12 Zaterdag 13 juni 2009 Dwarsdoorsnede Bijna vier jaar is het interieur van het Paleis op de Dam gerenoveerd. Vandaag opent koningin Beatrix het voormalige Amsterdamse stadhuis, waar ze haar gasten laat logeren. Vanaf morgen is ook het publiek welkom. door Nicole Kroes foto's RVD en David van Dam/GPD eer dan 100.000 be zoekers per jaar, verwacht kolonel J.A. Dijkstra, inten dant der koninklij ke paleizen na de heropening van het Paleis op de Dam. „Voor de sluiting waren dat er overigens al 80.000 tot 100.000. Berichten in de media dat het paleis niet ge noeg open is, kloppen dan ook echt niet." Het interieur bevat een aantal nieuwe trekpleisters, waaronder een hemelbed van koning Willem II dat is overgebracht van Paleis Soestdijk. Ook veel stoelen uit dat vroegere paleis van prinses Juliana en prins Bernhard beginnen - na een restauratie - in Amsterdam aan een nieuw leven. Wie als paleiskenner de statige BURGERZAAL 1op de eerste verdieping betreedt, kan lang zoe ken naar veranderingen. Het klop pende hart van het Paleis op de Dam is op eerste gezicht onaange tast. „De Burgerzaal was nog in goede staat", vertelt Marianna van der Zwaag van Stichting Konink lijk Paleis Amsterdam. Vanuit de hoogte kijkt Atlas neer op de kaart van de wereld. Vroeger werd kin deren verteld dat als Atlas zijn bol zou laten vallen, de stad zou ver gaan. De omliggende galerijen lijken eveneens onaangeroerd. Maar schijn bedriegt, volgens Van der Zwaag. De schilderingen uit de 17de eeuw, aan de kopkanten van de galerijen, hebben een verjon gingskuur gehad. Brinio, oorlogs held uit de vroege vaderlandse ge schiedenis, is weer het lichtende middelpunt op het schildersdoek van Jan Lievens. Onder zwarte vlekken bleken krijgslieden verbor gen. Met de vuile vernislagen en oude restauraties van een groot aantal schilderijen is in het paleis korte metten gemaakt. Bovendien heeft het paleis er een aantal 'bewoners' bij. In veel ver trekken zijn complete portretgale rijen ontstaan. Zo hangen alle 'Ko ning Wiïlems' op een rij in de gere noveerde Schepenzaal. De Justitie- kamer is een groot portret van ko ningin WILHELMINA (2) rijker, geschilderd door Pieter de Josselin de Jong. In de Schepenzaal, gele gen aan de achterzijde van het pa leis, had Lodewijk Napoleon zich ongetwijfeld thuisgevoeld. De ko ning die in 1808 van het stadhuis zijn woonpaleis maakte, hield van chique meubelen, dikke tapijten en weelderige gordijnen. Zijn persoonlijke inbreng is bij de laatste restauratie, in de jaren zes tig van de vorige eeuw, groten deels ongedaan gemaakt. De mu ren van zijn troonzaal kregen toen een beige kleur. Die soberheid heeft middels de op knapbeurt plaatsgemaakt voor overdaad. Met rode wandbespan ningen en tapijten, twee extra kroonluchters en volledig herstel de empiremeubelen. De koninklijke invloed uit de 19de eeuw is terug in het gebouw met als absoluut huzarenstuk de KROONLUCHTER (3) in het bur- gemeestersvertrek. Het gevaarte (710 kilo zwaar, 3 meter hoog) lag al vijftig jaar in stukken te verkleu ren op zolder. Met behulp van krijt is de aankoop van koning Wil lem III uit 1875 nu grijszilver ge maakt. Elk vertrek heeft een specifieke kleur gekregen: rood, blauw, geel of groen. Zo druk als de rode Sche penzaal oogt, zo koel is het blauwe vertrek met hemelbed waar de ko ninklijke logés van gastvrouw Bea trix de nacht doorbrengen tijdens staatsbezoeken. De eerste en tweede verdieping Tweede verdieping A Burgerzaal B Krijgsraadszaal C Galerij D Vierschaar (ruimte waar vonnissen werden uitgesproken) Souterrain P Hoofdingang Q Achteringang R Gevangenis (nu voorraadkamers) S Binnenplaatsen T Munitiekamer* U Vierschaar V Gewapende wachten* W Wisselbank* X Conciërgewoning* Y Pijnkamers* Z Cipierswoning* 'Hotel Beatrix' is weer van iederee Vooraanzicht Eerste verdieping E Burgerzaal F Balkon G Galerij H Burgemeesterskamer/antichambre I Raadzaal/salon van de koningin J Vroedschapzaal/Mozeszaal K Schepenzaal/Troonzaal L Vierschaar Mjustitiekamer/Gele Salon N Secretariaat O Advocaten- en procureurskamers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12