i7 reizen Le Marche is een regio in het zuidoosten van Midden-Italië, waar de paus het eeuwenlang voor het zeggen had. Eelco van der Linden reisde door de streek van 'boeven, beulen en heksen'. reizen@wegener.nl 024-3650360 Ancona LE MARC HE UMBRIË Grottamare Quinzano AscoliPiceno Rome 100km Land van bergen en beulen Er giert een koude wind door de lege straten van Quinzano. De berg Sibilli- na heeft nog een grote witte kruin. Het gure weer past wel een beetje bij dit zuidoostelijke deel van de Mid den-Italiaanse regio Le Marche. Het is een stuk Italië vol magie, ma cabere geschiedenis en wrange reli gieuze wapenfeiten, vertelt mijn reisgenoot. „Heb je nooit gehoord van de beulen uit Quinzano?" Nee, nog nooit van gehoord. Daarom zijn we nu hier, om de ge schiedenis van Le Marche te erva ren. Quinzano bereik je via een tocht langs her en der door een go denhand neergekwakte dorpjes, op toppen van lieflijke heuvels. De Adriatische Zee glinstert in de ver te. Je slingert er naar toe via parel tjes als San Vittoria in Matenano, Offida, Castignano, Comunanza, Sarnano, Force. Al die stadjes heb ben gemeen dat ze werden gesticht of bestuurd door de machtige Be- nedictijnse kloosterorde van Farfa. Prachtige Romaans-Gotische ker ken en kloosters zijn hier nog de getuigen van. Zoals de op een rotspunt van tuf steen balancerende Santa Maria della Rocca, net buiten Offida. De monniken van Farfa ontvluchtten hun klooster bij Rome voor de isla mitische Saracenen, die in die tijd plundertochten organiseerden. De monniken vestigden zich uiteinde lijk in Le Marche. De Saracenen werden op hun beurt doelwit van de kruistochten, waarvan vele ver trokken vanuit de havens van Le Marche. Deze grond is doordrenkt met mys tiek, religie en bloed. Westwaarts, boven het nog niet door toeristen ontdekte Ascoli Piceno, met een van de mooiste pleinen van Italië, ligt de t.ioo meter hoge berg Ascen- De bewoners van Quinzano kennen de bloedige historie van hun stad. De straatjes zijn in de loop der eeu wen nauwelijks veranderd. Quinzano bereik je via een slinger- tocht langs dorpjes, op toppen van lieflij ke heu vels. Le Marche en de meest zuidelij ke provincie Ascoli Piceno zijn te bereiken via de autostrada A14, Bologna-Taranto. Een sione (Hemelvaart). De berg is een pelgrimsoo'rd, maar iedereen hier ziet in de wonderlijk geplooide aardlagen een gezicht van een lig gend lijk. Verderop piekt de berg Vettore, die de grens vormt met Umbrië. Op de bergweiden rond het heldere Pilatusmeer bloeit de edelweiss en is het aangenaam wandelen. De legende is minder lieflijk. In een grot zou het orakel Sibilla haar toevlucht hebben genomen nadat het Romeinse Rijk overging tot het christendom. Haar faam leidde in de loop der eeuwen tot een stroom aan mysteries en mythes. Zo zou den de boeken voor zwarte magie in de naar haar genoemde bergke ten hun kracht hebben ontvangen. Strijd tussen goed en kwaad, maar ook tussen voor- en tegenstanders van de paus, was een constante in deze streek. Vanaf de vijftiende mooie tocht is vanuit Rome de Via Salaria afrijden of vanuit Um brië, via Spoleto en Norcia, door de Sibillijnse bergen te trekken. Sneller is vliegen op Ancona of Pescara. a www.le-marche.com (algeme ne informatie over Le Marche) www.umbriaonline.com (o.a. info over Sibillijnse park) www.lecaniette.it (Le Caniet- te) www.enit.it (Italiaans bureau voor toerisme) eeuw zou Le Marche definitief deel uitmaken van de pauselijke staat. Le Marche leverde een aantal be langrijke pausen, zoals Sixtus V (1585-1595), die van zijn streekgeno ten gevreesde belastinginners maakte. 'Beter een dode in huis, clan een Marchigiano aan de deur', is daarom nog steeds een gevleugel de uitdrukking. De Marchigiani werden ook voor andere dingen in gezet. De paus had inquisiteurs voor religieuze vergrijpen, maar was ook wereldlijk heerser en alles behalve zachtzinnig. Daar was ook enige reden voor. De Sibillijnse ber gen zaten vol met rovers. Reizen over de Romeinse weg Via Salaria, die aan de Adriatische kust eindigt, was daarom een waagstuk. Tussen het oude kuuroord Aquasanta San ta en Ascoli Piceno staat een enor me, holle eik, waarin de rover II Pa- risani wachtte op zijn slachtoffers. Criminelen die tegen de lamp lie pen, keken al snel de beul van de paus in de ogen. Die beul kwam steevast uit Quinzano. „De stad had een slechte naam, veel geweld en veel misdaad. De pausen hebben misschien juist daarom hier gerekruteerd", zegt Giovanni Morelli. De advocaat in ruste is geboren in Quinzano en brengt de zomer hier door. De beu len kwamen volgens hem steeds uit dezelfde familie, maar welke blijft geheim. We moeten het doen met de herinneringen van Mastro Titta, de beul die 516 veroordeel den naar de andere wereld hielp. Dankzij zijn memoires weten we dat hij bijl en galg veelvuldig han teerde en dat hij graag, met hulp van paarden, vierendeelde. De zon doet de gedachten aan de ze middeleeuwse gruwelen verdwij nen. De glooiende heuvels worden intens groen, de bakstenen stadjes roodgele sterren. We slingeren tus sen de uitgesleten kalkgronden, de Calanchi, terug naar de kust, rich ting Grottamare, de geboortegrond van paus Sixtus V. Buiten het mo numentale stadje Ripatransone stoppen we bij het wijngoed Le Ca- niette, producent van biologische topwijnen. Het proeflokaal van het eeuwenoude familiebedrijf is ge vuld met strak Italiaans design. „Ik wilde niets ouds meer. Soms voel ik me een gevangene van ons verle den", zegt eigenaar Giovanni Vag- noni terwijl we op het terras genie ten van een 'Rosso Bello'. „Ook dit is Italië, moderniteit en vooruit gang." We kijken uit over de wijn gaard en de Adriatische Zee. Ach ter ons wordt de zon opgeslokt door de Sibillijnse bergen. W Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 117