spectrum 4 Niemand in Amerika wist van het gezinnetje Lilian Zaterdag 13 juni 2009 Verslaggeefster Lilian Dominicus reisde van medio februari tot en met medio april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse sporen. Regelmatig publiceert ze nieuwe geschiedenis sen over geëmigreerde Zeeuwen op het weblog: www.pzc.nl/blogs/liliandominicus. Molenaar Willem van Strien (1884-1966) uit Wolphaarts dijk emigreerde in 1920 naar de regio Wayne County in het noorden van de Amerikaanse staat New York en stichtte er een gezin met drie kinderen. Nooit vertelde hij hen over zijn verleden in Zeeland, zijn eerdere emigratie naar Canada of zijn eerste vrouw en dochtertje, die hij achterliet. door Lilian Dominicus Het is 1993. De Amerikaanse Jeri Becker doet in haar vrije tijd uitgebreid onderzoek naar het verleden van haar voorouders. Zowel haar vaders als moeders familie komt oor spronkelijk uit Zeeland, weet ze: haar va der is een Van Strien, haar moeder een Longrod (Langeraad). Becker is een echte graver, die consciëntieus alle documentatie over haar voorvaderen tegen het licht houdt. „Omdat ik het zo interessant vind", vertelt ze. „En om mezelf te leren ken nen." Op een zekere zondagmorgen zit ze tot haar ellebogen in de archieven van de Mormonen Kerk. En zo stuit ze ineens op een document dat haar leven, en dat van haar familie, voorgoed verandert. Ze heeft een akte in handen die zwart-op-wit be wijst dat haar grootmoeder, Maria Broek huizen, niet de eerste, maar de tweede vrouw is van haar grootvader Willem van Strien. „Ik wilde het niet geloven, maar ik kon er niet omheen. Hij is eerder ge trouwd geweest met Sally of Sara de Jager, geboren in 1882 in Wolphaartsdijk. Ze had den twee kinderen, Dingenis of Dennis en Saartje of Sally. Het jongetje is op zevenja rige leeftijd gestorven, het meisje is in 1915 meegegaan naar Canada." Het nieuws brengt een schok teweeg in de familie Van Strien. Niemand van de fami lie in Amerika, behalve Willems tweede vrouw, weet van het bestaan van het eer ste gezinnetje. Er heerst boosheid en onge loof „Mijn vader, Dennis van Strien, wilde zijn halfzus niet eens ontmoeten", weet Jeri's neef, die ook Dennis van Strien heet, nog. Jeri is nog altijd geëmotioneerd als ze over haar grootvader vertelt. „Het kwam er op neer dat ik tegen mijn familie zei: grootva der heeft tegen ons gelogen. Ik was er zó kwaad over." Ze herinnert zich haar groot vader als een slechte prater, die nauwelijks in staat was een emotionele band met zijn kinderen op te bouwen. „Hij praatte tegen koeien!", roept ze uit. Een man ook die het niet redde in Amerika. In Wolphaartsdijk was Willem van Strien molenaar, bakker en schipper. Alles kreeg hij voor elkaar. Als Willem van Strien (1884-1966) en zijn tweede vrouw Maria Broekhuizen (1893-1961). hij niet tevreden was over de kwaliteit van de bakkers uit de omgéving, zorgde hij zelf wel voor de installatie van een hete-lucht- oven, vlak bij de molen. „Het was voor die tijd de modernste oven van heel Zeeland", zegt de huidige molenaar van De Hoop in Wolphaartsdijk, Ko de Visser. Ook beschik te hij over zijn eigen schip voor het ver voer van zijn producten. In meerdere op- zichten belichaamde Van Strien het arche type van de avonturier. In Amerika werd hij gedwongen van de landbouw te leven. Jeri: „Maar dat lukte niet, hij was geen boer, hij wist veel te wei nig af van grond bewerken. En dus waren mijn grootouders arm. Dat wisten ze in Ne derland niet, want in brieven was hij niet oprecht. Hij schreef dat het hier heel goed met hem ging." Jeri wil met eigen ogen zien hoe haar grootvaders leven er uit moet hebben gezien en reist af naar Wol phaartsdijk. „Ik realiseer me nu hoe hard zijn leven moet zijn geweest. Ik ben toch dankbaar voor de keuzes die hij in zijn le ven heeft gemaakt." Ze ontdekt dat de dochter, Saartje, nog in leven is en nu in het plaatsje Newark in Wayne County woont, niet ver van de plek waar de hele familie Van Strien woont „Mijn grootvader en zijn eerste vrouw vestigden zich in Langdon, een plaatsje bij Calgary in Canada. Wat hij er precies deed voor beroep, weet ik niet. Ik ben er met mijn man Lou naartoe gere den. Het is één grote, vlakke prairie en je kunt de Rocky Mountains in de verte zien liggen, dus mogelijk was hij boer. Hij liet Sara en hun dochtertje in 1919 achter, kwam terug naar Nederland en emigreer de vervolgens in 1920 naar de Verenigde Staten met een vrouw uit Hardinxveld- Giessendam: mijn grootmoeder. Ze trouw den in 1921 in Chicago. Het interessante is dat zijn eerste vrouw, Sara, hertrouwde en zich met haar nieuwe gezin hier in Wayne County vestigde." Jeri besluit haar grootvaders verzwegen dochter op te zoeken De eerste ontmoe ting was 'kort, zoet en pijnlijk', zo be schrijft ze, nog steeds emotioneel. „Toen ik haar zag, moest ik huilen. Het Was een dag waarvan ik de betekenis nog steeds niet kan vatten. Ze wilde me wel spreken, maar ze maakte duidelijk dat het ook de laatste ontmoeting zou zijn. 'We zien el kaar terug in de hemel', zei ze tegen me. Ze vertelde over wat ze zich nog herinner de van vroeger: de lange treinreis en hoe moeilijk het was." Halfzusters Trudy enMary hebben tot haar dood nog geregeld contact gehad met Saar tje, of Sally. „We zijn er nooit achter geko men wat er precies mis is gegaan tussen haar ouders. Op een gegeven moment be sloot Willem zijn dochter Sally niet meer te zien. Dat is voor mij nog het verdrietig ste van deze geschiedenis. Sally heeft al die tijd haar hoofd gepijnigd over het waar om. Ze wist niet dat wij het niet wisten. Ze dacht dat wij geen relatie met haar wil den. Gelukkig wist ze de laatste jaren van haar leven hoe de vork in de steel zat en heeft ze haar halfzusters leren kennen." CANADA Rochester X Bar Harbor/ Acadia National; Park Springfield" VERENIGDE STATEN Boston ■Start New York Molen De Hoop in Wolphaartsdijk, met links de twee kinderen Dingenis en Saartje uit het huwelijk van Willem van Strien en Sara de Jager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102