Zeeland Supermarkt zonder Gasolietanker Akti N Lipstick light PZC Proces moord aangehouden 2 Vrijdag 12 juni 2009 De krant 5 weken voor 15 euro! ONDINE VAN DER VLEUTEN Sultana is heel boos geworden op ijsjesfabrikant Ola, die in een commercial zijn ijsjes met andere tussendoortjes vergelijkt. In één Sultana-koekje zitten maar liefst 55 kilo calorieën, in een raket-ijsje slechts 44, roept Ola opgetogen. De gezonde keus zou dus het ijsje zijn. Ligt er maar aan wat je wil: weinig calorieën of goede voedingsstoffen. Zelf eet ik vaker lippenstift dan ijs of koekjes. Gezien de fre quentie waarmee ik stift en de snelheid waarmee de lippen stift verdwijnt, zal ik aan het eind van mijn leven toch zeker 6 kilo lipstick gegeten hebben. (Het gemiddelde ligt tussen de twee en de vier kilo, heeft iemand uitgerekend. Echt, alles is al uitgerekend. Zelfs het aantal spinnen dat een slapend mens per ongeluk opeet.) Er zijn ook vrouwen die liever lipgloss gebruiken. Of van die stiften waarmee je je lippen vet tig houdt. Het schijnt dat er zelfs lipgloss-verslaafden zijn, al zijn de deskundigen het er niet over eens of dat nu is doordat het vettige gevoel verslavend is of doordat de lippen zelf minder huidvet gaan produceren door dat intense gesmeer. Graag zou ik nu eens uitgezocht zien hoeveel calorieën wij vrouwen zo binnenkrijgen. Het zou me niets verbazen als er een relatie blijkt te liggen met het toenemende overgewicht onder vrouwen, want goed bekeken is lipstick net zoiets als roomboter met een kleurtje. Moet je eens de hele dag roombo ter van je lippen likken! Een light versie van lipstick bestaat overigens al. Jaren geleden kocht ik een exotisch schaaltje met een donkerrood pigment waarmee je je lippen kon 'verven'. Pas veel later ontdekte ik de herkomst: cochenille. Een rode kleurstof die uit de schildjes, de eieren en het bloed van luizen wordt gewonnen. Mager en gezond: het kan dus wel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Moet je eens de hele dag roomboter van je lippen likken! COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.'nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuvvs-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische,betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Een supermarkt zonder contant geld in de kassa; bedrijfsleiders worden daar erg enthousiast van. Maar haalbaar is het nog lang niet. door Claudia Sondervan Directeur René Roorda van het Centraal Bu reau Levensmiddelen handel bepleitte giste ren de cashloze supermarkt bij de presentatie van het rapport Consu mententrends 2009. De supermarkten hebben schoon genoeg van het almaar stijgende aantal overvallen. In 2008 werden supermarkten ruim 200 keer over vallen tegen 137 keer in 2007. Daar om werd gisteren geopperd dat ui terlijk in 2014 alle supers in Neder land cashvrij zouden moeten zijn, „Het lijkt mij een utopie," ver zucht Ron van Overveld van Golff supermarkt Arnemuiden. In een ideale wereld heeft geen overvaller meer belangstelling voor de kassaladen en kluizen van supermarkten, worden er geen fou ten meer gemaakt met wisselgeld. Het rentevoordeel van de directe overboeking is maximaal voor de winkel en de bankkosten blijven minimaal. Want er hoeven geen geldrolletjes meer te worden inge kocht. En nimmer rinkelt er nog een muntstuk tussen de borstels van de veegmachine. Maar in die ideale wereld beschikt iedereen over een betaalrekening met voldoende saldo en de tegen woordigheid van geest om de per soonlijke pincode te onthouden én op het juiste moment paraat te hebben. Jammer, maar helaas bezij den de werkelijkheid, vinden de supermarkteigenaren en bedrijfs leiders van Zeeuwse supermarkt vestigingen. Driekwart van de klanten in super markten rekent af met hun plastic kaart. Dat geldt niet alleen de gro te winkels, ook de winkels in de dorpen en de wijken halen dat per centage met gemak. Maar de win kels denken er niet aan om de munten en biljetten uit hun kas sa's te weren. Daarvoor worden er nog te veel kleine boodschappen betaald met contant geld en, be- MIDDELBURG - De rechtszaak tegen een 34-jarige man uit Clinge, die verdacht wordt van moord of doodslag op een inwoner van Sint-Jansteen, is gisteren aangehou den. Hij zou op 26 oktober in Sint- Jansteen P. Hoefnagels (37) om het leven hebben gebracht. Op verzoek van de verdediging be kijkt momenteel een psycholoog het psychiatrisch en psychologisch rapport dat over de verdachte is op gesteld. Zijn verslag is echter nog niet afgerond. Waarschijnlijk moet de verdachte nu in de loop van augustus voor de rechtbank verschijnen. Wan neer precies was gisteren nog niet bekend. Rechtbank en officier van justitie moeten nog een datum kie zen. langrijker volgens de filiaalmana- gers: „Je sluit er groepen mensen mee uit. Mensen die dan niet meer bij je terecht kunnen, zullen naar een andere winkel gaan. En reken maar dat er een winkel komt die roept: kom maar bij mij, hier kan het wel! Dat wil ik niet hebben. Het gaat om de klant," stelt Jaap Leunis, supermarktmana ger van Albert Heijn XL in Vlissin- gen. „Er zijn bepaalde categorieën men sen die niet willen betalen met een kaart. Vooral ouderen. Mijn ei gen schoonmoeder doet het ook niet. Maar er zijn ook jonge men sen die niet aan de kaart willen", weet Leunis. Het weren van contant geld komt neer op het weren van groepen mensen uit de supermarkt, gelo ven beide ondernemers. Mensen die zonder inkomen zitten of die maar een gering inkomen krijgen hebben soms de grootste moeite om een betaalrekening te mogen openen bij een bank. „Mensen die hun kredietlimiet hebben over schreden maar die nog wel con tant geld hebben zou je zo buiten de winkel houden", bedenkt Van Overveld. Het zou kinderen uitsluiten van de besteding van hun zak- en cadeaugeld op ei gen houtje. Onder de twaalf geven veel banken kinderen geen pinpas Omzet supermarkten stijgt k- Supermarkten verwachten dit jaar 3 procent meer omzet. t- Twee procent komt uit prijs verhogingen, één procent is vooralsnog het 'crisis-effect'. De economische crisis houdt de consument weg van horeca, kant-en-klaar voedsel, maaltijd service en specialiteitenwin kels. In de eerste drie maanden van 2008 zag het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel de omzet van supermarkten hevig toenemen. De voorspelde inkomensterug gang van zeven procent tegen 2010 (Rabobank Nederland) maakt consumenten kritischer op uitgaven. Huismerken zijn populair. Acht procent van de consumen ten zegt te bezuinigen. bij een rekening. Boven de twaalf kunnen jongeren doorgaans niet meer pinnen dan op hun rekening staat. Samen met organisaties voor con sumenten wil het CBL studeren op alternatieve betaalmogelijkhe den voor ouderen, kinderen en mensen met een handicap. Het CBL oppert het betalen per mobie le telefoon of via kaarten waar elektronisch een bestedingstegoed naar is overgeboekt. De chipknip, de t-tag voor de Westerscheldetun- nel en de pre-paid-telefoonkaart werken op die manier. Bij een prachtig rapport kun nen opa en oma dan de be taalkaart van hun kleinkind opwaarderen. Dat wordt heel wel mogelijk via hun mobiele tele foon. „Wij hebben een bonuskaart die voor dat doel zou kunnen die nen", redeneert Leunis. „Er zijn ex perimenten gaande met nieuwe betaalmethoden. Er is een systeem dat de inhoud van een winkelkar scant zonder dat alle boodschap pen er uit hoeven, en en passant ook wat iemand.eventueel onder de jas bij zich heeft. Dat werkt en kel gunstig uit voor de prijzen. Als iemand wat steelt uit de schappen wordt dat toch door de andere klanten betaald", zegt Leunis. Dat geldt ook voor de uitgebreide vei ligheidssystemen die de kassières en de inhoud van de geldcassettes weg moeten houden van onverla ten. De Arnemuidse supermarkteige naar vindt de totale scan een fraai systeem, maar niet echt passend bij het karakter van de dorpswin kel. „We hebben hier toch nog graag contact met de klanten. Dat wordt met zo'n scanner wel heel minimaal", verwacht Van Over veld. Wie echt een hekel heeft aan het elektronische betalingsverkeer en wie categorisch weigert om via een kaart met magneetstrip een onderneming toegang te geven tot zijn financiële gegevens, die krijgt het zwaar. Want de betaalcheque waar ter plekke een zwierige handtekening op geplaatst kon worden, komt echt niet meer terug, gelooft Leu nis. „Het kan eenvoudig niet meer verwerkt worden. Dat is veel te duur." Voor zowel winkel als voor banken. Koers Akti N Na enige omzwervingen over de Westerschelde en Noordzee, strandde de Akti N woensdagavond voor de kust van Vlissingen. De gasolietanker werd donderdag rond 2.00 uur vlotgetrokken en naar de Sloehaven gesleept voor inspectie. 1 juni: Akti N komt vanuit Ghana aan op ankerplaats. 9 juni: Akti N zet koers richting Antwerpen. Vlissingen Sloehaven 0==t=¥= 10 juni: Akti N 10 juni: Akti N gaat opnieuw f vaart weer de voor anker. j Westerschelde op. 10 juni: Akti N wijzigt koers voor de kust van Bres- kens en strandt bij Vlissingen. 9 juni: Schip gaat voor anker bij Terneuzen en vaart de volgende dag weer terug. Donja Odijk bron MarineTraffic.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2