Steeds meer mensen hebben door de verste delijking in Nederland niet veel meer dan een balkonnetje of een dakterras. De hoog ste tijd hier iets gezelligs van te maken. De meeste balkons zijn niet heel groot, dus is er in een handomdraai en met beperkte kosten iets leuks van te maken. Begin met opruimen. Haal alle gebarsten potten en kapotte tuinstoeltjes van het balkon en begin met een schone lei. Is de vloer van het balkon schoon en net jes? Zo niet, dan is een nieuwe tegelvloer een optie. Andere mogelijkheden zijn kunstgras en vlonders. Kunstgras kan in principe Overal gelegd worden. Van klein balkon tot groot dakterras en moderne daktuin. Een andere optie is het outdoor carpet van fabrikant Freek. Deze kunstgrasachtige matten van nylon en kunstvezels zijn verkrijgbaar in verschillende kleuren en formaten. Traditioneler zijn houten vlondertegels; Het beste kan zo'n vlonderterras zwevend worden ge legd. Dit is beter voor de afwatering. Waarschijnlijk valt het Oog vervolgens op een kale ste nen muur of een eenvoudige afscheiding met de bu ren. Creëer privacy met een kant-en-klaarhaag. Dit houdt de balkongebruiker uit de wind en voorkomt inkijk van de buren. Zo'n haag is gemaakt van klim op, bladverliezende haagbeuk of zomergroene beuk, geplant in een hardhouten bak. Wie geduld heeft, kan zelf een haag kweken door planten op een beton ijzer te laten groeien. Een andere optie is het versieren van de reling met plastic tafelzeil, bijvoorbeeld van Kitsch Kitchen. Dit geeft meteen een vrolijke aanblik. Nu die lelijke muur nog. Kies bijvoorbeeld voor een tuinschilderij op weerbestendig zeildoek of een verticale tuin. De verti cale tuin bestaat uit een constructie waarmee de bo dem tegen de muur, op zijn zijkant dus, is gemon teerd. Dan dè beplanting. De meeste balkons en dakterras sen zijn niet gebouwd om er al te grote en zwarè bloembakken op te zetten. Een grote bloembak van 50 centimeter hoog en 1 meter lang, gevuld met aarde en planten, weegt al snel te veel. pit belast het balkon behoorlijk. Vraag daarom altijd na bij de woning1 bouwvereniging, vereniging van huiseigenaren of ar chitect hoeveel gewicht het balkon kan dragen. De meeste dakconstructies zijn berekend op een draag kracht van 200 tot 250 kilo per vierkantè meter. Ge bruik dus lichte bloembakken van kunststof of riet, eventueel voor een deel gevuld met lichte kleikorrels of piepschuim. Maak voorafgaand aan het kopen van planten en pot ten een plattegróndje van het balkon. Betrouwbare vaste planten zijn winterharde buxus, hosta's, klimop en kleinblijvende coniferen. Deze kunnen ook in de winter buiten blijven staan. Vul de groene planten aan met kleurrijke zomer- bloeiers. De balkonplant van het jaar is de eenjarige bloeier Scaevola, die het uitstekend doet in pot en kuip. Een andere kleurrijke plant van het jaar is de T'hunbergia, alias Suzanne met de mooie ogen. Klim planten zijn geschikt op het balkon om hoogte te creë ren. En de geranium is en blijft een bslkorievergreen. Ook violen, fuchsia's en petunia's zijn een goede keu ze. Het Bloemenbureau Holland tipt voor dit seizoen de Osteopermum, een stoere, compacte bloeier. Dit jaar is het mediterrane balkon ook een hit. Olijfboom pjes, oleanders, palmen en citrusboompjes voelen zich tot november thuis op het balkon. Daarna moe ten ze binnen vorstvrij overwinteren. Uit Engeland is een rage naar ónze balkons gewaaid; de mobiele moestuin. Met een groeizak is het kweken van kruiden en groenten op eigen balkon een mak kie. De groeizak is een decoratieve zak met speciale potgrond. Ook verkopen tuincentra kleine tomaten, paprika en komkommerplantjes die het goéd doen op het balkon. Als de planten eenmaal op het balkon staan, kan het genieten bèginnen. Vaak is dat maar van korte duur. Want op een balkon kan de zon volop zijn gang gaan. Gevolg is verdorde, slaphangende plantjes. Zolang er geen forse regenbui over het balkon neerdaalt, is het zaak de potten elke dag water te geven. Zet de plan ten in een pot met eën gat in de bodem en de pot op een schaal, brri het overtollige water op te vangen. Zo heeft de plant een drinkvóorraadje en droogt de aar de minder snel uit. Wie geen zin en tijd heeft dage lijks met de gieter langs de plantjes te lopen, koopt een automatisch bewateringssysteem. Deze zijn er computergestuurd, maar ook als simpele druppelaar. Felle wind is een vijand van de balkontuin. Hierdoor krijgen planten luis of verbranden ze door te veel ver damping. Probeer gevoelige planten daarom af te schermen. is de balkontuin dit jaar een succes? Herhaal die for mule dan volgend jaar met nieuwe planten in de pot ten. De tussentijd is te overbruggen met bloembollen. Maar het vervangen van oude potgrond, is een heel gesleep op een hoge flat. Daarom ïs oude aarde, ge mengd met niéuwe en een beetje tuinafval, voldoen de voor die nieuwe ronde. Eventueel even aanvullen met mestkorrels. Bijmesten is ook verstandig tijdens de bloeitijd, want planten in potten staan in weinig aarde. Er is speciale balkon- en kuipplantenvoeding. Hoe mooi veel planten ook zijn, houd het veilig. Hang geen planten aan de buitenkant van de balustra de. Niemand Wil ëen ongeluk op zijn geweten heb ben door een vallende bloempot. Voorkom ook dat kinderen via de bakken op de balustrade klimmen. Als de zomer is afgelopen, zorgen groene vaste plan ten voor een blijvend tuingevoel op het balkon. Cl www.freekupyourlife.com www.rhobilane.nl www.pokon.nl www.naturado.nl www.dewiltfang.nl KrO Reageren? >5^ redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129