9 spectrum er ook bij' 'Afscheid nemen hoort 'Altijd gedroomd van een groot gezin' Ans (49) en Ido (52) Roelofs: langdurige pleegzorg Zaterdag 13 juni 2009 Bernardine (57) en Ruud (55) Douglas: crisisopvang beter." Hoewel de eigen kinderen al uit huis zijn, blijven Bernardine en Ruud doorgaan met de op vang van kinderen, liefst tot hun 70ste. Momen teel wonen er vier kinderen bij hen, twee meisjes van ïo en 12, een jongen van 13 en Bart van 17. „Veel pleeggezinnen willen liever geen pubers, maar wij juist wel. Die staan op de rand van de volwassenheid, hebben veel aandacht nodig. We vinden dat heel uitdagend. Je kunt het kind niet meer heel erg veranderen, maar nog wel heel veel meegeven waar het wat aan heeft. In ieder geval een veilige plek bieden. Dat is voor veel pleegkin deren al een hele verademing. Een huis waar niet geslagen wordt, waar normaal met elkaar wordt gecommuniceerd, waar ook eens iets aardigs tegen je gezegd wordt. Dat geeft hen een stukje zelfver trouwen." De voortdurende aanwezigheid van pleegkinde ren heeft op hun eigen kinderen geen negatieve invloed gehad, vinden Ruud en Bernardine. „Inte gendeel, ze zijn meegegaan in het proces. Alle vijf zeggen ze dat het hun leven heeft verrijkt. Ze heb ben het ook wel eens moeilijk gehad. Maar dan sa men met ons." Bijvoorbeeld toen hun eerste pleeg kind, het jongetje, na dertien jaar uit huis moest. Hij bleek een zware vorm van Asperger (autisme) te hebben. Hij moest worden opgenomen in een instelling. „Dat was een heel groot verdriet. Eerst die hele zoektocht wat hem mankeerde en toen de uithuisplaatsing. We hebben daar begeleiding in gehad, want we zaten echt in een rouwproces. Ja, dat hoort er ook bij, afscheid nemen." Bernardine (57) en Ruud (55) Douglas met tussen hen in een van de vier pleegkinderen, Bart (17). De andere drie kinderen mochten van hun voogd of ouders niet op de foto. foto Jan van den Brink Hun eerste pleegkind kwam 22 jaar geleden. Een schattig jongetje van 2V2 maand oud. „Ik kreeg hem zo in de handen gedrukt, met een flesje erbij. Met nul informatie. Het kind huilde heel veel. Later bleken het afkickverschijn selen te zijn. Zijn moeder was een drugsverslaaf de. We hadden dus een echte crackbaby gekregen zonder het te weten." Bernardine en Ruud Douglas hadden zelf 5 kinde ren, maar toen de jongste 3 jaar was, gaven ze zich op voor pleegzorg. „Waarom? Het was een heel moeilijke beslissing. Maar toen ik ontdekte dat mijn grootouders ook altijd kinderen hebben opge vangen, was het heel natuurlijk geworden en hoor de het bij ons", zegt Bernardine. Niet om 'goed' te doen. Ze hebben er een hekel aan als mensen dat zeggen. „Daar doen we het niet voor. We hebben de ruimte en we vinden het erg leuk om te doen", verklaart Ruud. „Veel mensen zeggen: wij zouden het niet kunnen. Maar dat weet ik zo net nog niet. Ze zeggen dat ze niet tegen afscheid nemen kun nen. Alsof dat voor ons makkelijk is. Nou ja, ieder een moet het voor zichzelf weten." Hun grote, verbouwde boerderij heeft genoeg slaapkamers voor de crisisopvang. Er is zelfs een speciale speelkamer voor de kinderen, waar een biljart, een computer en een televisie staan. Offici eel duurt een crisisopvang maximaal drie maan den, maar in de praktijk blijven de meeste kinde ren langer. „We zijn daar niet moeilijk in. Het huis is altijd vol kinderen geweest, we weten niet ruimte reageren? spectrum@wegener.nl Ans en Ido Roelofs kregen Karin (midden) als baby. Inmiddels is ze 13 jaar. Ze voelt zich zo verbonden met haar pleegouders, dat ze hun achternaam wil overnemen. foto Jan van den Brink arin was negen maanden oud toen ze een crisisplaats kreeg bij de familie Roelofs. De bedoeling was dat ze na drie maanden weer temg zou gaan naar haar eigen ouders. Dat is er nooit van gekomen. De inmiddels 13-jarige Karin woont nog steeds bij haar pleegouders Ans en Ido en voelt zich zo opgenomen in het gezin, dat ze hun achternaam wil aannemen. Met haar eigen familie is geen contact meer. „Wij hadden zelf al twee kin deren toen we aan pleegzorg begonnen", vertelt Ans in de riante tuin van haar woonboerderij. „Ik heb altijd van een groot gezin gedroomd. Maar om dat onze jongste dochter meervoudig gehandicapt is - zonder aanwijsbare oorzaak - wilden we zelf geen kinderen meer." Waar beginnen jullie toch aan, was een veelge hoorde reactie toen ze hun omgeving vertelden van hun pleegzorgplannen. „Of we aan onze jong ste dochter nog niet genoeg hadden, vroegen ze dan. Ja, dat is een keerzijde van pleegzorg, de nega tieve reacties. Of liever gezegd, het gebrek aan be grip. Maar daar hebben we ons niet door laten ont moedigen. Gelukkig maar, want het is zo ontzet tend leuk. Het verbreedt je sociale netwerk. En het is gewoon heel boeiend om een kind met een verleden in huis te nemen en te kijken of je hem of haar iets kan bieden. Je moet er wel beiden helemaal achter staan. Anders werkt het niet. En je moet een stabiel huwelijk hebben. Want vooral in moeilijke tijden heb je elkaar echt nodig." Pleegzorg brengt eigenlijk altijd moeilijke tijden met zich mee. Ook in huize Roelofs. Zoals het meisje dat zes jaar bij hen woonde, maar dusdani ge problemen kreeg dat ze niet langer in het gezin kon blijven. „Je doet enorm je best. Maar toen het meisje begon te puberen, ging het mis. In elk ge zin gaat een kind in de pubertijd zich onthechten. Als de basishechting ontbreekt, kan het in de pu bertijd ontsporen. Ik kon het op een gegeven mo ment niet meer opbrengen. Ik was er klaar mee. Maar het moment dat je in samenspraak met de pleegzorginstelling besluit dat ze niet langer kan blijven, komt pas na een periode van twee jaar waarin je hebt lopen worstelen met het pro bleem." Bij een crisisplaatsing van een 11-jarige waren de twee er sneller achter dat hij niet in hun gezin pas te. Hij bleef slechts acht weken. „De jongen wist dat hij tijdelijk hier was en heeft slechts zitten wachten tot hij weer weg kon. We hebben van al les geprobeerd, maar we kregen geen contact met hem." Er staan genoeg positieve ervaringen tegen over. Zoals Alex, die vlak voor zijn 17e verjaardag bij hen werd geplaatst en er nu, op zijn 19e, nog woont. „Die paste zich meteen geweldig aan. We zijn een crisisgezin met mogelijkheid van uitloop. Als er een klik is, kunnen de kinderen langer blij ven. Nee, we zien het niet als een opgave. Als je er zo over denkt, moet je er niet aan beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107