op weg naar de zon Anne Frank altijd bijeen Dierenpartij betwist extra zetel voor PW Billboards voor tips Wassenaars babylijkje Boete voor beledigend T-shirt tegen politie Alleen zittende partijen zouden recht krijgen op extra Europese zetel. Fietsers bij regen korter voor rood licht Vrijdag 12 juni 2009 5 WASSENAAR - De politie Haaglan den plaatste gisteren twee bill boards op het Landgoed Clingen- dael. Ze hoopt zo meer tips binnen te krijgen over het babylijkje dat vori ge week werd gevonden op het Wassenaarse gedeelte van het land goed. Een wandelaar met een hond trof het lijkje aan. In het belang van het onderzoek wil de politie niet mededelen hoe het kindje om het leven kwam. Ook wil de politie niet zeggen of het een jongetje of een meisje was. BREDA - De politierechter in Breda heeft een 29-jarige uit Tilburg af komstige man veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 170 eu ro voor het beledigen van de poli tie. De man droeg in maart 2007 een T-shirt met de opdruk 'corrupt' en het logo van de politie. „Politiemensen moeten stressbe stendig zijn. Ze moeten ergens te gen kunnen. Daar worden ze op getraind. Maar je moet het uit te ver oprekken", de Bredase politierechter te gen de verdachte. BREDA - Bij regen lang wachten voor een rood verkeerslicht is straks voor fietsers langs de provin ciale wegen in Noord-Brabant ver leden tijd. De provincie Noord-Brabant voor ziet de komende jaren alle lichten van een regensensor, zodat ze bij regenachtig weer maar kort op rood blijven. Een proef in Oost-Brabant leverde goede resultaten op. De verkeers lichten binnen de bebouwde kom zijn van de gemeenten en die blij ven vooralsnog minder fietsers- vriendelijk. DEN HAAG - De PW gaat mogelijk van vier naar vijf zetels in het Eu ropees Parlement (EP). De partij krijgt dit najaar een extra zetel in dien het Verdrag van Lissabon van kracht wordt en Nederland in het ÈP van 25 naar 26 zetels gaat. Dit heeft de Kiesraad gisteren meege deeld tijdens de bekendmaking van de officiële uitslag van de Eu ropese Verkiezingen. De Partij voor de Dieren (PvdD) is ontstemd over de manier waarop deze 'Lissabonzetel' zal worden toegekend. Zij wil opheldering van CDA-staatssecretaris Ank Bijleveld (Binnenlandse Zaken). De PvdD heeft nu 157.735 stemmen gehaald, 25.000 stemmen te weinig voor een zetel. De partij stapt desnoods naar de rechter om de Lissabonze tel te bemachtigen, aldus partijlei der Marianne Thieme. Alleen partijen die nu een EP-ze- tel hebben behaald, komen straks in aanmerking voor die 26e zetel. Dit heeft het kabinet in april, dus ruim voor de verkiezingen, per brief aan de Tweede Kamer laten weten. De Kamer heeft hier des tijds niet op gereageerd. Volgens PvdA-kamerlid Kalma heeft de oppositie haar kans ge mist als ze had willen ageren tegen het voorstel. Het wetsvoorstel dat dit regelt, moet echter nog worden gemaakt. De Kiesraad adviseerde eerder om een partij die geen zetel had ge haald maar wel minstens 75 pro cent van de kiesdeler, mee te laten dingen naar de 26e zetel. Als dat advies was overgenomen, zou de PvdD die waarschijnlijk hebben binnengesleept. Het kabinet heeft dat advies echter niet overgeno men. De kiesdeler is het aantal uit gebrachte stemmen, gedeeld door het aantal zetels. De kiesdeler lag dit jaar op 182.154 stemmen. Of Nederland er straks een zetel bij krijgt in het EP, hangt af van de Ieren. Die bepalen in oktober via een referendum of het Lissa- bon-verdrag in werking wordt ge steld. Het kabinet komt pas met een wetsvoorstel voor de verdeling van die Lissabonzetel als het Ver drag van kracht is. nisterie van Verkeer en Waterstaat bedacht daarom vorig jaar de cam pagne 'Word geen slaaprijder', met slogans als: 'Zorg voor frisse lucht in de auto', 'Zorg voor een goede nachtrust', 'Twee uur rij den, kwartiertje rust' en 'Ga uitge rust op weg'. Later deze maand, als de vakan tie-uittocht begint en velen weer veel te lang achter het stuur zitten, wordt de campagne nieuw leven ingeblazen. Was het vorig jaar nog een bescheiden campagne, dit jaar wordt er steviger in de bus gebla zen met onder meer ook radio spotjes. Dat lijkt nodig ook, want menig een die op weg gaat naar het zon nige zuiden, zit vaak veel langer achter het stuur dan de maximaal negen uur die geadviseerd word, bleek twee jaar geleden uit een pei ling van de ANWB. Volgens Brookhuis dienen automo bilisten zich te realiseren dat ver moeidheid ook het beoordelings vermogen negatief beïnvloedt. „Ze overschatten hun eigen conditie en hebben niet in de gaten dat ze slechter rijden." Hij kan zich vinden in de aanbeve lingen van het ministerie. Behalve in de opmerking 'Twee uur rijden, kwartiertje rust'. „Dat is een wel erg conservatief advies, ook als je weet dat vrachtwagenchauffeurs vier uur achtereen door mogen rij den." Q www.wordgeenslaaprijder.nl me toepassingen in alle auto's, maar die lobby is niet erg krachtig omdat Nederland zelf geen au to-industrie heeft, aldus hoogle raar Brookhuis. Bovendien voelen de autofabrikan ten niets voor een verplichting tot plaatsing van detectiesystemen, zegt Brookhuis, bang als ze zijn om aansprakelijk gesteld te wor den als iemand met zo'n systeem in de auto toch een ongeluk krijgt. Verder wordt al wel steeds meer gewerkt met geribbelde markerin gen in het wegdek, die de soezeri ge bestuurder wakker moet 'schud den'. Maar, aldus de SWOV, de eni ge echte mogelijkheid om iets te gen slaperige automobilisten te on dernemen is voorlichting. Het mi naast het tweede en derde dag boek, het Verhaaltjesboek en het Mooie Zinnenboek te zien zijn. Van de paar honderd broze door- slagvellen waarop Anne haar dag boek vanaf mei 1944 heeft her schreven, zullen er veertig afwisse lend tentoongesteld worden. Het plan is bedacht in het kader van de tachtigste geboortedag van An ne Frank. Zij zou vandaag tachtig jaar geworden zijn. De barak waar Anne en haar zus Margot tijdens hun gevangen schap in 1944 in kamp Wester- bork batterijen demonteerden, keert terug in Westerbork. In 1957 werd de barak met nummer 57 ver kocht, gedemonteerd en in Veen- dam opgebouwd. De barak deed daar dienst als landbouwschuur. Anne Frank in 1941. foto Anne Frank Huis/Frans Dupont

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5