Zeelind Nieuw dorp in een oud jasje Ganuenta Fietspad Nisse blijft nog even uit Verbouwing school is in december klaar 22 Donderdag 11 juni 2009 Bij de haven van Colijnsplaat verrijst de komende twee jaar recreatiedorp Canuenta, een nieuw dorp met een historisch karakter. De 75 vakantiewoningen worden sinds deze week verkocht aan beleggers. Hogenboom Vakantieparken verhuurt ze vanaf april 2011. door Raymond de Frel Het is echt geen promo tiepraatje. In hoeveel foldertjes lees je niet dat het vakantiepark op een steenworp afstand van een dorpscentrum ligt? En als je een maal op de plaats van bestemming bent, blijkt dat de in het vakantie boekje genoemde afstanden wel erg optimistisch zijn. Maar in dit geval is het inderdaad maar vijf mi nuten lopen van hartje Colijns plaat naar het toekomstige vakan tiedorp Ganuenta. Het kwetsbare en waardevolle deel van inlaag De Paardekuup wordt met rust gelaten, maar het noord oostelijk deel is gereserveerd voor het nieuwe dorp, dat zijn naam ontleent aan de Romeinse haven plaats die bijna tweeduizend jaar geleden in de Oosterschelde ver dronk. En niet alleen de naam Ga nuenta verwijst naar het verleden. Ook het karakter van het nieuwe dorp wordt doorspekt met histo rie. Wie Ganuenta binnenrijdt, moet het gevoel krijgen in een dorp uit begin twintigste eeuw te zijn. „Architect Levien de Putter heeft zich laten inspireren door Zeeuwse gevels. Zo kom je in Ga nuenta woningen tegen, die doen denken aan panden in de Voor straat van Colijnsplaat en aan het kanaal bij Wilhelminadorp", ver telt projectontwikkelaar Dick Bruil van B&B Vastgoedontwikke ling in Ede. Samen met zijn compagnon Evert van de Beek nam hij vorig jaar ok tober het bedrijf Scaldis Develop ment Kompagnie over, dat zich tot dan bezighield met de ontwikke ling van Ganuenta. „Toen wij te horen kregen dat de ontwikkelaars er van af wilden, dachten wij me teen: wat zit hier achter, er moet iets aan de hand zijn? Zo'n unieke locatie, die geef je toch niet weg? Bleek dat de ontwikkelaars allebei de pensioengerechtige leeftijd na derden en het tijd vonden voor an dere dingen dan werk", aldus Van de Beek. Het duo stelde als voorwaarde voor een overname dat alle beno- digde vergunningen voor de bouw van het recreatiedorp in kannen en kruiken waren. Van de Beek: „Vervolgens zijn we met Hogenboom Vakantieparken in overleg gegaan. Dat is ook niet alledaags. De meeste ontwikke laars leveren een vakantiepark op en laten het daarna los. Wij heb ben Hogenboom juist in een vroeg stadium om advies ge vraagd, om zo door de bril van de toekomstige huurders te kunnen kijken. Zij weten bijvoorbeeld dat er veel vraag is naar huizen voor meer dan acht personen. Uit on derzoek van Nipo blijkt boven dien dat mensen steeds vaker kort op vakantie gaan in eigen land, maar geen trek meer hebben in een gedateerde, grijze kolos. Er wordt steeds meer luxe gevraagd." Ganuenta is een beleggings project. Inmiddels zijn zes tien van de 75 woningen, variërend in prijs van 199.000 tot 699.000 euro, verkocht. Dat stemt hoopvol, al beseffen Van de Beek, Bruil en de betrokken makelaars Tim Theelen (aanspreekpunt voor Zeeuwse geïnteresseerden) en Charles Poelwijk (Vakantiemake laar) dat de economische recessie met grillen gepaard gaat. „Maar ik weet zeker dat wij in Nederland vijftig tot zestig beleggers vinden, die in ons park willen investeren", zegt Van de Beek. In april 2010 gaat de eerste paal de grond in, een jaar later moet het park klaar zijn voor verhuur. Vanaf dat moment moet ook de middenstand van Colijnsplaat vruchten gaan plukken van het project. Ganuenta krijgt bewust geen winkels, zodat een bezoek aan het dorpscentrum wordt gesti muleerd. Het oord moet qua smoel aansluiten bij de natuurlijke uitstraling van Noord-Beveland. Daarom is natuur- en landschaps adviseur Robert Willems van Na ture Advice in Kortgene ingescha keld om ook op het 'groene' vlak de juiste accenten te leggen. Het vakantiepark moet bui ten het hoogseizoen het domein worden van vijf tigplussers, die zweren bij een fiets- of wandeltocht op het rusti ge Noord-Beveland. In de vakantie periodes wordt gemikt op gezin nen met kinderen vanaf een jaar of negen. Bruil: „Het park is te klein voor een subtropisch zwem paradijs, maar we hebben wel een aantal woningen met een inpan dig zwembad bedacht. Je moet er namelijk rekening mee houden dat een vakantie in Nederland ge paard kan gaan met regenachtig weer. En ook op die dagen moet er genoeg vertier' voor kinderen aanwezig zijn." Ganuenta is de Romeinse naam van de nederzetting, die aan het begin van de jaartelling nabij Colijnsplaat lag. Het was een belangrijke haven plaats aan de zuidelijke oever van de Schelde. De monding van de. Schelde lag in de Romeinse tijd na melijk op de plek waar nu de Oos- door Harmen van der Werf NISSE - Op z'n vroegst in de loop van volgend jaar kan het fietspad langs de Drieweg bij Nisse worden voltooid. De provincie heeft nog geen centimeter grond aangekocht en de verwachting is dat niet alle eigenaren bereid zijn om vrijwillig met grondverkoop in te stemmen. Een Borsels raadslid sprak gister avond na afloop van een informa tiebijeenkomst in Nisse de vrees uit dat 'het nog wel eens jaren kan duren voordat het fietspad kan worden aangelegd'. Provincieambtenaar Piet Beulens, die de plannen voor het fietspad en aanpassingen aan de Drieweg toelichtte, was optimistischer. „We hebben al wel met grondeigenaren gesprekken gevoerd", meldde hij, „en we willen nu echt tot aankoop overgaan." Als mensen na overleg niets willen verkopen, kan de pro vincie tot onteigening besluiten. Volgens Beulens zal een onteige ningsprocedure ongeveer een jaar in beslag nemen. Langs de Drieweg is vijf, zes jaar geleden al een fietspad aangelegd van Heinkenszand tot Nisse. Het gaat nu om het stuk Drieweg van Nisse richting 's-Gravenpolder. De provincie wil dit werk aangrijpen om ook de Drieweg aan te passen. De belangrijkste oversteekplaats in de Drieweg bij Nisse, bij de Gerbe- nesseweg richting 's-Heer Abtsker- ke, wordt verbreed, zodat fietsers op een middenstuk kunnen wach ten, zoals bij Clara's Pad vlakbij Heinkenszand. Er komen ook fiets paden. Bij de Zuidweg bij Nisse is in de Drieweg een licht verhoogd plateau voorzien. door Raymond de Frel COLIJNSPLAAT - De verbouwing van openbare basisschool Het Stel- leplankier in Colijnsplaat begint dinsdag. Leerlingen van de school geven samen met wethouder Kees van der Weele van de gemeente Noord-Beveland het startsein voor de werkzaamheden. Het is de formele start van de bouw, want de voorbereidingen zijn al even aan de gang. Woning corporatie Zorg voor Wonen uit Sprundel tekent voor de uitbrei ding van de school met twee leslo kalen, een peuterspeelzaal ('t Kwet- ternest) en een kinderdagverblijf (Tierlantijn). Daarnaast krijgt het bestaande ge bouw een opknapbeurt. Ook wordt er een nieuwe speelplaats gemaakt. Het streven is om de ver bouwing in december af te ron den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68