ii spectrum Zaterdag 13 juni 2009 Fiona Rozenstruik vertelt tijdens de zitting dat ze is gedwongen. Ze was naar Peru ge reisd voor een vakantie met haar vriend, die later zou komen. Toen ze hem met twee 'kennissen' ging ophalen op het vlieg veld, werd ze bedreigd. Ze moest op het vliegtuig naar Nederland stappen met een koffer drugs. Alhoewel elk verhaal op zich staat, zijn er overeenkomsten, zegt advocate Carmen Huido- bro. „De organisatoren van de transporten hebben een enorme greep op de smokkelaars", zegt ze. „Dat komt door sociale en economische factoren, relaties, of psychologische tendensen. En vaak een combinatie van dat alles." Huidobro heeft de laatste jaren zo'n veer tig Nederlanders verdedigd. Ze gebruikt die factoren doorgaans tijdens haar verde diging. Ze voegt er dan niet aan toe wat ze zelf denkt over de vermeende onschuld van de smokkelaars. „Ze weten allemaal dat ze iets slechts doen als ze die tas op de bagageband zetten." Iemand met de juiste connecties, bevesti gen meerdere bronnen, kan in Peru voor ï.ooo dollar een kilo cocaïne kopen. Na meer dan een week praten met (ex-)gevan- genen, advocaten, rechters en vrijwilligers, lijkt in dat gegeven de voornaamste oor zaak te liggen voor de niet-aflatende stroom Nederlandse drugssmokkelaars. Want diezelfde kilo cocaïne is, eenmaal aangekomen in Nederland, 30.000 euro waard. In de tussenhandel dan. Op straat levert een kilo coke zo'n 40.000 euro op. De smokkelaars, die ongeveer 6.500 euro verdienen aan een geslaagd transport, fun geren als kleine en goedkope verbinding in deze uiterst lucratieve keten. Worden ze gepakt, dan raakt de gevangenis in Peru weer iets voller en gaat de organisator op zoek naar zijn volgende 'slachtoffer'. Altijd is er wel weer iemand te vinden. Rechter López Mejia, tevens voorzitter van een onlangs in het leven geroepen 'Com missie voor hulp aan buitenlandse gedeti neerden', zegt dat Peru en Nederland een 'gedeelde verantwoordelijkheid' hebben. Zijn land is als productieland verantwoor delijk, maar López Mejia is van mening dat de groei van het aantal smokkelaars ge remd kan worden door beter beleid in Ne derland. Vanachter de tralies oppert Van Vliet het zelfde. Informatie over lange straffen en er barmelijke omstandigheden in het buiten land, zou afschrikwekkend kunnen wer ken, meent hij. „Naar Thailand had ik dit nooit gedaan, iedereen weet hoe het daar is. Maar van Peru had ik het niet ver wacht." Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf onlangs 100.000 euro uit aan de campagne 'Drugs, het goedkoopste ticket naar de hel'. Maar na een daling in 2007 is het aan tal gevangenen weer toegenomen. De aan trekkingskracht van het snelle geld blijft groot. Dat blijkt een dag na vertrek uit Lima, als in het nieuws komt dat 'een 26-jarige Ne derlander is opgepakt op het vliegveld van de Peruviaanse hoofdstad Lima. Hij pro beerde ruim 3 kilo drugs mee te smokke len in een vliegtuig naar Madrid'. Kort daarop wordt een 38-jarige Nederlandse vrouw gearresteerd met 12 kilo cocaïne. Sa- rita Colonia kan Nederlandse gedetineer den nummer 116 en 117 tegemoet zien. Om privacyredenen zijn de namen van de Nederlandse gedetineerden voor deze publicatie veranderd. reageren? spectrum@wegener.nl Politieagenten escorteren gevangenen die beschuldigd zijn van betrokkenheid bij de smokkel van heroïne. foto CPD/AP De zoveelste drugsvangst is een feit. Politiemensen dragen zakken vol cocaïne naar een politiebureau in Lima, de hoofdstad van Peru. foto GPD/AP ken de situatie van de 115 Nederlanders in het land precair. In Sarita Colonia is slechts twee keer per dag een uur lang wa ter beschikbaar. Het paviljoen waarin Van Vliet opgesloten zit, werd gebouwd voor 80 gevangenen, maar telt er 272. Wie geen geld heeft voor een eigen cel (in de infor mele gevangeniseconomie 1.500 dollar), slaapt op een matras in de gang. Van Vliet: „Het is alsof je 24 uur per dag in een volle metro bent Ik sta altijd in de weg." Hij knikt naar López Mejia. De rechter die ook zijn vonnis uitsprak, heeft een meter verderop een gesprek met drugssmokke laars uit Spanje, Colombia, Zuid-Afrika en Zwitserland. Van Vliet: „Die man heeft mijn leven kapotgemaakt." Voor drugssmokkel veroordeelde Neder landers zetten zichzelf doorgaans neer als slachtoffers. „Ik was verslaafd aan heroï ne", zegt Van Vliet. Hij had schulden bij zijn dealer en werd voor het blok gezet. „Anders had ik het nooit gedaan." Mike Arens (23), sinds drie maanden in voorlopige vrijheid in Lima, had in Neder land eeri vriendin, een zoontje van 4 én een schuld van 'zo'n 30.000, 40.000 euro'. Hij was wanhopig. „Wat had ik nog te ver liezen? Ja, mijn vrijheid. Maar daar ging ik achteraf pas over nadenken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109