Uit Grandpa kiest muziek die hem raakt GRANDPA NICK podium komt in de Stadsschouwburg met de theatershow "Anniversary" Donderdag 11 juni 2009 5 door René de Dreu Het spelen van covers lijkt simpel, maar om het publiek te raken moet je van goede hui ze komen. Met die instelling werkt saxofonist en accordeo nist Nick van Raay (63) al meer dan twintig jaar samen met een grote groep rasmuzikanten in zijn Grandpa Nick Sessieband. Met tien keer per jaar een maande lijks optreden in 't Schuttershof in Middelburg en een waslijst aan thema-, theater- en festivalconcer ten is de band uitgegroeid tot een begrip op Walcheren en ver daar buiten. Ondanks een herkenbaar pop- en rockrepertoire weten de muzikanten het publiek steeds weer te verrassen met een altijd wisselende en uitgekiende set en bijzondere bijdragen door gastmu zikanten. Altijd goed voor een feest. Dat is ook de bedoeling van de viering van het 200-jarig be staan van de Middelburgse Stads schouwburg, morgen en zaterdag. Grandpa Nick Sessieband zorgt er voor het spektakel met de theater show Aniversary. Nick van Raay is al die jaren de constante factor. Na zijn entree in de Zeeuwse rock- en popwereld, begin jaren zestig, heeft hij aanvan kelijk ais gitarist zijn aandeel gele verd in tal van formaties. Eerst in de rock met The Hally Cats en ver volgens blues en beat in St. Giles System en Beatutifbl Idaho. Die laatste band verandert in 1973 in een straattheatergroep Idaho Com pagnie, die weer later overgaat in het blazersensemble Fanfare Sint Juttemis. Van Raay speelt er bari tonsax ook tijdens veel (Europese) toeren en optredens in grote jazz clubs. „Een mooie tijd met veel muzikale contacten, maar wel hele maal in het teken van de moder ne, eigenzinnige jazz", zegt Van Raay. „Toen ik halverwege de jaren tachtig weer in de pop- en soulmu ziek verzeild raakte bij Earthquake Rudy and the Trembling Walls, voelde ik weer kracht, romantiek en sentiment van die muziek. Dat had ik al die jaren in de jazz wel ge mist. Daar waren 'mooi' en 'senti ment' uit den boze." In 1988 richtte Van Raay de Grand pa Nick Sessieband op en ging hij zich met gelijkgestemde muzikan ten toeleggen op muziek die hem raakt. „Het is een band, maar voor al ook een groep muzikale vrien den en veel speelplezier." De eerste jaren sloop er nog veel - instrumentale fusion in het reper- DONDERDAG 11 JUNI Lange Jan Project Het klein vrouwen koor BSB ensem ble geeft een concert. Middelburg, Koorkerk, 15-15.30 uur. Muziekcafé Special Met workshop en jamsessie van de Zuid-Afrikaanse band Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC). Middelburg, de Spot, 20.00 uur VRIJDAG 12 JUNI Benefietavond Benefietavond van Sail4Charity. Met zangeres B-Yentl, zanger Bert Heerink en cabaratier Frank van Pamelen. Op brengst gaat naar Hartstichting. Goes, theater De Mythe, 20.00 uur. PRSPCT Drum&Bass door PRSPCT met dj Hid den, Bryan Fury, Eye-D en Trasher. Goes, 't Beest, 21.00 uur. ZATERDAG 13 JUNI Muziek tussen de fruitbomen Uitwisselingsconcert met muziekvere nigingen Ons Genoegen uit Kapelle en Concordia uit Tholen van 16.00-17.00 uur. Vanaf 12.00 bezichti ging museum. Kapelle, Fruitteeltmuseum. Slagwerkfestival Met percussiegroep Steenslag uit St. Jansteen en slagwerkgroepen Euterpe Heinkenszand en Vliegende Hollander. Terneuzen, Arsenaalplein, 14.00 uur. Jeugdband Artemis Jeugdband Artemis en brassband Apol lo geven een buitenconcert. Met bari tonduet en flughelhoornsolo. Domburg, centrum, 19.30 uur. Dubbelconcert Harmonievereniging Nut Uitspan ning uit Zonnemaire geeft een dubbel concert voor of in het dorpshuis. Met opleidingsorkest en harmonieorkest. Zonnemaire, dorpshuis, 19.30 uur. Slagwerkers De slagwerkgroep van harmonie Luc- tor et Emergo geeft een concert bij de Watermeter aan de Hogezoom. Renesse, 19.30 uur. Byzantijns koor Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje viert het koperen jubileum. Zierikzee, Nieuwe Kerk, 20.00 uur. Roken is dodelijk een Franse indiefolk band met Neder landse naam: Roken is Dodelijk. Én de Belgische band Yuko. Middelburg, De Spot, 21.00 uur. La Ventura Skeptical Minds Gothic muziek. Terneuzen, De Spot, 21.00 uur. ZONDAG 14 JUNI Dominee Ter Linden Dominee Carel ter Linden treedt on der begeleiding van een pianist op in Vlissingen. Hij is bekend als predikant van het hu welijk van Willem Alexander en Maxi ma. Vlissingen, Arsenaal, 20-21.45 u. DINSDAG 16 JUNI Beeldend Barok Het klassieke duo Beeldend Barok brengt een klassiek programma ten gehore. Zaamslag, De Molenhof, 14.00 uur. (woensdag: Terneuzen, Ter Schorre, 14.30 uur; Axel, De Vurssche, 19.00 uur.) Nick van Raayofwel saxofonist Grandpa Nick in zijn eigen band. stem, instrumentatie en tonen, maar vooral ook in het weergeven van de kracht en emotie die de nummers uitstralen", benadrukt Van Raay. Daarvoor maakt de band regelmatig gebruik van gast muzikanten, ook iets wat er vanaf het begin is ingeslopen. Dat levert verrassingen op, bijvoorbeeld hoe dicht de stem van Blof-zanger Pas- kal Jakobsen bij die van Joe Cocker ligt of wat extra percussie voor een nummer kan betekenen. „Het spe ciale karakter van een song ligt vaak in details", meent Van Raay. Voor de Aniversary-theatershow halen de elf muzikanten die de kern van de band vormen, weer enkele gasten in huis. Onder hen de zangers Robin van Beek en Claudia Wagenmakers. Maar ook videokunstenaar Bernard Vercoute- ren voegt elementen toe om num mers in een juiste context te zet ten. Hij kan daarmee zowel de in getogenheid van een nummer van James Talyor als de uitbundigheid van Gloria Estefan accentueren. 'Glamour 8c Glitter' vormen de ro de draad in de theatershow. En dat levert weer genoeg inspiratie voor Grandpa Nick en zijn band om voor het beloofde feest te zorgen. Vrijdag 12 en zaterdag 13 juni, Stadsschouwburg Middelburg, 20 uur. Zangeres Claudia Wagenmakers toire. Daarmee bouwde de band al direct een eigen aanhang op. Maar gaandeweg de jaren was het de herkenbare rock en pop die de overhand kreeg. „We begonnen met wat nummers op een cassette bandje rond te sturen. Grandpa Nick is altijd een sessieband ge weest met veel huiswerk. Die bandjes zorgden voor proble men, omdat de recorder bij de een wat sneller draaide dan bij de ander. Verschil in toonhoogte dus en ge doe bij het uitvoeren. Vandaar dat we toch zijn overgestapt naar repeti ties. Iedereen levert daar bij ideeën aan. Dat gaat er behoor lijk democratisch aan toe." Het tot de millimeter benaderen van het origineel is een visitekaart je van Grandpa Nick Sessieband. „En dan niet alleen in de juiste ZATERDAG 13 JUNI 20.00 u. STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG Entree: 20.00 (inclusief garderobe en consumptie) Reserveren: 0900-3300033 of www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53