Kustwacht vaak loos gealarmeerd Dommelend Alle dagboeken Ab Klink wil eigen risico niet verhogen Conflict fonds met naamgever KlIlllMllai EP 61111 BS» lil CP B 4 Vrijdag 12 juni 2009 Discussieer mee met Alexander Rinnooy Kan Thuisfront verwacht door mobieltjes a la minute contact. Verboden stof in huidbleekmiddel Nin elke dag €10001 www.knorrtop10.nl Anne Frank zou vandaag tachtig jaar zijn geworden. Win elke dag €10001 www.knorrtop10.nl www.pzc.nl/standplaats LEEUWARDEN - Ruim 8o procent van de meldingen die de kust wacht krijgt is loos alarm. Vaak is het een gevolg van miscommunica tie. „Slechts een enkele keer is er echt iets aan de hand", zegt woord voerder ]an Regeling van het Kust wachtcentrum in Den Helder. Eerder deze week was het weer zo ver. De kustwacht zocht op de No'ordzee en Waddenzee urenlang met man en macht naar een ver dwenen zeiljacht van twee man nen uit Joure. Zij zouden van Schiermonnikoog naar Terschel ling varen, maar bleken voor de Dokkumer Ee gekozen te hebben, vooral vanwege het ietwat ruwe weer op zee. Familie van de opvarenden sloeg W* In het huidige mobieltjestijdperk breekt de fase van ongerustheid eerder aan en wordt er sneller alarm geslagen. Veel meldingen bij de Kustwacht zijn loos alarm. alarm. „In dit geval terecht", aldus Regeling. „De familie had op een bepaald tijdstip afgesproken op Terschelling, dat was heel helder, maar de twee kwamen niet opda gen. Ze hadden een gsm, maar de ze werd niet opgenomen. En het was een relatief kort tripje. Zo gaat het vaker, ieder jaar weer. Vandaar ons dringende advies om'een ver andering in het reisschema altijd aan elkaar door te geven." Vroeger was het heel normaal om een paar dagen niks te horen of van je te la ten horen, ook bij vakanties met de auto naar het buitenland, stelt Regeling. In havens en op cam pings waren alleen telefooncellen waar je munten in moest gooien. En je had de meldingen en oproe pen van de Wereldomroep. In het huidige 'mobieltjestijdperk' breekt de fase van ongerustheid eerder aan, weet de kustwachtman. „Overal is tegenwoordig dekking. Op de Waddenzee, het IJsselmeer, geen probleem. En op de Noord zee gaat de telefoon zo'n 20, 25 ki lometer uit de kust pas kraken. Het thuisfront verwacht dus ook a la minute contact." DEN HAAG - Het eigen risico in de zorgverzekering gaat volgend jaar niet extra omhoog. Volgens minister Ab Klink (Volks gezondheid) is dat nu niet aan de orde. Een hoger eigen risico is slechts een laatste optie om tekor ten in de zorg weg te werken. „Maar daar ben ik niet aan toe", zei de minister gisteren tijdens een spoeddebat met de Kamer. De ze wilde met Klink debatteren na berichten dat de minister van plan was het eigen risico van 155 euro fors te verhogen. Klink zei liever eerst te kijken naar manieren om geld te besparen die de burger niet voelt. Zo verdienen de specialisten te veel en zijn de uitgaven voor medicijnen nog te hoog. PETER STRAATEN VORDEN - Multimiljonair Hans Mel- chers is in conflict geraakt met het bestuur van het door hem opge richte Hans Melchers Fonds. Dit fonds helpt slachtoffers in hun ge vecht tegen onterechte publicaties in de media. Melchers heeft ont dekt dat het bestuur in 2007 Vol- kert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, financieel heeft bijgestaan in diens strijd tegen De Telegraaf. „Voor iemand als de moordenaar van Pim Fortuyn is het geld van het fonds natuurlijk niet bedoeld." Melchers wil dat het bestuur van het fonds, dat on der anderen bestaat uit oud-pre mier Van Agt, opstapt, maar het bestuur wil dat niet. In plaats daar van snijden ze de banden met Mel chers door en wijzigen ze de naam van het fonds in stichting Juridi sche Ondersteuning tegen On rechtmatige Mediaberichten. DEN HAAG - De Voedsel en Waren autoriteit (VWA) heeft in huid bleekmiddelen stoffen gevonden die kunnen leiden tot verminking van de huid of beschadiging van de nieren. Dat heeft de VWA giste ren laten weten. Een op de zes bleekmiddelen die de VWA onderzocht, bevatten hy- drochinon, corticosteroïden of kwikverbindingen. De verkoop van huidbleekmidde len met deze stoffen is in Europa verboden. Volgens de VWA komen deze pro ducten via het illegale circuit soms toch in de handel. De Voedsel en Warenautoriteit raadt mensen die een lichtere huidskleur willen aan een bezoek te brengen aan een huisarts of der matoloog. Als over een paar weken de vakantie-uittocht begint, zit menig automobilist weer veel te lang achter het stuur. Dat leidt tot ongelukken. Wat doet Den Haag eraan? Voorlichting, dat is de enige mogelijkheid. Een slaperige automobi list maakt eerder brok ken dan een heldere au tomobilist. Toch zit me nigeen wel eens domme lig achter het stuur. Het is een on derschat probleem, meldt de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). De Groningse hoogleraar verkeers- psychologie Karei Brookhuis be aamt: „Als bij een eenzijdig onge val, zoals een auto die in de sloot rijdt, geen sprake is van alcohol of drugs, dan kun je er bijna vergif op innemen dat er vermoeidheid in het spel is." Als internationale politiecijfers als maatstaf worden genomen, zou 1 tot 4 procent van alle verkeerongevallen het gevolg zijn van slaperigheid. Maar volgens de SWOV zijn die cij fers veel te laag. Zo is de politie er lang niet overal op gespitst en ge zonde mensen zullen niet zo snel zeggen dat ze achter het stuur in slaap waren gesukkeld. Uit verschillende enquêtes blijkt in ieder geval dat 25 procent van de bestuurders wel eens achter het stuur in slaap gevallen is, en dat de helft wel eens bijna in slaap is ge vallen. De SWOV heeft de resulta ten van deze en andere onderzoe ken bij elkaar in de computer ge stopt en kwam toen tot de voor zichtige schatting dat bij minimaal 10 tot 15 procent van de ernstige verkeersongelukken sprake is van vermoeidheid bij de bestuurder, zonder dat er alcohol in het spel is. Omgerekend gaat het dan al gauw om zo'n duizend ongevallen in Nederland. Is daar wat aan te doen? Voor Een Nederlands gezin ontbijt langs de Route du Soleil. Met de vakantie-uittocht zit een massa Nederlanders straks uren ach ter het stuur. foto CPD vrachtwagenchauffeurs is er de rij tijdenwetgeving en de tachograaf waarmee gecontroleerd kan wor den of iemand te lang achter het stuur heeft gezeten. Maar er is geen hond die eraan denkt om ook iedere personenauto met een tachograaf uit te rusten. En ver moeidheid is, in tegenstelling tot alcohol, niet meetbaar. Dus zijn er ook geen controlemogelijkheden. Er is - voor dure auto's - al wel slimme apparatuur beschikbaar die nagaat of de bestuurder ver moeid is, en die waarschuwt als de rijder te veel uit de koers raakt of te dicht bij een medeweggebrui ker komt. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat ijvert in Euro pees verband voor dergelijke slim- 'vfcHeiP&N vind IK /ALTTJP -Z-OIH M/lkK'rUjKE oplo^ïtKlCi ■MNNMM& «s «5 AMSTERDAM - Alle dagboeken en geschriften van Anne Frank zijn voortaan permanent te bezichti gen in het Anne Frank Huis in Amsterdam. De Anne Frank Stich ting opent daartoe in november een nieuwe tentoonstellingsruim te in het huis aan de Prinsen gracht. De stichting sloot gisteren een overeenkomst met onder andere het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Daarin is vastge legd dat alle handschriften van het joodse meisje voortaan perma nent ter beschikking komen van de stichting. De geschriften zijn tegenwoordig onderdeel van de collectie van het NIOD. Het instituut kreeg de wer ken na het overlijden van Anne's Roodgeruit dagboek wordt steeds op willekeurige bladzijde opengelegd vader Otto Frank in 1980. Het eer ste roodgeruite dagboek is in het Anne Frank Huis momenteel in een vitrine te bezichtigen. Het boek wordt steeds op een willekeu rige bladzijde opengelegd. In de nieuwe tentoonstelling zullen daar- flMMMMNRe #4» f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4