eel an Gastheren Oosterschelde zijn er voor Last van onkruid? www.roundup.eu Kooravond in kerk Kloetinge 'Dit is een dubbelslag voor mij, maar ook voor Zeeland' i WÊÈÈBÊÊÊÊ 'Enthousiasme over natuur overbrengen op kinderen' 'We hebben met campinggasten een boottochtje gemaakt' kijk voor meer informatie op 22 I Vrijdag 12 juni 2009 VROUWENPOLDER - Jan Geldof is, zoals hij het zelf formuleert, 'de enige gastheer van het Nationaal Park Oosterschelde met wielen'. Waar zijn collega's campings of res taurants hebben, bestiert Geldof een reisbureau in Vrouwenpolder, JG Reizen op Maat. Hij haalt groepen met bussen naar Zeeland voor een dagje of mid week Nationaal Park Oosterschel de. „Ik had pas nog een groep van 45 mensen uit Rozenburg. Die be gonnen met koffie in Vrouwenpol der, daarna een bezoekje aan de Emelisse-brouwerij op Noord-Be veland, eten in Anna Jacobapolder en tot slot een vaartochtje over de Oosterschelde. En allemaal men sen die nog nooit in Zeeland wa ren geweest. Terwijl Rozenburg 72 kilometer van Vrouwenpolder ligt. Ik boor hele nieuwe doelgroepen aan." Zo wordt het Nationaal Park Oosterschelde landelijk steeds be kender, en, voor hemzelf niet on belangrijk, krijgt JG Reizen op Maat ook meer klanten. „Dat is een dubbelslag voor mij, ja. Maar ook voor Zeeland, want we moeten echt werken aan seizoens verlenging. En het is voordelig voor de andere gastheren, met wie ik combinaties maak voor een vaar tocht of een diner", zegt de Wal- cherse ambassadeur van het Nat- tionaal Park Oosterschelde. Jan Geldof, directeur van JG Reizen op Maat. foto Lex de Meester iSS?*- «sf-> COLiJNSPLAAT - Het besluit om de cursus tot gastheer van Nationaal Park Oosterschelde te volgen, is bij Annet Versluys (42) vooral ingege ven door persoonlijke interesse. „Ik wou dat ik kon zeggen dat ik zo'n goede zakenvrouw ben dat ik het vanuit het bedrijfsbelang heb gedaan, maar dat is nu eenmaal niet zo", lacht ze. Versluys heeft tijdens de cursus nieuwe ideeën opgedaan voor haar natuurvoedingwinkel De Klei ne Deugniet in Colijnsplaat. „Ik ben er bijvoorbeeld achter geko men dat meekrap (plant waar ro de kleurstof uit gewonnen werd voor het verven van leer en textiel, red.) historisch gezien belangrijk is geweest voor de economische ont wikkeling van de regio. Ik wil kij ken of ik voor de winkel meekrap kan vinden." Met haar toekomsti ge activiteiten hoopt Versluys nog meer uit het ambassadeurschap te halen. Ze wil een theetuin inrich ten bij de winkel en natuuractivi- teiten voor kinderen organiseren. „Het lijkt me mooi om mijn eigen enthousiasme over de natuur op kinderen over te brengen." Annet Versluys, De Kleine Deugniet, Colijnsplaat. foto Ronald den Dekker RENESSE - Corine Haak (28) uit Middelburg is recreatie-coördina tor en receptioniste op camping Julianahoeve in Renesse. „Ik heb vijf middagen cursus ge had over het Nationaal Park Oos terschelde. Dat is een hele bonk in formatie." Volgens Corine begint de bekend heid van het Nationaal Park te groeien. „Maar het komt nog niet vanuit de gasten zelf Pas als wij iets op onze kabelkrant zetten, wordt er gevraagd om een fiets- of boottochtje in het Nationaal Park. Rond deze tijd hebben we veel vijf tigplussers onder de gasten. Als ze willen wandelen of vogels kijken, kan ik ze die kant op sturen. Je moet dat eerst uitzoeken, want soms willen ze alleen maar rustig op de camping zitten." Uit de samenwerking rond het Na tionaal Park heeft de Julianahoeve een arrangementje weten smeden. Corine: „Met de rondvaartboot Onrust hebben we een fiets-boot- tochtje georganiseerd. Onze gasten gingen op de fiets naar Burghsluis, maakten met de Onrust een tocht je van anderhalf uur, waarbij ze uitleg kregen en vervolgens ging het weer op de fiets terug. Op het water hebben ze een bruinvis ge zien. Het was niet zo druk, maar wel leuk. Het was bijna een com pleet dagje uit met de kinderen er bij. Dat gaan we vaker doen." Corine Haak, camping Julianahoeve in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema Het Nationaal Park Oosterschelde heeft sinds kort 38 gastheren: bedrijven waar bezoekers terecht kunnen voor informatie, excursies of activiteiten. door David Duijnmayer en Ton van den Nouweland Ze zijn te herkennen aan een mooi gevelbordje, waarop te lezen valt dat ze 'gastheer' zijn van het Nationaal Park Oosterschelde. Ach tendertig mensen (van vijfentwin tig bedrijven) uit de Oosterschelde- regio volgden dit voorjaar een cur sus over de natuur en de«ontstaans- geschiedenis van de Oosterschel de. Vanaf dit zomerseizoen gaan zij aan de slag als ambassadeur van het park. In vijf bijeenkomsten hebben de cursisten, vooral horeca- en recrea tieondernemers, kennis opgedaan over het landschap, de natuur en de ontstaans- en cultuurgeschiede nis van de Oosterschelderegio. Het mes snijdt aan twee kanten: bezoekers van Nationaal Park Oos terschelde zijn bij de gastheren ver zekerd van gedegen informatie en de ondernemers zelf kunnen hun ligging aan het Nationaal Park be ter benutten en samenwerkings verbanden opzetten. Dat laatste was voor de meeste deelnemers een belangrijke reden om aan de cursus deel te nemen, en de eerste samenwerkingsver banden zijn al ontstaan. Zo biedt Pim Schenkelaars van Bed Breakfast De Eenhoorn al langer wandelingen door Colijnsplaat aan. Nu biedt hij dezelfde wande ling aan in combinatie met een rondvaart over De Oosterschelde, die wordt verzorgd door medecur sist Jacqueline van Mill van Sport- visserij Moermond in Zierikzee. Ook de gasten van camping Julia nahoeve in Renesse mogen een dagje het water op. Zij gaan met het ms Onrust uit Burghsluis. Het systeem met ambassa deurs wordt in alle twin tig Nationale Parken toege past, maar voor de Oosterschelde is het door de omvang extra be langrijk dat er op verschillende plekken aangewezen plaatsen zijn voor informatie. Het is met af stand het grootste Nationale Park van Nederland. Behalve 'al het Oos- terscheldewater valt ook tweedui zend hectare land onder Nationaal Park Oosterschelde. Het had mede daardoor heel wat voeten in de aarde om een cen traal bezoekerscentrum voor Natio naal Park Oosterschelde te realise ren. Na veel discussie over de fi nanciën en locatie is er sinds janua ri 2008 een centrum bij Neeltje Jans. „Maar eigenlijk is het park te groot voor één bezoekerscen trum", zegt woordvoerster Runa Kuiler. „Daarom hebben we nu op vijfentwintig locaties ambassa deurs, zodat er langs de hele Oos terschelde officiële informatiepun ten zijn waar mensen terecht kun nen." En voorlopig blijft het daar vol gens Kuiler even bij. „Het is niet de bedoeling dat elk bedrijf in de regio gastheer wordt, want het moet wel een beetje exclusief blij ven." De cursisten krijgen daarom twee keer per jaar bijscholing en er wordt in principe verwacht dat de gastheren met elkaar arrangemen ten ontwikkelen. „Dat is goed voor de lokale economie, maar ook voor de kennis over de na tuur", aldus Kuiler. Bij die arrangementen houdt het Nationaal Park een vinger in de pap. Kui ler: „Dat gaat altijd in overleg. Maar wil een arrangement in onze promotieactiviteiten mee draaien, dan moet het allereerst worden uitgevoerd door bedrijven die bij ons de cursus hebben ge volgd. Verder moet het inhoude lijk ook iets met de Oosterschelde te maken hebben - alleen maar eten en drinken gaat niet - en ten slotte moeten de bedrijven hun klanten informatie over het Natio naal Park aanbieden." Nationale parken Een Nationaal Park is een inter nationaal erkend begrip. Over al ter wereld worden waardevol le natuurgebieden en ecosyste men behouden, beschermd en ontwikkeld door ze als natio naal park aan te wijzen. In Nederland zijn de Veluwe- zoom en de Hoge Veluwe in de jaren dertig als eerste Natio nale Parken ingesteld. Vanaf 1980 zijn daar 18 par ken bijgekomen. De Ooster schelde is op 8 mei 2002 goed gekeurd als Nationaal Park. NP Oosterschelde is met 35.000 hectare water en 2000 hectare land met afstand het i grootste park van Nederland. i Het is vijf keer zo groot als De j Hoge Veluwe en beslaat een j zesde deel van Zeeland. www.npoosterschelde.nl KLOETINGE - Mannenkoor De Lof zang uit Goes geeft morgenavond een concert in de Geerteskerk in Kloetinge. Het koor, onder leiding van Ron van Ommen, wordt muzi kaal begeleid door panfluitiste An- kie Kaljouw en organist Jos Oreel. Bezoekers kunnen ook volop mee zingen. Het concert begint om half acht en de toegang is gratis. Tij dens de bijeenkomst wordt gecol lecteerd ten bate van het gezinsver vangend tehuis De Beukelaar in 's- Gravenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56