reizen^ sr E HL Lanterfanten Calvijn fluistert in mijn oor. 'Eerst werken jongen, dan pas genieten'. IIP Nieuw-Zeeland heeft prachtige natuur. Maar ook avonturiers kunnen hun hart ophalen. Rinske Willemsen sprong uit een vliegtuig, klauterde over een gletsjer en beklom een krater. Praktische informatie reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 13 juni 2009 en zoektocht moet altijd een beetje op gang ko men. Wanneer de plaats van handeling is bereikt, volgt eerst een periode van acclimatiseren. Niet te lang uiteraard, de calvinist in mij vindt dat zonde van de tijd. Maar een mens moet zich even oriënteren. De tele foonboeken doorsnuffelen, een plattegrond bekijken, zien waar de gebouwen van de officiële instanties zich be vinden. De gegevens in kaart brengen zodat de volgende dag een efficiënte start gemaakt kan worden. Jammer genoeg gaat er dan toch steeds weer iets mis. Zo blijkt die nieuwe dag plots een feestdag, waardoor kanto- cö ren zijn gesloten. Of in de wijk waar we de meeste aan knopingspunten vinden, zijn alle straten net van naam veranderd. Het oude kindertehuis blijkt gesloten en het plaatselijke ziekenhuis een paar jaar geleden met de grond gelijk gemaakt. Calvijn schudt z'n hoofd. Beter voorbereiden, jongen. Wanneer we na een paar dagen nog maar matig vorde ren, ga ik me ongerust maken. Zou het deze keer mis schien helemaal mislukken? Het zou de eerste keer zijn, maar ja, voor alles is een eerste keer. Wachten op berich ten van archieven, mededelingen uit weeshuizen, tele foontjes van advocaten of andere notabelen. Het hotel heeft een zwembad, maar de zwembroek blijft in de kof fer. Calvijn fluistert in mijn oor. 'Eerst werken jongen, dan pas genieten'. Je zult het maar hebben. Waardoor zou dat nou komen? Dat je jezelf blijft wijsma ken dat er elk moment iets kan gebeuren. Dat je echt stand-by moet blijven voor de belangrijke doorbraak. De verleiding weerstaan om eens lekker te lanterfanten, tijd te verspillen, een boek te lezen op het terras. Het moet met mijn opvoeding te maken hebben. Hard werken en als er dan tijd over is, nog harder werken. Wanneer aanknopingspunten bij een zoektocht als sneeuw voor de zon verdwijnen en zich geen nieuwe lichtpuntjes aandienen, komt ook het hu meur onder druk te staan. Met een zuur gezicht zie ik mijn lijstje steeds korter worden. Naarmate succes langer uitblijft, wordt ook de maaltijd inge togener. Lekkere wijn is niet verdiend en een toet je nog minder. Laat staan dat er na het diner aan leiding is tot verder vermaak. Nee, Calvijn keurt dat af. Op tijd naar bed en vroeg aan de slag. Ik moet toegeven dat ik altijd in de veronderstel ling heb geleefd dat Calvijn inderdaad de grond- legger was van deze ingetogen en weinig ontspannen le venswijze. Maar omdat we dit jaar het Calvijnjaar mogen beleven, heb ik nieuwe inzichten gekregen. De man die 500 jaar geleden werd geboren, blijkt namelijk een vrolij ke Fransoos te zijn geweest. Nou ja, vrolijk, in elk geval niet de starre sombermans die we er in Nederland van ge maakt hebben. Het doet me deugd dat te vernemen. De man met puntbaard kijkt niet zo streng omdat ik mijn tijd sta te verdoen. Nee, hij moest dat waarschijnlijk van de kunstenaar die hem portretteerde Vanwege het Cal vijnjaar zag ik laatst nog een portret waarop hij zelfs een beetje smalend lachte. Zb van: stel je niet zo aan man, ontspan toch, druktemaker. Die blik bevalt me beter, dus vanaf nu kijk ook ik er an ders tegen aan. Want altijd komt dat moment waarop het ineens ge beurt. Een dorpshoofd belt terug, er wordt gereageerd op een radio-oproep, verre vrienden komen opdagen, einde lijk laat iemand een archiefkast openstaan. Plotseling raakt de zaak in een stroomversnelling en voor je het weet, ben je in sneltreinvaart op weg naar het einddoel. Dan is er ineens geen tijd meer voor zwemmen, uitge breid eten, lekker uitslapen. Hadden we dat nou toch maar eerder gedaan. Wanneer de zoektocht zo goed mo gelijk is afgerond, staat het vliegtuig naar huis, bij wijze van spreken, al met draaiende motor klaar op de start baan. Weg zon, weg zwembad, weg mogelijkheid tot lan terfanten. Uw tijd is om. Spijt. Heel af en toe is er geluk kig een dagje extra. Tijd om tevreden te genieten na een geslaagde zoektocht. Kan Calvijn nog een klein beetje bij- bruinen. NOORDEREILAND Creymouth ZUIDEREILAND Dunedin STEWART EILAND De meeste toeristen komen aan op het vliegveld van Auck land of Christchurch. Een retourticket Amsterdam - Auckland kost vanaf 1.000 euro inclusief luchthavenbelasting (www.vliegwinkel.nl). Vanuit Nederland werd een camper gereserveerd bij Totally Campers (www.totallycampers.co.uk). Voor 6 weken betaal den we 1.800 euro. Andere verhuurders zijn onder meer Maui (www.maui.co.nz), Britz (www.britz.co.nz) en Kea cam pers (www.keacampers.com/newzealand). In het hoogsei zoen is het reserveren van een camping aan te bevelen. Goed verzorgde campings zijn de Top 10 Holiday Parks Lopend door de spleten van de Franz (www.top10.co.nz). Een overnachting voor twee personen Josef gletsjer. met een camper kost tussen de 15 en 25 euro. Georganiseerde beklimmingen van de Franz Josef gletsjer zijn te boeken via www.franzjosefglacier.com of in het dorp Franz Josef. Tussen Picton op het zuidereiland en Wellington op het noor dereiland varen veerboten (www.interislander.co.nz en www.bluebridge.co.nz). Voor twee personen en camper ben je ongeveer 150 euro kwijt. Vooraf boeken via internet is voordeliger. Een parachutesprong boven de Straat Cook die het noorder en zuidereiland verbindt, kost 280 euro. Boeken via www.ton- gariroexpeditions.com Meer informatie over parachutesprin gen op www.nzskydive.co.nz. Informatie over actieve vakanties in Nieuw-Zeeland op www.flyingkiwi.com,www.firstlighttravel.com en in de Lonely Planet gids (www.lonelyplanet.com) Crampons onder de bergschoenen voor- komen glij- en valpartijen. Q1 www.paulenrinskereizen.reislogger.nl FRANZ JOSEF GLETSJER Christchurch 100km infographic: GRAPHICNEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 114