Zingen in het Zeeuws over het echte leven selectie Koor A58 Moana en Jay Minor BCUC selectie Twelve Bar Blues Band Thriller Live Gwennyth Wentink Mans en Vayne Madge en Nancarrow EF Donderdag 11 juni 2009 13 Mannenbroeders, met in wit shirt Tonnie Dieleman door Marius Roeting Drie hedendaagse folk- acts treden morgena vond op in Revolu tion too.oooetc Gal lery in de Lange Noordstraat in Middelburg. Oldseed is het alter ego van de rondreizende trouba dour Craig Bjerling. Vooraf gaand aan het optreden in Mid delburg doet Oldseed in Amster dam eerst een sessieopname voor het eigentijdse VPRO-pro- gramma Dwars. This Leo Sunri se komt uit Midden-Nederland, maar hun ongepolijste country en antifolk klinkt zo authentiek als mogelijk. Tenslotte is er de Zeeuwse trots Mannenbroeders. Eigentijdse folkliedjes in een uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen over gewaaid dialect. Een minifestival organiseren in een galerie. Je moet er opkomen, maar het is geenszins een nood greep. Eerder een bewuste keuze, blijkt uit de woorden van organisa tor Tonnie Dieleman. „Het is een perfecte ruimte. Klein en intiem met een goede akoestiek. Zo blijft het kleinschalig en vormt het een tegenwicht voor de massaliteit van de meeste activiteiten. Het publiek dat komt, heeft aandacht voor de muziek. Moeten ze ook wel heb ben, want alle groepen spelen on- versterkt en gelijkvloers." Een van die groepen is Dielemans eigen Mannenbroeders, een naam die eerder doet denken aan een te gendraadse punkband dan aan een folkgroep. „De naam heeft lading en iets provocerends. Ze associë ren ons ook wel met een zang groep uit de reformatorische hoek. Voor enkelen van ons liggen daar de wortels. Maar het schept ver warring en dat is de bedoeling." Mannenbroeders speelt eigentijdse folk die niets te maken heeft met de gekende folk uit de jaren zestig. Als inspiratiebronnen noemt Diele man Bonny Prince Billy, Roger Vandersteene en Wannes Capelle van de band Het Zesde Metaal, naast 16 Horsepower en toch ook Johnny Cash en Bert Jansch. „Wij zijn vooral een folkband door het instrumentarium: gitaar, banjo, contrabas, viool en accordeon. De term folkmuziek is naar mijn idee qua inhoud sterk veranderd. Ken merkend voor onze muziek is de eenvoud van de liedjes. Eenvoud in structuur en akkoordensche ma's. De basis ligt wel in een tradi tie, maar we hebben niks met de Ierse of Amerikaanse traditie. Alle muziek is folkmuziek. Ik geloof wel in grensdoorbreking." Hoewel een aantal leden van Man nenbroeders behoorlijk muzikaal geschoold zijn, is virtuositeit niet datgene wat voorop staat in de mu ziek van de groep. „Daar zijn we niet naar op zoek. Gevoel en sfeer hebben voorrang. De gitaarsolo is bijvoorbeeld helemaal uit." Dieleman is de hofleverancier van de liedjes. Die schrijft hij in het Zeeuws-Vlaams dialect. De onder werpen lopen parallel met het da gelijkse leven, de lusten en de las ten. Mannenbroeders zingen dan wel in het Zeeuws, maar met dialect- muziek heeft het volgens Diele man niet veel te maken. „Ik vind over het algemeen die teksten oubollig en tuttig. Ze zijn gemaakt humoristisch of nostalgisch. Wij zingen over het echte leven in een hedendaagse verpakking." Minifestival, morgenavond in Revolution 10O.OOOetc Gallery, Lange Noordstraat, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Koor A58 viert het tienjarig be staan met twee zomerse concer ten, met liedjes van onder ande ren Trijntje Oosterhuis, Di-Rect, Billy Joël en Metallica. Ook gaat een Beach Boys-med ley in première. Vrijdag 12 juni, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 20.00 uur; zondag 14 juni, De Raayberg, Bergen op Zoom, 15.00 uur. Moana is een nieuwe Rotter- damse band rondom zangeres Johanneke Kranendonk. De mu ziek van de groep is geïnspi reerd op Jeff Buckley, PJ Harvey en Tom Waits Supportact Jay Minor won vorig de Zeeuwse Belofte. Vrijdag 12 juni, De Piek, Vlissingen, 21.00 uur. De Zuid-Afrikaanse band Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC) geeft vanavond een mu- ziekspecial met workshop en jamsessie. Er zal een mengsel van urban soul, traditionele chants en moderen beats klin ken. Donderdag 11 juni, de Spot, Middelburg, 20.00 uur. Tot voor kort ging de Twelve Bar Blues Band (12BBB) door het le ven als dé verrassing vanhet Neder landse bluesfront. Inmiddels is dat achterhaald, want 12BBB heeft nu al op vele nationale en internatio nale podia haar kunsten vertoond en won de bluesforum.nl CD of the year 2008 award. Zondag treedt de band op in Middelburg. Zondag 14 juni, Bar American, Middelburg, 19.00 uur. C- Thriller Live is een ode aan Mi chael Jackson. Met ruim 20 zan gers, dansers en een live band wordt het publiek ruim twee uur in een sneltreinvaart meegenomen door Michaels repertoire. Alle hits uit zijn ongelooflijke mu- ziekcarrière komen voorbij. Sk Dinsdag 16 t/m zondag 21 juni, Oude Luxor Theater, Rotterdam, 20.00 uur, zaterdag en zondag ook om 14.00 uur. De beroemde harpiste Gwennyth Wentink geeft een concert in de monumentale stal van galerie Bel las Artes. Haar harpspel kenmerkt zich door klankkleur en eigenzin nigheid. Wentink speelt recht uit haar hart, zonder pose of effectbe jag. Zij ontving onder meer de Ne derlandse Muziekprijs 2007. Stalconcert, zaterdag 13 juni, boerderijgalerie Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve, 20.30 uur. Meesterpianist en -organist Jan Vayne en Martin Mans presente ren met een zomerconcert hun nieuwe dvd, opgenomen in de im posante, Franse kathedraal Saint Eustache. Het programma biedt een live presentatie met zowel be roemde klassieke als populaire top pers, zoals Ave Maria, Funiculli en Marche Militaire. Zaterdag 13 juni, Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20,00 uur. Pianist Geoffrey Madge (foto) gaat samen met de Mexicaans-Ameri kaanse componist Conlon Nancar row de zoektocht aan haar de be speelbaarheid van het werk van Nancarrow. De componist heeft een immens oeuvre van Studies for player-piano op zijn naam staan. Enkelen daarvan zullen worden uitgevoerd. Zondag 14 juni, Grote Kerk, Veere, 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61