Zeeland Niet in elk dorp een school' GROTE SEIZOEN OPRUIMING %smit Kunst en levenskunst in Geersdijk PvdA Tholen stelt vragen over proef met anti-hagelkanon KORTING met schoenen kopen schaenmode 11,12,13 juni showroommodellen met kortingen tot 70% antal leerlingen in orsele daalt zo fors t keuzes nodig zijn. BOBBE DAMESMODE GIMBRÈRE DAMESMODE Ladies Night WOENSDAG 17 JUNI START DE Hofstede Galerie Lijn 3 hoopt verbouwing in 2011 af te ronden. Locatie: in onze centrale hal www.binnenuit.nl Donderdag 11 juni 2009 [27 door Harmen van der Werf £INKENSZAND - Het is onmogelijk m elk Borsels dorp een basisschool overeind te houden. Dit blijkt uit een notitie over de ontwikkeling van het aantal leerlingen in het ba sisonderwijs in Borsele tot 2019. Volgende week donderdag be spreekt de gemeenteraad van Bor sele dit stuk. Twee basisscholen staan er nu al slecht voor, die in Ellewoutsdijk en die in Baarland. De school in El lewoutsdijk dreigt zomer 2010 dicht te moeten, als er dit jaar op de teldatum 1 oktober niet meer dan 23 leerlingen zijn. Al tientallen jaren vecht de school in Ellewouts dijk tegen opheffing. Voor Ellewoutsdijk wordt overi gens voorspeld dat de school in 2019 26 leerlingen kan tellen, maar dan bestaat die mogelijk al jaren niet meer. De school in Baarland die afgelopen jaar in de gevarenzo ne kwam, staat er eigenlijk nog be roerder voor dan die in Ellewouts dijk. In 2019 zouden er niet meer dan 19 leerlingen op zitten, vier te weinig om de basisschool in stand te houden. Inwoners van Baarland kunnen het zichzelf verwijten dat de enige NV Uit een nota voor een discussie- avond over onderwijs in Borsele blijkt dat niet alle scholen kun nen blijven. Het slechtst staan El lewoutsdijk en Baarland ervoor. school verdwijnt. Het dorp telt ge noeg kinderen in de basisschool leeftijd, te weten 57 op 1 oktober 2008. Slechts twintig van die 57 zijn in Baarland op school. Negen tien reformatorische kinderen rei zen naar de Julianaschool in 's-Gra- venpolder. Acht gaan er naar Ou- delande, Heinkenszand, Kwaden- damme en Ellewoutsdijk; zes naar Goes; drie volgen speciaal onder wijs plus één 'overige'. De scholen in Baarland en Elle woutsdijk - in die volgorde - lijken niet te redden, maar ook andere scholen in Borsele krijgen het las tig. Het totaal aantal leerlingen daalt over de hele linie, van 2371 in oktober 2008 naar 1961 in oktober 2018. Vrijwel alle scholen gaan dit merken. Eén van de scholen die het hardst achteruit dreigt te gaan, is de Kwadendamse Mgr. Heijli- gersschool, van ruirn honderd leer lingen naar nog geen vijftig. Nieuwdorp telt nog twee kleine scholen, een christelijke en open bare, die nog kleiner worden. Sa mengaan is een optie. De Borselse politiek beseft dat zij iets moet doen. Vandaar dat er een discussieavond komt. Keuzes wor den in de notitie voor donderdag 18 juni nog niet gemaakt. Staatsse cretaris Ank Bijleveld (CDA, onder wijs) deed dat deze week wel tij dens een werkbezoek aan Zeeland. Als de kwaliteit in het geding is, is het volgens haar beter te investe ren in goed leerlingenvervoer dan 'krampachtig vast te houden aan dat te kleine schooltje'. Alle Borsel se scholen voldoen overigens nu aan de kwaliteitseisen. wolstraat vlissingen lange delft middelburg GOES - In de Merral-bioscoop in Goes wordt dinsdag een Ladies Night gehouden. Óp de rol staat de romantische komedie The Pro posal met Sandra Bullock en Ryan Reynolds. De filmvertoning begint om 20.00 uur. Er zijn voor en na de film stands met delicatessen, mode, cosmetica en informatie over fotostudio's en reisbureaus. STOP KRABBENDIJKE DORPSSTRAAT 100 TEL. (0113) 501589 Claude de Vries en Anthonia van Rappard hopen een dezer weken te beginnen met de omvorming van de stal tot galerie. Van daaruit is er goed zicht op de toekomstige beeldentuin. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel GEERSDIJK - De droom wordt iets langzamer werkelijkheid dan ge dacht. Maar ach, wat geeft het. Ar chitect Claude de Vries (77) en ga leriehoudster Anthonia van Rap pard (66) hebben tijd zat. Boven dien, van de rust die hun optrek aan de Provincialeweg in Geers dijk uitstraalt, kun je gewoonweg niet gestrest raken. Dat neemt natuurlijk niet weg dat Van Rappard en De Vries een tijd pad hebben gemaakt om hun hof stede (bouwjaar 1840) om te bou wen tot galerie met beelden- en mijmertuinen. De slecht onder- 'Claude is 77, maar hij loopt rond als een jonge hond. Dat noem ik levenskunst' houden stal moet nog volledig worden aangepakt, maar volgens het schema biedt deze plek vol gend jaar rond Pinksteren ruimte voor kunst én twee vakantieappar tementen. Anderhalf jaar geleden lieten De Vries en Van Rappard de Rand stad achter zich, om op latere leef tijd nog te beginnen aan een gigan tische klus. „Ik wilde dit al heel lang. Ik ben verliefd geworden op Zeeland door de Kunstschouw op Schouwen-Duiveland", vertelt Van Rappard. „Ik kocht al spullen voor mijn droomboerderij, terwijl ik nog geen zicht had op een verhui zing. We hebben deze kans met beide handen aangegrepen. Na tuurlijk denken wij ook weieens: waar zijn we aan begonnen? Maar tegelijkertijd laten wij zien dat je op oudere leeftijd nog heel veel kunt doen. Claude is 77, maar hij loopt hier rond als een jonge hond. Dat noem ik levenskunst." Hun woning is grotendeels klaar, een aannemer werkt nu aan het koetshuis. Daarna is de deplorabe le stal aan de beurt. Het silhouet van de stal blijft intact, maar bin nen wordt nagenoeg alles gesloopt en opnieuw ingericht. Van Rap pard: „Ik wil in Hofstede Galerie Lijn 3 (vernoemd naar de galerie die Van Rappard in Den Haag had) hedendaagse kunst laten zien, die je nergens anders tegen komt. Dat moet het voor een kunstliefhebber de moeite waard maken om naar deze provincie te reizen. In de mijmertuinen wil ik een intieme sfeer met klassieke beelden creëren. Daarnaast komt er een beeldenpark voor monu mentaal experimenteel werk. Dan moet je niet aan beelden denken voor in de achtertuin, maar aan grote werken die je op pleinen en in straten kunt plaatsen." In het koetshuis wil Van Rappard yogalessen en schildercursussen ge ven. „We hebben al contact gehad met bewoners van landgoed Rijck- holt, dat tegenover onze boerderij ligt. Die staan te springen om hier workshops te doen." SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse PvdA-fractie wil van het college van burgemeester en wethouders weten in hoeverre klachten van be woners over een antihagelkanon van invloed zijn op de verlening van een eventuele definitieve ver gunning voor het gebruik ervan. Bij wijze van proef hebben B en W onlangs aan een fruitkweker in Sint-Maartensdijk toestemming ge geven om een anti-hagelkanon te plaatsen. Hoewel de geluidsproduc tie tijdens een demonstratie bin nen de perken leek te blijven, is de overlast in de praktijk volgens de PvdA aanzienlijk. Er komen klach ten van inwoners van Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en de Rand weg in Poortvliet. Zij ondervinden 's nachts overlast en vrezen voor schade aan woningen door de schokgolven. De PvdA wil weten of het college ook naar de klachten kijkt of dat alleen wordt uitgegaan van'het geluidsniveau bij een even tuele vergunningverlening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73