Zeeland Hulst vecht tegen de bierkaai Veel vraag naar patiowoningen in woonwijk Buitenweg Axel 'Het gemeentebestuur vergeet dat het karakter van de binnenstad door 'Plan Bierkaai is helemaal niet onacceptabel en de Dobbele Poort ziet de bouwwoede enorm kan veranderen' er zeker niet onaardig uit' 'De gemeente Hulst doet niets met de beschermde status van de binnenstad. De logica ontgaat ons' Draagvlak Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst is groeiende Wonderlijk gevarieerd! auping IA 50 Z Donderdag 11 juni 2009 [23 De stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst strijdt tegen de bouwwoede in de historische binnenstad. „Het is letterlijk vechten tegen de bierkaai." door Frank van Cooten Voorzitter Jan Niesten somt moeiteloos een aantal projecten op die een bedreiging zijn voor het karakter van de binnenstad. De bouw van een appartementen complex op de plek van het Hou tenkwartier, een soortgelijk ge bouw op de plek van het voormali ge postkantoor als onderdeel van het stadsvernieuwingsproject De Nieuwe Bierkaai en appartemen ten in de Grote Bagijnestraat. Te hoog en totaal niet in verhou ding tot de dalende bevolkingscij fers in Zeeuws-Vlaanderen, zijn de belangrijkste verwijten. Zo ston den volgens Niesten vorig jaar zes tienhonderd huizen te koop in Zeeuws-Vlaanderen waarvan er slechts een paar honderd zijn ver kocht. De Hulster stichting hoopt op steun van de erfgoedvereniging Heemschut, de grootste en oudste particuliere vereniging voor be scherming van cultuurmonumen ten in Nederland. De vereniging komt in actie bij verwaarlozing of dreigende sloop van monumenten en wanneer een historisch stadsge zicht aangetast dreigt te worden door nieuwbouw dat daar niet past. In Zeeuws-Vlaanderen pleit Heem schut onder meer voor behoud van het voormalige raadhuis in Aardenburg. Om een samenwerking in gang te zetten, kreeg Willem Heijbroek, voorzitter Provinciale Commissie Zeeland van Heemschut, gisteren door het bestuur van de stichting een rondleiding door Hulst. De wandeling voerde langs een aantal 'probleemgebieden'. Heijbroek was samen met Ruud Schurman, eveneens van Heemschut, door de stichting uitgenodigd. „Het gemeentebestuur vergeet dat het karakter van de stad door die bouwwoede enorm kan verande ren", zegt Niesten. „Plan Bierkaai is zeker niet onaardig met de gracht, maar de gebouwen worden te hoog." Na enig spit werk concludeert se cretaris Jaap van Zijderveld dat de gemeente zich weinig aantrekt van de status 'beschermd stadsgezicht'. Een uitspraak van de Raad van Sta te uit 1973 ligt ten grondslag aan deze beschermde status. „Het ge meentebestuur laat dat alleen gel den voor de Gentsestraat, Markt en Steenstraat. Er zijn stukken in de binnenstad die de uitstraling hebben van een Vinex-wijk. De wallen zijn niet meer belangrijk. Voor het nieuwe Houtenkwartier is zelfs een deel afgegraven. In de praktijk doet de gemeente niets met het beschermde stadsgezicht. De logica ontgaat ons volkomen." Heemschut kan echter niet ten strijde trekken tegen ongewenste ontwikkelingen in de hele binnen stad, maakte voorzitter Heijbroek van de stichting duidelijk. Heem schut zoekt concrete plannen om stelling tegen te nemen, zoals het raadhuis in Aardenburg of het Spuikompark in Philippine waar een woonzorgcomplex is gepland. „Het plan Bierkaai is zeker niet onac ceptabel en het ap partementencom plex Dobbele Poort ziet er hele maal niet onaardig uit. Het is ech ter goed dat er mensen zijn die goed opletten." Heijbroek raadt de stichting aan via provincie en andere overheden de formele weg te bewandelen om projecten aangepast te krijgen. „Het verjaarde bestemmingsplan yoor de binnenstad kan een kans zijn en speel in op de krimp." Stichting Bescherming Stadsge zicht Hulst en Heemschut houden contact. foto Peter Nicolai Het draagvlak van de Stich ting Bescherming Stadsge zicht Hulst is groeiende. In maart zijn 7500 flyers gedrukt met een oproep om financiële steun. In totaal 150 inwoners hebben daar gehoor aan gegeven. „En er komen nog altijd mensen bij. We hebben inmiddels vele honderden sympathisanten die ook vinden dat het historische karakter van de binnenstad behouden moet blij ven", zegt secretaris Jaap van Zij derveld. Stichting Beschermd Stadsgezicht Hulst dient een bezwaarschrift in bij de Raad van State tegen de bouwhoogte van het appartemen tencomplex op de plek van het voormalige postkantoor aan de Minderbroedersstraat. Dit gebouw met een maximale bouwhoogte van zestien meter tegen de wallen aan, druist volgens Zijderveld in te gen het karakter van de binnen stad. „Bij de wallen hoort laag bouw dat langzaam oploopt tot aan de basiliek." Het bewuste bouwwerk is door Progressief Hulst inmiddels omgedoopt tot 'De Muur van Bierkaai'. „Natuur lijk zijn we van mening dat we moeten investeren in de toekomst. Ook wij realiseren ons dat Hulst nieuwe impulsen nodig heeft om een gezonde toekomst te garande ren. Maar dit gaat te ver", stelt de partij op haar website. „Een kolos van ongekende omvang. Vijf ver diepingen hoog vanaf het oude postkantoor tot en met de bushal te met een nokhoogte van zestien meter." Een lager gebouw betekent echter minder appartementen en dus een gat in de begroting van een paar ton voor De Nieuwe Bier kaai, voorziet wethouder Frans de Vries (financiën). Voorzitter Willem Heijbroek van Heemschut (tweede links) en het bestuur van Bescherming Stadsgezicht bij het Houtenkwartier. foto Peter Nicolai AXEL - Potentiële kopers van wo ningen in de nieuwe wijk Buiten weg in Axel tonen een grote be langstelling voor patiowoningen. Dat is de eerste, voorzichtige con clusie van makelaar Yolanda van Huisstede na een inloopbijeen komst dinsdag in De Halle. Deze bijeenkomst was speciaal be legd om wensen en meningen over woningtypes én aankleding van de wijk te peilen. Het plan wordt daar waar mogelijk op aan gepast, zegt ze. In het plan Buiten weg (ontwikkeling Woongoed Zeeuws-Vlaanderen in Axel, ver koop Van Huisstede Makelaardij Terneuzen) zijn zo'n honderd wo ningen gepland, te bouwen in twee fases. Het gaat om huurwo ningen en koophuizen in geva rieerde bouwstijlen. Volgens Van Huisstede was de belangstelling voor de wijk groot, te verdelen in de leeftijdscategorieën 30-plus en 50-plus. „Met name ouderen toon den veel interesse in de patiowo ningen, alles gelijkvloers en bij voorkeur vrijstaand. Dat betekent dat de architect opnieuw aan het werk moet. Nu staan de patio's ge schakeld ingetekend. Maar alles is in principe mogelijk." Van Huisstede geeft aan dat er ook vraag is naar starterswoningen. Voor huur (bad- en slaapkamer ge lijkvloers) bestaat eveneens belang stelling. Op www.vanhuisstedema- kelaardij.nl kunnen belangstellen den hun wensen tot 19 juni ken baar maken via een speciaal enquê teformulier. «otien Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop Tapijt-laminaat-Novilon-Marmoleum Gordijnen-Matrassen Bodems-Bedlinnen-Dekbedden VAN 23,50 VOOR W MPERM* Geldig op Novilon- Fusion vinyl woonWfflfceris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85