c Poppe Begraven of cremeren? BB0?' opzegdienst herinneren de Groot-de Kam bv Dag en nacht bereikbaar. tel. 0118-612868 Veerseweg 36, 4332 BG Middelburg www.degrootdekam.nl - info@degrootdekam.nl B egra feni sverzorgi ng zorg respect aandacht. Blom de Ridder Uitvaartverzorging Slll lïlensen Advertorial Deze pagina wordt u aangeboden door Wegener NieuwsMedia, team familieberichten. Voor informatie over adverteren op deze pagina, bel met (055) 538 89 45. uitvaartverzorging REQUIEM alleen begrafenissen Tel: 0118 616012 Hugo de Groorlaan 53 4334 AT Middelburg sverzorging-poppc.nl dag en nacht bereikbaar Pieter Louwersestraat 37 Mobiel 06-15528040 4388 EJ Oost-Souburg Tel./Fax Of 18-415183 www.blomenderidderuitvaartverzorging.nlinfo@blomenderidderuitvaartverzorging.nl 4 t "Ik vind het fijn dat ik een beetje as van mijn vader, samen met een haarlok, in een medaillon bij me draag. Zo heb ik hem altijd letterlijk dicht bij mijn hart", Elke Nijhoff (43) weet zelf nog niet precies wat ze na haar overlijden wenst. Cremeren of begraven? De crematie van haar vader, jaren gele den alweer, vond ze in eerste instantie een goede keus. Maar toen de familie bij elkaar zat tijdens de koffietafel vond ze het heel 'wreed' dat op datzelfde moment het lichaam van haar vader werd verbrand. "Daar had ik op dat moment echt moeite mee", aldus Elke. En een definitieve keuze heeft ze dan ook nog niet gemaakt. Piet Jansen (61) is er duidelijk in: "cremeren of begraven. Het maakt mij niets uit. Ik merk er zelfs niets meer van. Als je begraven wordt moet het graf ook onderhouden worden. En wie gaat er nu nog jarenlang regelmatig naar het kerkhof om dat te doen?". FABELTJES De verhouding tussen begraven en cremeren ligt al ja ren ongeveer gelijk, al werden in 2003 voor het eerst iets meer mensen gecremeerd dan begraven, 50,9.% om precies te zijn. Deze stijging zet door, in 2008 werd 54,6% van de bevolking gecremeerd. Over begraven en cremeren hebben altijd fabeltjes bestaan. Zo wordt gezegd dat 'je ten prooi valt aan de wormen als je begraven wordt. Dit is onjuist omdat het graf hier veel te diep voor in de grond ligt (65 cm aarde tussen de kist en de grond). Dit is te diep voor wormen! Ook het verhaal dat je met cremeren de kans hebt om met meerdere mensen tegelijk verbrand te worden is niet waar. De wet op de lijkbezorging verbiedt dit. Meer dere mensen tegelijk cremeren kan trouwens ook niet want daar is de oven te klein voor. KEUZE MAKEN Voor veel mensen is het nog niet duidelijk wat ze wil len na hun overlijden. Dit is nu eenmaal geen favoriet gespreksonderwerp. Voor de nabestaanden blijft het dus vaak gissen. Om dit te voorkomen is het handig om een 'persoonlijk wensenformulier' in te vullen. Deze zijn via de websites van de meeste uitvaarton dernemers te downloaden. Voor diegenen met een religieuze achtergrond is het duidelijker. Orthodox christenen, joden en moslims worden begraven. De laatste twee groepen worden zelfs eeuwig begraven. De graven mogen niet geruimd worden. Hindoesta nen en boeddhisten kiezen voor cremeren: het vuur bevrijdt de ziel uit het stoffelijk overschot. Maar als religie een niet een doorslaggevende factor speelt in je leven, hoe dan een goede keuze te maken? Door een aantal zaken op een rijtje te zetten. Wat zijn bijvoorbeeld uw ervaringen bij bezochte begrafenis sen en of crematies? Wat was uw gevoel tijdens deze af- scheidsdiensten? Hoe denken uw nabestaanden over deze kwestie? Hebben zij misschien een voorkeur? Ingrid de Bruijn (39) heeft haar wensen al kenbaar gemaakt: "Ik kies voor een begrafenis. Niet uit puur religieuze overwegingen maar omdat ik een begrafe nisritueel veel mooier vind dan een crematie. Bij een (katholieke) begrafenis heb je een mis in een mooie oude kerk. Het bijbehorende kerkhof is ook prach tig, met oude bomen en mooie zerken. Je wordt te ruggegeven aan Moeder Aarde, een gedachte die me erg aanspreekt. Als je na een mooie begrafenismis naar een crematorium rijdt, kom je in een heel andere sfeer terecht. Dat zou niet mijn keuze zijn". Een belangrijke overweging die in veel gevallen meespeelt bij begra ven is dat je de nabestaanden een plek geeft om naar toe te gaan om te rouwen en te gedenken. Het kan heel troostrijk zijn om een graf te verzorgen, bloemen te planten. Een begraafplaats is vaak een plek van rust en bezinning. Bij een crematie kan ook gekozen worden voor een HH Mis of dienst in een kerk en ook een (urnen)graf behoort tot de mogelijkheden. Het bewaren van de as van de overledene kan op steeds meer verschillende manieren vormgegeven worden: in een urn bij u thuis, in een sieraad of verwerkt in een kunstwerk. Op deze manier kunt u zelf een gedenkplaats creëren. PRATEN Het onderwerp ter sprake brengen, het eens van alle kanten belichten, is in ieder geval de beste manier om tot duidelijkheid te komen, voor uzelf en uw naasten. Onduidelijkheid kan leiden tot vreemde si tuaties. Annemarie Rebel verloor 11 jaar geleden, na een slopende ziekte, haar vader: "Wij, het gezin, wis ten dat mijn vader gecremeerd wilde worden. Dat had hij ooit verteld, wij vonden dat prima. Mijn moeder wilde echter niets met de as van mijn vader van doen hebben, dat moest het crematorium maar regelen. Dat voelde voor mij niet goed. Ik wilde de as van mijn va der niet ergens in een urn achterlaten. Toen heb ik de uitvaartondernemer gezegd dat ik de urn (na de wettelijke termijn van vier weken) mee naar huis zou nemen. Eenmaal thuis stond de urn verstopt in een kast omdat mijn moeder niet wist van mijn besluit. Jarenlang stond mijn vader tussen de flessen wijn en cognac. Een vreemde situatie waar ik me af en toe heel ongemakkelijk bij voelde. Uiteindelijk heb ik, na 7 jaar, mijn broer en zus geïnformeerd en hebben we samen, zonder dat mijn moeder er weet van had, de as stiekem verstrooid op de plek waar mijn vader elke dag wandelde. Het bos". Welke keuze u ook maakt, belangrijk is dat u uw omgeving op de hoogte brengt van uw wensen. De kosten verschillen niet zo heel veel. Cremeren is over het algemeen iets goedkoper dan begraven, al hangt dat wel af van uw persoonlijke wensen en plaatselijke grafkosten. iq Opzegdienst kunt u een overlijden n talloze instanties doorgeven. '.mensenlinq.nl en meld u aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32