Gastheren Oosterschelde zijn Last van onkruid? www.roundup.eu 'Dit is een dubbelslag voor mij, maar ook voor Zeeland' Het Nationaal Park Stichting helpt weer 15 kinderen naar school Toekomst dorpshuis in dorpsraadvergadering Ouddorp dekt slib op strand af met zand Aanhoudingen na stelen van kleding op kinderen' kijk voor meer informatie op 'Enthousiasme over natuur overbrengen 'We hebben met campinggasten een boottochtje gemaakt' s ZIERIKZEE - De Stichting Vrouwen en Kinderen eerst! helpt na de zo mervakantie weer 15 kinderen naar school. De stichting maakt zich, via de Senegaalse organisatie Asispev, sterk voor onder meer goed onderwijs. De organisatie is opgericht door de van oorsprong Schouwen-Dui- velandse Peter van der Klooster. Hij heeft op dit moment drie pro jecten op de rails staan, waaronder de aanschaf van schrijf- en reken- materialen en basisschoolbeno digdheden zoals schoolkleding, een schooltas en schoenen. De stichting heeft onlangs een CFK keurmerk gekregen en is nu een erkende goede-doelenclub. OOSTERLAND - De dorpsraad van Oosterland houdt woensdag een openbare vergadering in dorps huis Oosterhof aan de Sint Joost- dijk. Op de agenda staat, naast de vaste punten, onder meer de verkiezing van een nieuw bestuurslid en een discussie over verkeersveiligheid. Verder wordt ingegaan op overlast door jongeren en wordt de uitslag bekend gemaakt van een enquête naar de toekomst van het dorps huis. Eline de Bruin van Buurtzorg geeft een presentatie over het werk van die organisatie. OUDDÖRP - Een aannemer is giste ren in opdracht van de gemeente Goedereede begonnen met het af dekken van een laag slib op het strand van Ouddorp. Tussen paal 11 en 12 ligt het slib 20 tot 40 centimeter hoog op het strand. Toen enkele jaren geleden het strand werd verbreed, zijn nieuwe stroomgeulen en zandban ken ontstaan, waarin slib bezinkt. Dat is nu ook op het strand geko men. Badgasten hebben er last van en daarom laat de gemeente de zaak afdekken met 30 centimeter zand. Het werk moet op 4 juli klaar zijn. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft gistermiddag in de Verkuijl Quakkelaarstraat en in de Lam menstraat in Vlissingen vijf men sen aangehouden. Ze worden er van verdacht aan het begin van de middag kleding, schoenen en een tent te hebben gestolen in een win kel aan de Ring in Burgh-Haamste- de. Vier van de verdachten zijn woon achtig in Vlissingen. Ze zijn 25, 26 en 29 jaar oud. De vijfde verdachte is afkomstig uit Sluiskil en 18 jaar oud. De politie heeft de aangetroffen ge stolen spullen in beslag genomen. VROUWENPOLDER - Jan Geldof is, zoals hij het zelf formuleert, 'de enige gastheer van het Nationaal Park Oosterschelde met wielen'. Waar zijn collega's campings of res taurants hebben, bestiert Geldof een reisbureau in Vrouwenpolder, JG Reizen op Maat. Hij haalt groepen met bussen naar Zeeland voor een dagje of mid week Nationaal Park Oosterschel de. „Ik had pas nog een groep van 45 mensen uit Rozenburg. Die be gonnen met koffie in Vrouwenpol der, daarna een bezoekje aan de Emelisse-brouwerij op Noord-Be veland, eten in Anna Jacobapolder en tot slot een vaartochtje over de Oosterschelde. En allemaal men sen die nog nooit in Zeeland wa- COLIJNSPLAAT - Het besluit om de cursus tot gastheer van Nationaal Park Oosterschelde te volgen, is bij Annet Versluys (42) vooral ingege ven door persoonlijke interesse. „Ik wou dat ik kon zeggen dat ik zo'n goede zakenvrouw ben dat ik het vanuit het bedrijfsbelang heb gedaan, maar dat is nu eenmaal niet zo", lacht ze. Versluys heeft tijdens de cursus nieuwe ideeën opgedaan voor haar natuurvoedingwinkel De Klei ne Deugniet in Colijnsplaat. „Ik ben er bijvoorbeeld achter geko men dat meekrap (plant waar ro de kleurstof uit gewonnen werd RENESSE - Corine Haak (28) uit Middelburg is recreatie-coördina tor en receptioniste op camping Julianahoeve in Renesse. „Ik heb vijf middagen cursus ge had over het Nationaal Park Oos terschelde. Dat is een hele bonk in formatie." Volgens Corine begint de bekend heid van het Nationaal Park te groeien. „Maar het komt nog niet vanuit de gasten zelf Pas als wij iets op onze kabelkrant zetten, wordt er gevraagd om een fiets- of boottochtje in het Nationaal Park. Rond deze tijd hebben we veel vijf tigplussers onder de gasten. Als ze willen wandelen of vogels kijken, kan ik ze die kant op sturen. Je moet dat eerst uitzoeken, want soms willen ze alleen maar rustig ren geweest. Terwijl Rozenburg 72 kilometer van Vrouwenpolder ligt. Ik boor hele nieuwe doelgroepen aan." Zo wordt het Nationaal Park Oosterschelde landelijk steeds be kender, en, voor hemzelf niet on belangrijk, krijgt JG Reizen op Maat ook meer klanten. „Dat is een dubbelslag voor mij, ja. Maar ook voor Zeeland, want we moeten echt werken aan seizoens verlenging. En het is voordelig voor de andere gastheren, met wie ik combinaties maak voor een vaar tocht of een diner", zegt de Wal- cherse ambassadeur van het Nat- tionaal Park Oosterschelde. Jan Geldof, directeur van JG Reizen op Maat. foto Lex de Meester voor het verven van leer en textiel, red.) historisch gezien belangrijk is geweest voor de economische ont wikkeling van de regio. Ik wil kij ken of ik voor de winkel meekrap kan vinden." Met haar toekomsti ge activiteiten hoopt Versluys nog meer uit het ambassadeurschap te halen. Ze wil een theetuin inrich ten bij de winkel en natuuractivi- teiten voor kinderen organiseren. „Het lijkt me mooi om mijn eigen enthousiasme over de natuur op kinderen over te brengen." Annet Versluys, De Kleine Deugniet, Colijnsplaat. foto Ronald den Dekker op de camping zitten." Uit de samenwerking rond het Na tionaal Park heeft de Julianahoeve een arrangementje weten smeden. Corine: „Met de rondvaartboot Onrust hebben we een fiets-boot- tochtje georganiseerd. Onze gasten gingen op de fiets naar Burghsluis, maakten met de Onrust een tocht je van anderhalf uur, waarbij ze uitleg kregen en vervolgens ging het weer op de fiets terug. Op het water hebben ze een bruinvis ge zien. Het was niet zo druk, maar wel leuk. Het was bijna een com pleet dagje uit met de kinderen er bij. Dat gaan we vaker doen." Corine Haak, camping Julianahoeve in Renesse. foto Dirk-Jan'Gjeltema Oosterschelde heeft sinds kort 38 gastheren: bedrijven waar bezoekers terecht kunnen voor informatie, excursies of activiteiten. door David Duijnmayer en Ton van den Nouweland Ze zijn te herkennen aan een mooi gevelbordje, waarop te lezen valt dat ze 'gastheer' zijn van het Nationaal Park Oosterschelde. Ach tendertig mensen (van vijfentwin tig bedrijven) uit de Oosterschelde- regio volgden dit voorjaar een cur sus over de natuur en de ontstaans geschiedenis van de Oosterschel de. Vanaf dit zomerseizoen gaan zij aan de slag als ambassadeur van het park. In vijf bijeenkomsten hebben de cursisten, vooral horeca- en recrea tieondernemers, kennis opgedaan over het landschap, de natuur en de ontstaans- en cultuurgeschiede nis van de Oosterschelderegio. Het mes snijdt aan twee kanten: bezoekers van Nationaal Park Oos terschelde zijn bij de gastheren ver zekerd van gedegen informatie en de ondernemers zelf kunnen hun ligging aan het Nationaal Park be ter benutten en samenwerkings verbanden opzetten. Dat laatste was voor de meeste deelnemers een belangrijke reden om aan de cursus deel te nemen, en de eerste samenwerkingsver banden zijn al ontstaan. Zo biedt Pirn Schenkelaars van Bed 8c Breakfast De Eenhoorn al langer wandelingen door Colijnsplaat aan. Nu biedt hij dezelfde wande ling aan in combinatie met een rondvaart over De Oosterschelde, die wordt verzorgd door medecur sist Jacqueline van Mill van Sport- visserij Moermond in Zierikzee. Ook de gasten van camping Julia nahoeve in Renesse mogen een dagje het water op. Zij gaan met het ms Onrust uit Burghsluis. Het systeem met ambassa deurs wordt in alle twin tig Nationale Parken toege past, maar voor de Oosterschelde is het door de omvang extra be langrijk dat er op verschillende plekken aangewezen plaatsen zijn voor informatie. Het is met af stand het grootste Nationale Park van Nederland. Behalve al het Oos- terscheldewater valt ook tweedui zend hectare land onder Nationaal Park Oosterschelde. Het had mede daardoor heel wat DVD SPAARZEGEL 'Casino Royale' www.pzc.nl/dvd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84