Een rondje Lauwersmeer fa De Lauwerszee werd veertig jaar geleden met een dijk afgesloten van de Waddenzee. Waar voorheen zeerobben lagen te zonnen, staan nu vakantiehuisjes. Willemijn Bos ging er een dagje fietsen. m reizen@wegener.nl iQ reizen 024-3650360 Zaterdag 13 juni 2009 GRONINGEN Oostmahorn Zoutkamp FRIESLAND redactie.reizen@wegener.nl m 024-3650360 Genieten van 150 pontjes en het Hollandse landschap Op de fiets stappen en een 'rondje pontje' doen: er lijkt nauwelijks iets Hollpndser te verzinnen. Twee dvd's brengen ruim 150 pontjes in beeld. Kijken naar de dvd's, is genieten van het Hollandse landschap. Hoewel 150 pontjes een flink aantal is als je ze allemaal wilt bekijken, zijn de dvd's voor de liefhebber een must. KS SMi Holland op z'n allermooist: Overzet veren - pontje doen. Een nostal gische ontdekkingsreis langs ruim 150 rivierpontjes. 2 dvd's, BM2009, 24,99 euro. De duizend mooiste plekken van België Oe hydraulische scheepsliften van La Louvière, de torens van Gent en Doornik, de abdij van La Ramée, de chocola van Jacques en de Brasserie d'Orval. Dat zijn nog maar zeven van de duizend mooiste Belgische plekken. Houdt u van België? Wees dan, conform het terechte advies in het voorwoord van dit boek, 'fla neur en lezer' tegelijk. Santina de Meester e.a. - België. Duizend plekken die je echt gezien moet hebben, Uitg. Lannoo, Arn hem. 864 blz. 19,95 euro. Nieuwe gidsen en atlassen van ANWB De serie ANWB-Extra bestaat uit gidsjes die je makkelijk mee neemt, met een vaste indeling en een kaart. Er zijn nu nieuwe deel tjes uit over Eifel, IJsland, Surina me en Valencia. Iets duurder zijn de ANWB-fotoatlassen. Er zijn nieuwe delen verschenen over Californië en de Golf van Napels. St ANWB-Extra gids. 120 blz. per deel. 7,50 euro. Fotoatlassen 8,50 euro per deel. Uitg. ANWB. Handboeken om 'groen' vakantie te kunnen vieren National Geographic brengt het Handboek Ecoreizen uit, speciaal voor 'groen reizen'. Het biedt een overzicht van accommodaties, pro ducten en tips voor reizen met aan dacht voor ecologie. In dezelfde ca tegorie bij de ANWB: een Groene Va kantiegids Frankrijk. Met 330 adres sen voor natuur, rust en ruimte. .S« Handboek Ecoreizen, Alastair Fuad-Luke. Uitg. G+J Diemen, 352 blz. 19,95 euro. Groene Vakantiegids Frankrijk. ANWB, 336 blz. 12,95 euro. Mi fi SM Rondom het water m De Theefabriek, Hoofdstraat 5-15, Houwerzijl. www.theefabrlek.nl Zeilboten en kano's huren bij watersportcentrum De Lauwer. www.delauwer.nl Info over zwemmen, kamperen, musea en uitgaan op www.lau- wersland.nl Het Visserij Museum, Reitdiepkade 11, Zoutkamp, www.visserijmu- seum.com Varen met reddingsboot 'Gebroeders Luden'. www.gebrluden.nl Info over de grazers op www.lauwersmeerkudde.nl Proefboerderij Kollumerland, Munnekeziji 1, Hogezuidwand Evenementenagenda op www.lauwersmeer40.nl WV: www.vwlauwersland.nl Nationaal Park Lauwersmeer: www.lauwersnteer.org Mee met de boswachter? Bel 0519-345145 Zijn het honderden of duizenden ganzen die boven onze hoofden rondcirkelen? Wat zoe ken ze toch? Dan lan den ze met z'n allen op een klein stukje grond en beginnen daar fa natiek in de grond te pikken. „Daar, in dat stukje grond, zit het voedsel dat ze nodig hebben om sterk genoeg te zijn om naar Afrika te vliegen, waar ze overwinteren." Met boswachter J. Willems van Rijkswaterstaat wandelen we door de graslanden en wetlands. „Er zit ten hier veel bijzondere vogels. Laatst heb ik voor het eerst een zwarte ooievaar gezien." Je ziet en hoort de vogels als je wandelt, flets, kanoot. Het maakt niet zoveel uit wat je kiest. Wij be sluiten bij WV Lauwersland uit het enorme aanbod van wandel-, fiets-, vaar-, ruiter- en autoroutes de fietsroute te nemen, die rond om het Lauwersmeer loopt. Het fietspad loopt door Groningen en Friesland langs de Waddenzee en het Lauwersmeer. Vanaf Vierhui-' zen rijden we door het Groninger land naar Zoutkamp. De rit is 45 ki lometer lang en schijnt in twee uur te doen te zijn. Maar zo gaat dat natuurlijk niet. We nemen er de hele dag voor en stappen overal af waar het leuk of interessant is. De zon is gaan schijnen en in Zout kamp nemen we maar meteen een ijsje. Lekker ijs, mooie boten, vre dig haventje. Maar in het Visserij Museum leren we dat onder deze rust en vredigheid voor de Zout- kampers een groot drama schuilt: de dijk die tot veertig jaar geleden de Lauwerszee scheidde van de Waddenzee en die het land moet beschermen tegen overstromingen. Door de dijk verloor Zoutkamp zijn functie als havenplaats. De vis sers konden kiezen: een grotere Gedroogde scharretjes, 4 euro per boot kopen en naar Lauwersoog vertrekken of stoppen met vissen. Pijn doet het nog steeds. Sjoerd Moes van het Visserij Museum ver telt: „Zeg niet tegen die oude vis sers daar op dat bankje aan de ha ven: toch wel goed dat die dijk er is gekomen. Want dan vallen er klap pen." Toen de dijk in 1969 feeste lijk werd geopend, hesen de Zout- kampers de zwarte vlag. We fietsen zuidwaarts en komen langs de Zoutkamperplaat, waar Schotse hooglanders en Konikpaar- den grazen. Zo wordt de beplan ting niet te hoog en te dicht, want nu het zoute water niet meer in- foto's Willemijn Bos en uitstroomt, zou dit gebied ge makkelijk kunnen dichtgroeien met riet en allerlei struikgewas. De Lauwerszee, van oorsprong een grillig getijdengebied, is nu een be heersbaar Nationaal Park. Zo af en toe stoppen we bij een vo gelhut. Hoewel we al die tijd nie mand op het fietspad zijn tegenge komen, zitten bij de vogelhutten al tijd wel een paar vogelliefhebbers geconcentreerd door verrekijkers naar vogels te turen. We moeten hier heel zacht praten als we wil len weten wat er allemaal te zien valt. Zonder zijn oog van de kijker te halen, fluistert een vogelspieder: De haven van Zoutkamp, vóór de aanleg van de dijk een levendige vissersplaats. „Een grote zilverreiger, twee lepe laars, een paar berg- en slobbereen den, een bruine kiekendief een kluut en twee baardmannetjes.'.' In het Friese Oostmahorn rusten we uit op de oude aanlegsteiger, stille getuige van de vroegere veer dienst naar Schiermonnikoog. Dan trappen we richting Waddenzee en rijden over de dijk naar de leu ke uitspanning 'Het Booze Wijf in Lauwersoog. We gaan naar de ha ven kijken, waar schepen uit bin nen- en buitenland liggen. Als we het meer rond zijn, fietsen we nog een keer naar Zoutkamp om een tocht te maken met de voormalige reddingsboot 'Gebroe ders Luden'. We varen de haven uit, door de uitgestrekte rietlan den. ,,'s Ochtends vroeg staan daar soms vossen te drinken", wijst Oomke Bos, een van de vrijwilli gers die de reddingsboot in de vaart houden. Waar ooit zeerobben lagen te zon nen, staan nu vakantiehuisjes. Van af de drooggevallen kwelders kij ken Schotse hooglanders ons aan. In plaats van toerist-kijken, zou den ze moeten doorgrazen! Het ge vaar van overstroming is dan wel gekeerd, nu moet het gevaar van dichtgroeien en dichtslibben op af stand worden gehouden. Anders moet een sterkere kracht worden ingezet: het tij. Er wordt gedebat teerd over het gereguleerd in- en uitlaten van zout water uit de Wad denzee. Dan .is de cirkel weer rond. Een definitief besluit is er nog niet. De vissers aan de haven hopen dat niet meer mee te hoeven maken. Alleen toeristen zullen het mooi vinden. En dat is het ook. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119