5 spectrum Bezweringsrituelen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE op stap Zaterdag 13 juni 2009 ken. Er wordt geklonken op het nieuwe boek in aanbouw en dan mag ik, trillend van de zenuwen, de eerste hoofdstukken voorlezen. Als ik klaar ben en mijn hoofd vragend hef, knikt mijn uitgever in stemmend. Ja! Ik mag dóór! Opgelucht eet ik twee kroketten. Dit ritueel heeft nog het meest te maken met het voorstellen van je verloofde aan je familie. De titel van mijn nieu we boek is een jaar geleden al bedacht. Het was een moment van grote inspiratie. Ik zat in Parijs, op het terras van Les Deux Magots, dronk een kop je thee en at daarbij een citroentaartje zoals ze al leen in Frankrijk worden gebakken. Al drie nach ten lang had ik de titel van mijn nog te schrijven boek bedacht, getwijfeld, er op gekauwd, herover wogen... En nu, hier op deze gezegende vakantie- plek in Parijs, moest ik mijn begripvolle uitgever bellen om hem deelgenoot te maken van de ge boorte van een nieuwe titel: 'Het schreien niet ver leerd!'. Maar de telefoonverbinding via mijn mobieltje was niet optimaal, zodat mijn uitgever verstond: 'Het vrijen niet verleerd!' Nu mag de argeloze lezer vooral niet denken, dat iedere schrijver op deze manier met zijn nieuw ge concipieerd werk omspringt. Meestal wordt een manuscript in zijn geheel afgeleverd. Maar vreemd genoeg heb ik in de loop der jaren deze gang van zaken bedacht. En omdat uitgevers graag willen dat hun auteurs zich comfortabel en met veilige rugdekking aan hun creatieve arbeid zetten, speelt hij mijn spel voluit mee. Dat stel ik buitengewoon op prijs. Als een kind dat hunkert naar complimenten, ver deel ik het schrijfproces in overzichtelijke stukken, en verzeker mijzelf van tussentijdse bijval (of af keuring) en kritiek. Op die manier krijg ik het voor elkaar om het eenzame geploeter wat schrij ven is, enthousiast te volbrengen. Ach... het schrijven heeft toch het meest weg van het concipiëren en bevallen van een kind. Geluksgevoel als het schrijven lukt. En dan je kind tonen aan de buitenwereld. In dit proces is de uit geverij de kraamkamer. En je uitgever neemt de rol van de natuurlijke vader op zich. Kritisch, streng en rechtvaardig. En zijn goedkeuring leidt - in mijn geval - tot huppelen! Als de bessen kleuren, daalt het stof in het drukke leven van alledag. Vakanties worden gepland en besproken, mensen zonder kinderen zijn al weg, vóór de schoolvakanties uit. Ik ben aan een nieuw boek begonnen. Door de ja ren heen wordt de geboorte van een nieuw boek begeleid door bezweringsrituelen. Zodra ik een nieuw idee heb uitgebroed en het in mijn frontale grijze hersenkwabben vorm heeft gekregen, zet ik mij aan het schrijven. En wanneer al dit denkwerk is neergeslagen in een paar acceptabele hoofdstuk ken meld ik mij bij mijn uitgever. Er wordt tijd en plaats afgesproken, ik zet een fles champagne koud en als het moment suprème daar is, ga ik met mijn manuscript in aanbouw plus gekoelde fles in de tram naar mijn uitgever. Daar zit het co mité van ontvangst, bestaande uit de voltallige redactie plus de dames van de pr-afdeling, klaar. De traditie eist dat er nu door de jongste stagiaire warme kroketten (garnalen, kalfsvlees, kaas) bij ex cellente bakker Holtkamp worden gehaald, de uit gever ontkurkt de fles, het manuscript wordt door hem besprenkeld en de glazen worden ingeschon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103