Importbruiden 'Veel van dei 1 0 Vrijdag 12 juni 2009 Daar komt de bruid. Het aantal importbruiden neemt plotseling weer toe, na een jarenlange daling. De Tweede Kamer wil Zie je nou wel, roept Tweede Kamerlid Rita Verdonk: mijn beleid als minister voor Vreemdelin genzaken en Integra tie was wél goed! Ze voelt zich gesterkt door het We tenschappelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie. „De instroom van laagopgeleiden uit Marokko en Turkije werd door mijn beleid aanzienlijk minder. Uit het WODC-onderzoek blijkt nu dat ge zinsvorming door importbruiden uit deze landen met 37 procent is afgeno men onder mijn ministerschap", stelt ze. „Na jarenlange tegenwerking en hoon in de Kamer blijkt nu dat mijn beteid succesvol is geweest." Het huidige kabinet heeft de zaak volgens haar weer volledig uit de klauwen laten lopen. Volgens de op richtster van Trots op Nederland is het duidelijk: „Er is weer een recordaantal immigranten, een forse toe name van het aantal importbruiden tot 15.330 en bijna een verdubbeling in het aantal asielzoekers." Ze hoopt dat het kabinet en de Tweede Kamer haar 'har de lijn' weer op gaan pakken. „Paniekvoetbal", vindt lbo Yeldren de roep om maat regelen door PvdA-minister Eberhard van der Laan en de Tweede Kamer, eerder deze week. „De PvdA heeft bij de Europese verkiezingen vorige week flink verloren en wil nu scoren." De toename van het aantal bruiden vorig jaar is vol gens de cultureel antropoloog en onderzoeker aan de Universiteit van Amsterdam een gevolg van de toena me van het aantal asielzoekers uit Irak, Afghanistan en Somalië. „Er zijn constant wisselingen in het aan tal asielzoekers. Daar moet je de wet niet meteen voor aanpassen. Volgend jaar kan alles weer anders zijn." Het aantal Turken en Marokkanen dat bruiden uit ei gen land laat overkomen, is immers flink gedaald en zal.ook blijven dalen, voorspelt de zeifin Turkije ge boren Yeldren. „Door de strengere regels, maar ook doordat jongeren steeds meer zelf een partner kiezen. Wel kiezen jongeren die in Nederland zijn geboren en getogen twee keer zo vaak een partner uit de ei gen verwantenkring hier dan hun ouders deden. Nog maar 60 tot 70 procent laat iemand uit het land van herkomst komen, en dat zal steeds minder worden." de regels aanscherpen en PvdA-minister Eberhard van der Laan ook. Want laag opgeleide importbruiden hinderen de integratie, vinden ze. Deskundigen waarschuwen echter voor 'paniekvoetbal'. door Joep Trommelen Vooral hoger opgeleide jongeren zien de nadelen van een importbruid, stelt Yeldren. „Ze zien dat iemand uit het land van herkomst later voor pro blemen zorgt: het is lastig een baan te regelen, ze moeten de taal leren en buiten de deur altijd begeleid wor den. En dat willen steeds meer jonge ren niet meer. Maar het is nog steeds taboe buiten de eigen kring te trou wen." De mensen die van de 'België-route' gebruik maken, die tijdelijk naar Bel gië verhuizen om de regels te omzei len, vormen volgens hem 'een heel kleine groep'. De overheid doet er wél goed aan de discussie onder jon geren te stimuleren, stelt Yeldren. De wens van de Tweede Kamer om alleen nog bruiden te laten komen die de middelbare school hebben afgemaakt, noemt hij 'onzin'. „Dat kunnen ze niet waarmaken, dat is in strijd met de mensenrechten en Europese wetgeving. Als het over de liefde gaat, kun je toch niet zeggen dat de partner aan een opleiding moet voldoen?" Paul Streumer van de Stichting Buitenlandse Partner hekelt het genoemde cijfer van 15.330 importbruiden. „Dat hoge aantal is bij lange na niet uit de cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst te halen." Hij ergert zich aan het negatieve beeld dat wordt ge schetst van het hebben van een buitenlandse partner, uit welk land die ook komt. „In het verleden zijn de toelatingseisen voor importbruiden verscherpt om de zogenaamde kansarmen uit Turkije en Marokko te gen te houden. Alsof ze allemaal overlast geven. Wat een onzin." De stichting komt op voor de belangen van iedereen die een partner uit het buitenland naar Nederland wil halen. „Zo'n 60 procent van alle werkende Neder landers kan niet aan de toelatingseisen voldoen. Om dat ze een deeltijdbaan hebben of een eigen bedrijf Daarnaast duurt het zo'n anderhalfjaar om de hele procedure te doorlopen." Volgens Dick Houtzager van Art.i, de landelijke vere niging ter voorkoming en bestrijding van discrimina tie, is in de huidige wet sprake van 'volstrekte wille keur' en dus van discriminatie. „In sommige landen moet je wel eerst inburgeren, in andere niet. Boven dien heeft de noodzaak tot inburgeren volgens ons niets te maken met het land waar je vandaan komt, maar met de persoonlijke omstandigheden waar ie mand in verkeert." Wet Inburgering Buitenland Sinds november 2004 gelden in Nederland strengere wettelijk geregelde inkomens- en leeftijdseisen voor partners uit het buitenland. Om voor een verblijfsvergunning in aanmerking te komen, moeten beide partners minstens 21 zijn. Dat was daarvoor 18. Ook moet de partner die al in Nederland woont een 'duurzaam' en zelfstandig inkomen hebben van minstens 120 procent van het minimumloon. Dat was eerst 100 procent. Van een importbruid is in de volksmond sprake als een in Nederland woonachtige man uit het land van afkomst een partner haalt. Het aantal importbruiden steeg in 2008 met 37 procent naar 15.330, maakte minister Eberhard van der Laan deze week bekend. Het totaal aantal immigranten was vorig jaar 140.000, een recordaantal. Tussen 2005 en 2006 was er juist een daling van het aantal importbruiden van 15.000 naar 11.000. Het ministerie van Justitie liet in mei nog weten dat het aantal bruiden tussen juli 2003 en maart 2006 gedaald was met bijna 40 procent. De bruiden komen van oudsher vooral uit Turkije en Marokko. Maatregelen onder het bewind van oud-minister Ri ta Verdonk van Integratie om het hen moeilijker te maken naar Nederland te komen, hebben succes gehad. De stij ging in 2008 komt vooral door bruiden uit Irak, Afghanistan en Somalië. Het aantal asielzoekers uit die landen is gestegen en in de slipstream daarvan laten zij vrouwen overkomen. Sinds 2005 moesten importbruiden al in het land van herkomst een inburgeringsexamen afleggen, voordat ze naar Nederland mochten komen. Daarin wordt de kennis van de Nederlandse taal en samenleving getoetst. Zo moeten de bruiden vijfhonderd Nederlandse woorden kennen. In juli vorig jaar bepaalde de Amsterdamse rechtbank dat dat niet langer in eigen land hoefde te gebeuren. De Raad van State draaide dat later terug toen de Staat der Nederlanden in beroep ging: nog steeds moeten importbruiden in het buitenland examen doen, ze mogen niet eerst naar Nederland komen. Aan het aantal importbruiden moet paal en perk worden gesteld, vindt Hülya Cigdem. Zij kwam zelf als meisje uit Turkije om te trouwen. door Niek Opten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10