wonen 2ó Doornbos Zonnig lampje Een trieste, betegelde rechthoek met een schotelantenne, een kapotgevroren bloempot of erger: vuilniszakken- Zonde! Handen uit de mouwen: het is tijd voor een heuse balkonmetamorfose, door Suzanne Dijkstra wonen@wegener.nl 024-3650509 Dit lampje genaamd Sunnan is om meerdere redenen een zonni ge aankoop. Hij komt zonder snoer, want de batterijen wor den overdag opgeladen door zon licht. In het donker geeft Sunnan vervolgens het licht weer vrij in een ledlampje. Zuinig en milieu vriendelijk dus. Om het nog mooier te maken, geeft Ikea, het Zweedse woonwa- renhuis dat Sunnan verkoopt, tot en met september van elke ver foto GPD kochte Sunnan-lamp een exem plaar weg aan Unicef. Die organi satie verspreidt de lampjes op haar beurt onder kinderen in vluchtelingenkampen in Paki stan. Daar is geen elektriciteit, maar onder het licht van de lampjes kunnen de kinderen toch 's avonds of op school huis werk maken. Sunnan is verkrijg baar in vijf verschillende kleuren en kost 19,95 euro. www.ikea.nl Zaterdag 13 juni 2009 als struikroos kan worden 'Zéphirine Drouhin'. foto GPD toegepast. Als klimroos wordt 'Zéphirine Drouhin' een kleine 3 meter hoog. Maar wanneer zij vrijstaat, nijgen de takken naar de grond en dan bedraagt de hoogte een meter of 2. 'Zéphirine Drouhin' heeft een uitzonderlijk lang bloeiseizoen. Zij is in de tuin vaak de eerste, maar ook de laatste roos die bloeit. Voeg daarbij de zware, zwoele geur van de bloemen en het is te begrijpen dat deze roos sinds haai' introductie in 1868 al tijd populair is geweest. Toch heeft de roos ook minpunten: de cyclaamroze bloemen zijn wat flodderig en de roos is vatbaar voor alle kwalen waarvan rozen last kunnen hebben. Op een plek in de wind, waar het blad van de roos snel droogt, valt het met die kwaal tjes mee. Natuurlijk heeft iedereen zijn favoriete rozen, maar als ik een doornloze roos zou moeten aanraden, dan zou dat 'Thérèse Bugnet' zijn. 'Thérèse Bugnet' is gekweekt door de Canadese schrijver Georges Bugnet. Hij woonde in het koude Alberta en legde zich toe op het selecteren van rozen die strenge win ters kunnen doorstaan. 'Thérèse Bugnet', genoemd naar een dochter van Georges, is een meesterwerk. Haar bloemen zijn fris- roze en staan in trossen aan een doornloze struik met donkergroen blad en rode stengels, die ook als het blad is afgevallen in de winter nog sierwaarde hebben. Het uitlopende blad is bronskleurig in het voorjaar en in de herfst verkleurt het naar heldergeel. Van rozenkwaaltjes heeft'Thérèse'geen last Wie een paarsbloeiende roos zonder doornen zoekt, kan uit kijken naar 'Reine des Violettes'. Ook een oudje, uit i860. Onder rozenliefhebbers is de populariteit van 'Reine des Vio lettes' ontaard in een cultus. Ik geef toe: in volle bloei zorgt 'Reine des Violettes' voor spektakel, met bedwelmend geu rende paarse bloemen die naar lila verbloeien. Maar de bloei duurt kort en 'Reine des Violettes' is niet geschikt voor ar me grond. Niet alle doornloze rozen zijn 100 jaar oud; er zijn ook mo derne doornloze rozen. Relatief nieuw is 'Brother Caedfel', een creatie van de Engelse kweker David Austin, met dikke bloemen die in de knop op dubbele pioenrozen lijken. De geopende bloemen hebben de grootte van een kleine bloem kool. Spiksplinternieuw zijn de kersroze 'Smooth Lady' en de rozerode 'Smooth Velvet' van kweker Davidson. Het zijn lage (80 centimeter) struikrozen, die de hele zomer bloeien. Foto's links van boven naar beneden: - De droom van elke balkonbezitter: een vrolijke bloemenzee. - 'Suzanne met de mooie ogen' is een ideale balkonklimplant. - Smaakvol 'balkonieren' met een mo biele moestuin: de groeizak, te koop voor 7,99 euro bij het tuincentrum. Kleine foto boven: Balkonplanten hebben dagelijks water nodig. Een waterdrup pelaar is een handige oplossing. Grote foto rechts: Een kant-en-klare haag geeft privacy op het balkon, foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 128