Economie Deeltijd-ww bij Timesavers Paprikaseizoen dramatisch slecht f)ndememer Chinese windmolens in de wacht DNB ziet nog meer krimp Gulpener bier streekproduct Zeventig mensen gaan dag per week in ww bij fabrikant in Goes. Verkoop van nieuwe caravans stort in Cardon weg bij Het Loket voor opleidingen Frankrijk Waarom zelf zoeken? Wnje ekerj Antwerpse haven op missie naar China Vrijdag 12 juni 2009 I 13 door Claudia Sondervan GOES - Fabrikant van industriële schuur- en slijpmachines Time savers International BV voert voor zeventig van de tachtig werkne mers in Goes deeltijd-ww in. Voor alsnog voor één dag per week, zegt directeur Paul Hartendorp. Die weekdag wordt tot eind dit jaar gebruikt voor trainingen en opleidingen. De vakbonden zijn het eens met de beslissing. Begin dit jaar ontsloeg Timersavers, ook m bekend als Sandmaster 8c Grin- dingmaster, elf mensen in verband met de kredietcrisis. „We maken een kapitaalintensief product: van 30.000 euro tot wel een miljoen euro. Gemiddeld leveren we ma chines van ïoo.ooo euro. De mees te bedrijven hebben daar bankfi- nanciering voor nodig. Onderne mingen spreken hun eigen vermo gen liever niet aan. Voor de echt grote firma's met langlopende pro jecten is dat geen .probleem, maar die zijn er steeds minder." Hartendorp verwacht dat de huidi ge crisis nog zeker tot het einde van het jaar aanhoudt. Hij stelt dat de mogelijkheid om werknemers in dienst te houden maar voor een deel van hun inkomen onder de werkloosheidswet te stellen een oplossing is die precies op tijd kwam. „Twintig procent, zoals we nu hebben ingesteld, is naar ver wachting genoeg tot het einde van het jaar. Onze producten hebben een doorlooptijd van drie, vier maanden, daar redden we het mee. Het is jammer dat het zo lang geduurd heeft voor de rege ling er kwam. In het buitenland is dit al veel langer praktijk." „Deeltijd-ww is voor Timesavers de ideale oplossing, maar de rege ling kost wel verschrikkelijk veel energie," stelt de directeur. Die Timesaversdirecteur Hartendorp denkt met deeltijd-ww de werk gelegenheid en expertise van zijn bedrijf tot het einde van de crisis veilig te stellen. energie gaat met name ziten in het uitzoeken en aanpassen van zinni ge opleidings- en trainingtrajec ten, zegt hij. „In ons bedrijf doen we alles nog zelf; van ontwikke ling tot bouw. Dat betekent dat we veel verschillende disciplines in huis hebben, van mensen met hbo engineering tot lager opgeleide technische mensen. Die moet je toch opleidingen bieden waar ze het een half jaar mee kunnen vol houden." De deelrijd-ww-regeling is veel be ter bruikbaar voor midden- en kleinbedrijf dan de arbeidstijdver korting, stelt Hartendorp. „Die eis van dertig procent omzetverlies was te strikt. Als je daar net onder bleef, kon je er niets mee." DEN HAAG - Paprikatelers vrezen een uitzonderlijk slecht jaar als ge volg van lage prijzen en hoge kos ten voor gas. Voor de sector dreigt een strop van circa too miljoen eu ro. Boosdoener is het versnipperde aanbod door het grote aantal te lers, waardoor supermarkten lage prijzen kunnen afdwingen. De ge daalde inkomsten vallen samen met hoge uitgaven, -omdat veel te lers vorig jaar tijdens de oliepiek dure gascontracten hebben afgeslo ten. Ook staat de export onder druk door de dure euro en het wegvallen van exportkredieten voor handel met Oost-Europa. Deskundigen van de Rabobank hebben berekend dat de opbrengst voor de telers acht euro per vier kante meter achterblijft ten opzich te van een normaal jaar. Voor een gemiddeld bedrijf van zes hectare komt dat neer op een omzetverlies van bijna een half miljoen euro. Het totale paprika-areaal in Neder land is ongeveer 1250 hectare. Het sorteren van de paprika's bij de kweker. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Alsof ze de reismid- delen en route van Marco Polo ge bruiken, zo veel tijd kost het Chi nese ondernemers om de Zeeuw se kust te bereiken. Toch zijn er enkele onderweg, meldt Economi sche Impuls Zeeland. Een fabrikant van kleine windtur bines wacht op wettelijke toela ting van de windmolens voor huis houdelijk gebruik op de Europese markt om in Schoondijke een ves tiging voor laatste assemblage, ver koop en nazorg voor Noord-Euro pa te beginnen. Het zou het twee de windmolenbedrijf worden op Technopark Schoondijke. De on dernemers maakten al kennis met Schoondijke en met commissaris van de koningin Karla Peijs, zegt acquisiteur en promotor van Eco nomische Impuls Zeeland, Guido van Liefland. Een tweede Chinese onderneming, een handelshuis dat bemiddeling en presentatie- AMSTERDAM - De verkoop van nieuwe caravans daalde in de eer ste vijf maanden van dit jaar met 22,2 procent ten opzichte van vorig jaar. De verkoop van tweedehands exemplaren steeg in diezelfde pe riode met 6,2 procent. Dat blijkt uit gisteren vrijgegeven cijfers van datacenter RDC en de Bovag. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 5899 nieuwe caravans aangeschaft, tegen 7580 een jaar eerder. De dalende trend zette al eerder in, maar niet zo fors als nu. MIDDELBURG - De Stichting Het Lo ket in Middelburg heeft per deze maand een nieuwe directeur: André Romijn. Directeur en me de-oprichter van Het Loket Mare Cardon verliet de organisatie om dat hij een functie heeft aanvaard binnen ROC Zeeland. Het Loket zoekt nog naar een accountmana ger. Het Loket is het Zeeuws initia tief om Zeeuwse bedrijven te hel pen met het vinden van de juiste opleidingen en de juiste opleiders, bij voorbeeld bij bedrijven die deel tijd-ww instellen. Camping du Val de Loire Stacaravan v.a. 144 per week ma 0900-8482 ••„P'Tv-j www.globereisburo.nl f* JÏS DEN HAAG - De economie krimpt dit jaar met 5,4 procent, de groot ste teruggang in de naoorlogse ge schiedenis. Als de wereldhandel niet aantrekt, slinkt de economie in 2010 nog eens 1,4 procent om pas in 2011 voorzichtig op te krab belen. Dat voorspelt De Nederland- sche Bank (DNB). Door de diepe recessie zal de werk loosheid de komende twee jaar meer dan verdrievoudigen. Het aantal werklozen loopt op van 250.000 nu tot 850.000 in 2011. Al leen al dit jaar verdwijnen 160.000 banen. In de twee jaar daarna zul len nog eens 428.000 banen verlo ren gaan. Toch ziet de bank ook lichtpunt jes. Het eerste kwartaal van dit jaar was met een krimp van 2,8 procent waarschijnlijk het slecht ste, schrijven de DNB-economen. Ook komt het vertrouwen van Amerikaanse consumenten voor zichtig terug en zijn de beurskoer sen sinds het dieptepunt in maart flink gestegen. e€ 199.- foto Freddy Schinkel ruimte biedt aan Chinese gegadig den voor handel vanuit Zeeland in de Zeelandhallen in Goes, staat na een jaar nog aan het begin. Van Liefland werft in de regio Weng- zhou, waar initiatiefnemer Shou, uitbater van Happy Wok in Goes, vandaan komt. De provincie Zee land steunt de werving en bemid deling van Economische Impuls Zeeland met 10.000 euro. Het bud get van EIZ komt vooral uit het EU-stimuleringsfonds OP-Zuid. ANTWERPEN - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen is onder weg naar China met een handels missie tot en met 20 juni. Met ha venschepen Marc Van Peel reizen douane en bedrijven mee naar ver schillende havensteden, waaron der China's tweede havenstad Ningbo, waar vorig jaar een vriend schapsverdrag mee werd gesloten. Het bezoek sluit af met deelname aan de Logistics Fair in Beijing. Het Havenbedrijf wil grotere naamsbekendheid en een hoger marktaandeel in China. GULPEN - De bieren van de Gulp ener Bierbrouwerij mogen voor taan voorzien worden van het keurmerk 'erkend streekproduct'. De Limburgse brouwer maakte gis teren bekend dat de stichting Streekeigen Producten Nederland (SPN) dit heeft besloten. Doorslag gevend is dat alle grondstoffen af komstig zijn uit Zuid-Limburg. Zo worden de granen (gerst, tarwe, rogge en spelt) geteeld door Lim burgse boeren, verenigd in de coöperatie Triligran. R E1ZEN Golden Coast Res. 8dagen v.a.449 All Inclusive 0900-8482 www.globereisburo.nl -"prf....".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13