'Floor zei altijd: geniet van het moment' NK motorcross in Axel en Vlissingen All Ready blameert zich in beslissingsduel De PZC Familieloop volgen vanaf een boot? Yj |.ees het blog Op weg naar de kustmarathon op www.pzc.nl/blog W Vrijdag 12 juni 2009 [37 75-jarig Swift staat stil bij hoogtijdagen onder trainer Schreuders. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Geniet van het mo ment. Dat was wat Floor Schreu ders de korfballers van Swift mee gaf toen ze op het hoogste niveau van Nederland speelden. „Tijdens een van de woensdagtrainingen zei Floor: zaterdag is Langs de Lijn er bij onze wedstrijd tegen Dee- tos", herinnert Leo Langebeeke zich. „Wij begonnen spontaan te bibberen, maar hij wilde juist dat we het mooie ervan gingen in zien. Hij haalde constant de druk eraf bij ons." De inmiddels 77-jarige Schreuders mag 'mister Swift' genoemd wor den. Hij was jarenlang de hoofd trainer bij de Middelburgse club en onder hem vierden de Walche- naren hun grootste successen. De ploeg haalde twee keer - in de zaal seizoenen '89-*90 en '93-'94 - de hoofdklasse. Hij zorgde ervoor dat Swift geen modderfiguur sloeg, 'Ik heb van Schreuders geleerd dat plezier in de sport de basis is' maar kon de snelle degradaties niet voorkomen. Morgen viert Swift het 75-jarige bestaan en dan staat men op sportpark De Voorborch uitge breid stil bij die hoogtijdagen. Oud-Swift, met spelers en speel sters die in de hoofdklasse uitkwa men, neemt het om 15.30 uur op tegen het huidige eerste team. Floor Schreuders moet hoogst waarschijnlijk verstek laten gaan. De trainer, geboren in 1932, heeft namelijk de ziekte van Parkinson. Hij kan daarom niet of nauwelijks meer in de zaal of op het veld ko men kijken, maar wordt wel op de hoogte gehouden van wat er bij zijn club gebeurd. Zijn vrouw Door bekijkt morgenochtend of hij in staat is tot een bezoek aan 75 jaar Swift in vogelvlucht Floor Schreuders is een echte clubman geweest. foto Ruben Oreel het jubileumduel. Volgens Lange beeke, die in beide hoofdklassesei zoenen de aanvoerdersband droeg, was Schreuders altijd een rustige man. „Hij was iemand naar wie je luisterde. Hij zette heel duidelijk de lijnen uit en vervol gens gebeurde het ook zoals hij het wilde. En er viel geen enkel on vertogen woord. Iedereen had een vol vertrouwen in hem." De 'ayatollah van Zuid', zo ge noemd vanwege zijn krakteristie- ke baard, probeerde spanning - er moest wel gepresteerd worden - en ontspanning met elkaar te com bineren. „Ik heb van hem geleerd dat plezier in de sport de basis is", vertelt Langebeeke. „Natuurlijk hoopte hij dat we goed korfbalden en dat we erin bleven, maar hij wilde ons niet al te veel druk op leggen. Hij zei: geniet van deze er varing, geniet van het moment. Achteraf vind ik het heel knap hoe hij zich manifesteerde. Ik ben zelf ook trainer geweest van Swift en weet hoe moeilijk het is om voor een groep te staan." Carla Pouwer, die deel uitmaakte van het team van '89-'90, noemt Floor Schreuders een echte club man. „Hij is ook voorzitter ge weest en hielp net zo makkelijk mee bij het ophalen van oud pa pier", weet ze nog. „Als trainer zet te Floor bij ons de puntjes op de i. We hadden een team dat al heel lang samen was en waarmee we op dat moment konden oogsten. Andere trainers hadden het voor werk gedaan en al NK's met ons gehaald, hij maakte het af." Toen Pouwer in Swift 1 speelde, zorgde Schreuders ervoor dat niemand een streepje voor had. „We waren allemaal specialisten en hij gaf ie dereen een plekje. Hij maakte dui delijk dat we elkaar allemaal nodig hadden en dat we elkaar dus ook moesten accepteren zoals we wa ren." De Middelburgse speelt morgen niet mee. Een achillespeesblessure zit haar in de weg. Pouwer: „Ik had graag meegedaan. Bij een vo rig jubileum hebben we 'óok al weer eens samengespeeld en toen merkte je dat we elkaar weer heel makkelijk konden vinden." Langebeeke hijst zich nog wel een keer in het oranje-zwart. „Zoiets wil je niet missen", zegt hij. „Ik Swift bestaat op 10 oktober pas echt 75 jaar. Op die datum in 1934 fuseerden Sportief (de club van de kweekschool) en de korfbalvereniging van de PZEM officieel. Eerder dat jaar speelden de twee clubs al wel gezamenlijk een oefenduel in Zuidzande. Vanaf 1936 speelt Swift in het oranje-zwart. In de Tweede Wereldoorlog was dat een doorn in het oog van de Duit sers. Daarbij kwam dat in het Swift-nieuws tussen de regels door wel eens een sneer naar de bezetter werd uitgedeeld. Toen de Duitsers een NSB'er in het bestuur wilden zetten om meer controle op de club te kunnen houden, weigerde Swift dat. Het gevolg was dat Swift uit de competitie werd gezet. Alle spelers doken ver volgens onder bij het Vlissingse Madjoe. Vanaf 1949 waren in Middel burg de zogenoemde Swifl-se- ries. Dat toernooi heet nu het Henrelvaartsdagtoernooi. Swift vierde vele successen. In 1989 bereikte de club het hoogste niveau van Neder land. In 1993 gebeurde dat weer. Daarna zakten de oran je-zwarten langzaam af. Uitgere kend in het jubileumjaar is het eerste team zowel op het veld als in de zaal gedegradeerd uit de eerste klasse. Op 13 juni is de jubileumdag van Swift. Twee weken later wordt het feest voortgezet. Dan komt het Nederlands team naar Middelburg voor een oefenwedstrijd tegen de Zeeuwse selectie. Tijdens de ju bileumdag wordt een jubileum magazine aan het bestuur aan geboden. denk ook nog vaak terug aan die jaren. En nu met het jubileum be gint het allemaal natuurlijk extra te leven." Regiorijders zijn goed vertegenwoordigd bij nationale titelstrijd. door Herman Heuvink MIDDELBURG - Dit weekeinde staan er in Zeeland twee wedstrijden meetellend voor het Nederlands kampioenschap motorcross voor de jeugd op het programma. Mor gen wordt er op het circuit van Axel gereden, terwijl een dag later het Sloehavencircuit in Vlissingen wordt aangedaan. Er wordt zowel in Axel als Vlisin- gen in de klassen 65CC kleine en grote wielen alsmede 85CC grote wielen gereden. Verder zijn in p DAMMEN Vriezenveen. Tweekamp om wereldtitel. Zesde partij: Ceorgiev (Rus) - Schwarzman (Rus) 1-1. Stand: 6-6. WIELRENNEN Mont Ventoux. Dauphiné Libéré, ProTour. Vijfde etappe, Valence - Mont Ven- Axel de rijders in de MX 2 Jeugd en de deelnemers aan de Su- zuki-Cup vertegenwoordigd. In Vlissingen staan naast de 65 en 85CC kleine en grote wielen ook de 50 cc automaten aan de start. Omdat er 's morgens voor de trai ningen nog kan worden ingeschre ven, staat het deelnemersveld nog niet helemaal vast. Ongetwijfeld zullen er een aantal regiorijders aan de start verschijnen. In de 65 cc grote wielen zal Nancy van de Ven (starmummer 85) uit Vlissin gen in zowel Axel als op het thuis- circuit van start gaan. Verder mag in deze klasse ook het één en an der verwacht worden van haar stadgenoot Jordan Lee van Maaren toux: 1. Szmyd (Pol) 154 km in 4.05.04, 2. Val- verde (Spa), 3. Zubeldia (Spa) 1.14, 4. Cesink (Ned) 1.50, 5. Fuglsang (Den) 1.59, 6. Evans (Aus) 2.10, 8. Contador (Spa) 2.13, 23. Cle ment 4.14, 75. Posthuma 17.56, 91. Moeren hout, 98. Kroon. Algemeen klassement: 1. Valverde 15.23.17, 2. Evans 0.16, 3. Contador 1.04, 4. Millar (GBr) (197), ook Joey de Wulf (66) uit Oostburg komt aan de start. Niet in Axel maar wel in Vlissin gen aan de start de 85CC kleine wie len. Veel ogen in deze klasse zul len gericht zijn op Carsten Goede- gebure (14) uit Yerseke. In het klas sement staat hij op een vierde plaats. Bij de MX 2 jeugd hoopt Gian Car lo Buijs (99) uit Oost-Souburg zich in de kijker te rijden en dat geldt eveneens voor Boy de Looff (194) uit Kortgene. Zowel in Axel als Vlissingen wordt op beide dagen met de trainingen om 9.30 uur begonnen. Om 11.45 uur valt voor de eerste keer het starthek. 1.43, 5. Zubeldia 2.216. Cesink 2.34, 11Cle- ment 3.53, 64. Moerenhout 18.03, 66. Posthu ma 19.00, 94. Kroon 22.24, 118. Terpstra 27.20. TENNIS Birmingham. Vrouwen. Tweede ronde: Wick- mayer (Bel) - Krajicek (Ned) 6-2 6-4, Zheng Jie (Chn/1) - South (GBr) 6-3 6-1. door Roeland van Vliet POORTUGAAL - De korfballers van eersteklasser All Ready hebben gis teravond de beslissingswedstrijd te gen IJsselvogels met beschamende cijfers verloren: 3-11. De Zierikzeeë- naars zijn daardoor veroordeeld tot het spelen van een promo- tie-/degradatieduel met Korbatjo, de nummer twee van de tweede klasse G. Die ontmoeting staat ge pland op 20 juni in Oud Beijer- land. IJsselvogels is door de zege al verzekerd van een langer verblijf op het derde niveau van Neder land. All Ready en IJsselvogels (Moord recht) waren afgelopen zaterdag sa men op de zesde plaats geëindigd, ruim boven nummer acht en direc te degradant Swift. Op neutraal ter rein, het veld van RWA in Poortu- gaal, moesten ze uitvechten wie de nummer zeven werd. Dat All Ready dat zou worden, werd al vrij snel duidelijk. „We kwamen nog wel op een i-o-voorsprong en in het eerste kwartier hebben we nog wel wat tegenstand kunnen bieden, maar daarna was het al over bij ons. Bij rust waren we nog steeds niet verder gekomen dan dat ene doelpunt", zei coach Hans Landman. „We hebben best kansen gecreëerd, maar ze vielen er niet in. Je mag best spreken van een collectieve wanprestatie." In de reguliere competitie waren de twee teams nog zeer aan elkaar gewaagd geweest. In Moordrecht rolde er begin oktober een gelijk spel (12-12) uit de bus, half mei won IJsselvogels in Zierikzee met 8-9. Landman had nu weer een ge lijk opgaande strijd verwacht, maar kwam bedrogemuit. „We wa ren zelfs compleet. Dennis Vos- hart was erbij en ook Remy Quist kon meespelen. Zijn schorsing gaat pas na deze wedstrijd in. Daar heeft het niet aan gelegen. Het was gewoon een heel slecht optreden." Scores All Ready: Anouk van Tiggelho- ven, Dennis Voshart, Desiree Voshart 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39