spectrum 2 in het landschap kracht zit in het landschap zelf van Zeeland I Zaterdag 13 juni 2009 J Leo Hannewijk Film by the Sea Vlissingen Kathrin Ginsberg CBK Zeeland Peter de Neef Theaterexploitatie Zeeland Cultuur Zeelaiï -1 Succes voor cultuur in Zeeland is vaak verbonden met de ruimte, zegt directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek. „Kijk bijvoor beeld naar het Zeeland Nazomerfestival, de dingen die Jaap Verseput op Schou- wen-Duiveland organiseert, Film by the Sea natuurlijk en Concert at Sea. De naam zegt het al: 'bij de zee'. Dat spreekt tot de verbeelding." Na drie kwartier omtrekkende bewe gingen ligt de conclusie op tafel: de ver borgen kracht van de cultuur in Zeeland ligt verscholen in het landschap zelf De gesprekspartners zijn het daar roe rend over eens. Zij het met eigen kant tekeningen en aanvullingen. „De beeldende kunst speelt ook sterk in op verbinding met de omgeving. Het huidige Landart-project in de Wilhelmi- napolder bijvoorbeeld is volledig geënt op het Zeeuwse landschap. Kunstenaars in Zeeland uitnodigen, dat doen jullie ook in Vlissingen en bij het ZNF. Die gastvrijheid is heel waardevol", vindt di recteur Kathrin Ginsberg van het Cen trum voor Beeldende Kunst, Vormge ving en Architectuur (CBK Zeeland). Volgens haar stoelen de initiatieven nog wel te veel op persoonlijke gedreven heid en moeten ze vanuit een breder ver band worden uitgedragen. Zeeland in dit opzicht op de kaart zetten, acht zij van belang. „Als je in de periferie zit, moet je inder daad beter je best doen om gezien te worden", valt Marjan Ruiter, per t juli de nieuwe directeur van het Zeeuws Mu seum, haar bij. Volgens directeur Loren zo Benedetti van de Vleeshal in Middel burg hoeft die ligging in de luwte hele maal geen probleem te zijn. „Je hoeft niet in de grote stad te zitten voor goede ving. „En we moeten niet alleen geo grafisch, maar ook in de geschiedenis denken. Ik wil graag bijdragen aan kunst die over tien, twintig of honderd jaar ook nog betekenis heeft", aldus Benedet ti. Henk Schoute, sinds vier maanden direc teur van Theaterproductiehuis Zeelandia/ZNF, ervaart in Zeeland een energie die hij elders niet tegenkomt. Volgens hem moet het vanuit die passie mogelijk zijn de provincie in cultureel opzicht beter op de kaart te krijgen. Ginsberg valt hem daarin bij: „We heb ben hier te maken met een hele kleine wereld. We komen elkaar steeds tegen. De energie die dat oplevert, houdt die wervelwind wel in stand." Gedeputeerde Harry van Waveren zegt een 'enorme culturele dynamiek' binnen Zeeland te ervaren. Identiteit en energie acht hij belangrijke elementen binnen de verborgen kracht van cultuur. Van Wave- ren memoreert de inspiratiebron van beeldend kunstenaar Jan van Munster, die jaren geleden aan de Rampweg in Renesse zijn zogeheten 'Plus Min gebou wen' liet verrijzen. „Van Munster voelde daar de enorme energie van enerzijds de zee en anderzijds het graan dat uit de grond omhoog kwam." De gedeputeerde lanceert daarmee een schot voor open doel voor de gesprekslei der: „Maar Van Munster is daar weg sinds aan de Rampweg een vakantiepark verrees en het was een dubbeltje op z"n kant of deze vooraanstaande kunstenaar was naar het buitenland vertrokken." Van Waveren: „Maar dat is niet gebeurd. Hij is elders in de provincie iets nieuws begonnen. Soms moet je een beetje ge luk hebben." „Geluk is ook dat je elkaar weet te vin den om te kunnen samenwerken", Ton Br Zeeuwst kwaliteit. De periferie is net zo belang rijk als het centrum." Volgens Benedetti is de Vleeshal ook buiten Nederland goed bekend. Hij wil met experimentele exposities hier niet alleen verbinding leggen met het landschap, maar ook met architectuur van gebouw én de omge speelt Peter de Neef, directeur Theater exploitatie Zeeland, daar snel op in. Hij is blij met de korte lijnen in deze provin cie en met de groeiende bereidheid als programmeurs het aanbod op elkaar af te stemmen. De Neef bepleit steun voor kleine voorstellingen, waar geen massaal publiek op afkomt. Hij benadrukt het be lang van diversiteit - zeker in deze tijd waarin het publiek steeds meer voor het geijkte repertoire kiest. Hij krijgt bijval Lorenzo Benedetti De Vleeshal - Middelburg De 'georganiseerde cultuur' kwam op initiatief van deze krant bijeen voor een ronde tafelgesprek over de verborgen kracht van cultureel Zeeland. Het gesprek, onder leiding van journalist Jan van Damme, is een verkenning in de opmaat naar het bezoek van Alexander Rinnooy Kan. Hij is komende week de vierde gast in 'Standplaats Zeeland', op uitnodiging van de Zeeuwse Bibliotheek. door Ali Pankow foto's Lex de Meester p|§g|^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100