Binnenland Strijd met taliban luwt Welke zorg is niet 'Ik zat in zijn auto en hoorde hem bloed rochelen' Record-broodje paling valt verkeerd bij WNF Kamer brengt PW in het nauw 'Nederland scoort niet meer dan gemiddeld' 4 Donderdag 11 juni 2009 Acht landen bijeen op Afghanistan-top in Valkenburg. Groenlinks voorspelt faillissementen als PW aan de macht komt. Ondanks een vernietigend rapport van de Rekenkamer over controle op de kwaliteit van de zorg, neemt Klink de regie niet over. Politieagente vertelt over haar ervaring na aanslag in Apeldoorn. valkenburg - De Nederlands-Af- ghaanse operatie bij Deh Rashan in de provincie Uruzgan is min of meer afgesloten en 'heel goed ver lopen'. Dat zei commandant der strijdkrachten Peter van Uhm gis teren in Valkenburg in de kantlijn van de informele Afghanistan'-top. De bevelhebber van de Nederland se strijdkrachten zei ook dat er de afgelopen maanden nauwelijks ge vechtscontacten zijn geweest tus sen Nederlanders en taliban. Daar is hij blij mee. In Valkenburg overleggen acht lan den die in het zuiden van Afgha nistan de grootste militaire inzet leveren voor de ISAF-missie. De Nederlandse militairen hebben het gebied bij Deh Rashan onder controle, er is een militaire post ge plaatst en opbouwprojecten zijn begonnen. Deh Rashan stond tot voor kort bekend als een bolwerk van de taliban. Maar toen onge veer duizend Nederlandse, Austra lische en Afghaanse militairen er medio mei op afgingen, bleek er nergens tegenstand. Er werden veel wapens en opslagplaatsen ge vonden. Nederlandse manschap pen blijven er de komende tijd nog, waarna de Afghanen het gelei delijk moeten overnemen. De coalitielanden in het zuiden van Afghanistan werken volgens Van Uhm goed samen en zitten op één lijn. De uitbreiding van de troepen in het zuiden ligt inmiddels op sche ma. Vrijwel alle 17.000 extra Ameri kaanse militairen zijn aangekomen en grotendeels aan de slag, aldus generaal-majoor Mart de Kruif, de commandant van alle ISAF-militai- ren in Zuid-Afghanistan, gisteren tijdens de conferentie in Valken burg. In de Limburgse plaats praten de VS, Canada, Groot-Brittannië, Au stralië, Denemarken,. Roemenië, Estland en Nederland over de mis- harderwijk - Het Wereld Natuur Fonds verzet zich tegen het plan om zaterdag in Harderwijk 's we relds grootste broodje paling te ma ken. Paling is een bedreigde dier soort, stelt het WNF. De bedoeling is om op Aaltjesdag een 'broodje' van 2 bij 2,5 meter te maken, met zo'n 75 kilo paling. De opbrengst van de verkoop is voor het uitzetten van glasaal. Het doel is sympathiek, stelt een WNF-woordvoerster. „Maar maak dan een record-broodje makreel om de paling te redden. Daarmee kan de organisatie van Aaltjesdag laten zien dat ze werk maakt van de bescherming van paling." PETERCS»1S den haag - De PW is gisteren be hoorlijk in het nauw gebracht tij dens het debat over de oorzaken en de aanpak van de economische crisis. Met name fractieleider Fem ke Halsema van GroenLinks con fronteerde PW-woordvoerder To ny van Dijck met de ernstige gevol gen van zijn voorstellen om het land uit de problemen te leiden. Van Dijck erkende op vragen van Halsema dat de PW ook subsidies voor het bedrijfsleven wil afschaf fen. „Onze bedrijven zijn de groot ste subsidieslurpers, dus dat bete kent een groot aantal faillissemen ten. Dank u wel", zei Halsema. Van Dijck had daar geen antwoord op. Ook wees Halsema er op, dat als de PW vasthoudt aan haar stand punt geen mensen uit moslimlan den Nederland meer binnen te la ten in elk geval Shell al heeft laten weten het land te verlaten. „De plannen van de PW om de econo mische crisis op te lossen hebben een desastreus effect op de econo mie en de werkgelegenheid", con cludeerde Halsema. Na vragen van SP en PvdA stelde Van Dijck dat zijn partij het mini mumloon niet wil afschaffen. In de onafhankelijkheidsverklaring van de groep-Wilders staat even wel het tegenovergestelde, maar volgens Van Dijck geldt dat niet meer. „Blijkbaar is er in de partij iets ver anderd", concludeerde SP-leider Agnes Kant. „Want voor postbe- stellers hebt u recent tegen garan tie van het minimumloon ge stemd. U zwabbert." Van Dijck ant woordde dat de PW wel voor de garantie staat, waarop Kant stelde: „Blijkbaar alleen wanneer het u uitkomt." Bepalen wat de minimumeisen voor goede zorg zijn, is al lang geen zaak van de overheid meer. Zorgver leners zijn hier zelf al dertien jaar verantwoordelijk voor. Maar zij zijn er nog steeds niet in geslaagd de zorg systematisch te verbete ren, zo beweert de Rekenkamer in een vernietigend rapport. Binnen de sector werken alleen de ziekenhuizen (gedeeltelijk) met ab solute normen voor veiligheid. Dat houdt in: welke zorg is nog verantwoord en welke niet meer? In de andere gezondheidssectoren ontbreken zulke normen rneestal volledig en is verantwoorde zorg nattevingerwerk. Als je als over heid zoveel verantwoordelijkheid uit handen geeft, is een toezicht houder met gezag essentieel. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) moet controleren of art sen en zorginstellingen veilig wer ken. Zijn operatiekamers steriel? Lopen verpleeghuisbewoners niet de hele dag in hun pyjama rond? De armslag van de Inspectie voor de Gezondheidszorg is echter zeer beperkt. Zeker in vergelijking met andere inspecties, zoals de Onderwijsinspectie, is de omvang van de IGZ minimaal. In totaal moeten 150 inspecteurs toezicht houden over drieduizend instellin gen en 800.000 professionals. „We roeien met de riemen die we heb ben", zegt een woordvoerder. Mede door het tekort aan inspec teurs komen particuliere en kleine instellingen vaak pas voor het eerst in beeld als er een incident heeft plaatsgevonden. Desondanks vindt minister Klink het niet no dig meer inspecteurs aan het werk te zetten. De IGZ kan ook effectief werken zónder alle instellingen af te gaan. Zorgbestuurders lezen de rapporten van de inspectie toch wel, ook als er niemand is langs ge komen, aldus de minister. Klink Hoewel Nederland in de topvijf staat van de meest welvarende landen in Eu ropa scoort de zorg in vergelij king met het buitenland niet meer dan gemiddeld, constateert de Algemene Rekenkamer. Zo sterven relatief veel mensen binnen dertig dagen na zieken huisopname, zijn de overlevings kansen van kankerpatiënten rela tief laag en is de zuigelingensterf te in Nederland hoog in vergelij king met andere landen. Uit het Peristat-onderzoek in op dracht van de Europese Commis sie uit 2008 blijkt dat in Neder land zeven van de duizend foe tussen nog voor de geboorte ster ven. In Duitsland is dit de helft: 3,5. In Zweden is dit 3,9 en in België 4,5. Ook de sterfte onder baby's tot 28 dagen oud is in Nederland hoger dan gemiddeld: 3,5 van de duizend geboren baby's overle ven de eerste vier weken niet. In Duitsland, Frankrijk, en Span je is dat 2,6. In België 2,4. Buiten de Oost-Europese landen scoort alleen Denemarken slechter dan Nederland. De hoge zuigelingensterfte in Ne derland heeft mogelijk te maken met de behandeling van baby's die veel te vroeg zijn geboren en met de screening op aangeboren afwijkingen, die in andere lan den een intensiever karakter zou hebben. pat maarte mijn MO£VEr~L aLt|J u den haag - Een wachtmeester van de marechaussee heeft de zwaarge wonde dader van de aanslag op de koninklijke familie op koninginne dag, Karst Tates, al op de plaats van het delict ondervraagd en hem op zijn rechten als verdachte gewezen. Dat zegt luitenant-kolonel Rick Hirs van de marechaussee desge vraagd in een reactie op het ver haal van politieagente Sharon Koenders in politievakblad Blauw over haar ervaringen tijdens en vlak na de aanslag. Volgens Hirs heeft de wachtmees ter vervolgens een gesprek met Ta tes gevoerd en hem vragen gesteld. Deze ondervraging is vervolgens in een proces-verbaal vastgelegd. Over de inhoud van dat gesprek wil Hirs niets zeggen, omdat het onderzoek nog bezig is. In het jongste nummer van politievak blad Blauw vertelde Sharon Koen ders, biker bij de politie in Apeldoorn, over de fatale aanslag. Zij was direct bij de gecrashte .au to. „De dader zag er niet goed uit, maar was wel goed bij zinnen. Ik hoorde hem bloed rochelen ter wijl hij antwoordde." Ze klom direct na de aanslag in de auto van Karst Tates. Koenders schetst hoe ze zag hoe Tates met de auto door het pu bliek reed. „Wat ik toen zag, ver geet ik nooit meer. De voorste rij toeschouwers stond achter het hek. Sommigen stonden nog te zwaaien. Daarachter zag ik van al les door de lucht vliegen. Toen ik goed keek, zag ik dat dat mensen waren." Koenders zag dat de auto recht op haar afkwam. Ze kon net voor het voertuig wegrijden, voor dat die tegen De Naald knalde. Omdat ze de kleinste was, bood Koenders haar collega's aan in de auto te klimmen, waar ze met de dader sprak. „Op een gegeven moment hebben we gevraagd of het een bewuste ac tie was en dat beaamde hij. Mijn maatje en ik keken elkaar aan om te zien of de ander het ook ge hoord had. Het was echt een aan slag." Koenders vervolgt: „Dat deed wel wat met mij. Ik werd heel boos. Deze zinloze actie heeft zoveel on schuldige slachtoffers gemaakt. Ik vroeg me af: heb je wel een idee wat je hebt aangericht?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4