarboven en daaronder is en blijft privé. De kel der met oude cellen, wordt nu ge bruikt voor opslag van proviand. Douches en toiletten van het per soneel - op de tweede en vierde verdieping - zijn volledig ver nieuwd, bovendien heeft elke la keienkamer nu een eigen badka mer. De keukens kunnen voor driehonderd gasten banketten ver zorgen. De koninklijke vertrekken hebben nieuw sanitair gekregen, maar blij ven één groot vraagteken. Het UIT ZICHT 4daar valt wel iets bij voor te stellen. Een 'royaal', pano ramisch uitzicht vanuit de marme ren badkuip op de Dam, wellicht. Nu de binnenrenovatie is voltooid wil de Amsterdamse Stadsdeelraad Centrum dat het paleis een meer openbare functie krijgt, omdat er slechts af en toe koninklijk bezoek komt. De WD kwam deze week met door de deelraad meteen om helst plan om er bijvoorbeeld de Amsterdamse gemeenteraad te la ten vergaderen en er recepties, le zingen en toneelvoorstellingen te houden. Ook zou het paleis een goede plaats zijn voor het nog te openen Nationaal Historisch Mu seum, dat nu nog in Arnhem lijkt te gaan komen. Op de website www.paleisamster- dam.nl staat alle informatie over ten toonstellingen en openingstijden. 8,5 miljoen gulden De bouw van het Amsterdam se stadhuis kostte in de 17de eeuw 8,5 miljoen gulden. Het gebouw rust op 13.659 palen, een aantal dat vroeger elk Amsterdams schoolkind leerde (dagen van het jaar, eentje ervoor, negentje erach ter). Het paleis werd in september 2005 gesloten voor restaura tie. De begroting voor het in terieur bedroeg 81 miljoen euro. Daarvan is uiteindelijk 80 miljoen besteed. De grootste kroonluchters tel len 9.000 stukken kristal. Er zijn negentig nieuwe boxspringbedden aange schaft voor personeels- en gastenappartementen. Er is 45 ton asbesthoudend materiaal afgevoerd. Voor de renovatie van het ex terieur is 41 miljoen euro uit getrokken. Er woedt nog een discussie over al dan niet zandstralen en schilderen van de gevel. n de Gouden Eeuw verrees op de Amsterdamse Dam naar ontwerp van de eigenzinnige kunstschilder en architect Jacob van Campen het grootste publie ke gebouw van Europa. Amsterdam waande zich in die tijd een mogendheid. Het stadhuis, gebouwd tussen 1648 en 1665, bood onderdak aan het stadsbestuur, de rechterlijke macht en de administratieve kantoren. De burgemeesters zetelden op de belangrijkste plaats aan de Damzijde van het gebouw, de schout en schepenen (rechterlijke- en wetgevende macht) hadden hun vertrekken aan de achterzijde. De onderlinge verbinding werd, en wordt, gevormd door de imposante Burgerzaal. In het begin van de 19de eeuw onderging het stadhuis een belangrijke func tieverandering. In 1808 besloot Lodewijk Napoleon, de eerste koning van Holland en broer van de Franse keizer Napoleon Bonaparte, het stadhuis als woonpaleis in gebruik te nemen. Nauwelijks anderhalf jaar later kwam een einde aan zijn koningschap. Napoleon Bonaparte kreeg het paleis in handen, maar hij verbleef er slechts eenmaal. In 1814 werd koning Willem I eigenaar. De Oranjes zijn hun residentie in Den Haag tot op de dag van vandaag trouw gebleven. Het oude stadhuis dient vooral als ont vangstpaleis voor de koninklijke familie. In de zomermaanden or ganiseert de Stichting Koninklijk Paleis Amsterdam tentoonstellin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13