Sport Van Helvoirt opent boek wielrennen weer O m> r i "T i fiets &fitftm Jeremiasse PROFILZ Oud-coureur zit wielercomité van Zuiddorpe voor. 1 SPARTA 4" Rijwielshop Station Vlissingen FlETS/^yScOOTER SHOP Piet Voskamp De Fietsspecialist Rijwielhandel S. Kluijfhout Nog weinig animo voor Peelanderloop Ook vijfde partij WK dammen remise Spelers AZ maken kennis met Koeman De Graaf trainer vrouwen Oostkapelle Beloften verliezen in Toulon na penalty's Jamaicaan Bolt wereldsportman 40 I Donderdag 11 juni 2009 W door Peter van Kouteren ZUIDDORPE - Wil van Helvoirt boekte als renner in een mooie loopbaan talloze overwinningen, maar sloot het boek wielrennen na dat hij was gestopt. De geboren Bra bander vond jarenlang andere din gen belangrijker, maar bezweek vo rig jaar toen hij gevraagd werd voorzitter van supportersclub De Zwaluw in Zuiddorpe te worden. De club tekent vanaf zaterdag drie opeenvolgende dagen voor een mooi sportweekend in Zuiddorpe, dat met de 39e Boekweitronde maandag wordt afgesloten. „Het is het kermisweekend van Zuiddorpe, maar er is hier geen ker mis meer", vertelt hij thuis, waar hij na een verblijf in het ziekenhuis herstelt van een zware longontste king. „We maken er een mooi sportweekend van." In zijn stem klinkt aanstekelijk en thousiasme door en dat is in zekere zin opmerkelijk. Van Helvoirt be hoorde als wielrenner tot een pri ma lichting, maar keerde de sport de rug toe nadat hij op 33-jarige leeftijd was gestopt. Hij koerste met onder anderen Jan Raas, Ger- rie Knetemann, Roy Schuiten, Pa trick Lefêvere, Henk Lubberding en Fedor den Hertog en was een renner die veel disciplines goed be Danny Verduyn, Wil van Helvoirt en Werner Weemaes (vlnr) vormen het wielercomité van Zuiddorpe. foto Peter Nicolai heerste. Van Helvoirt kon als ama teur behoorlijk tijdrijden, had een goed eindschot, kon op de baan pri ma uit de voeten en kwam in klas siekers en grotere ronden met de besten mee. Zijn beste jaar kende hij in 1976, toen hij de Ster van Bla- •del, de Ronde van Drenthe en de Hel van Mergelland won. „Ik schat dat ik tussen de veertig en vijftig overwinningen heb be haald", zegt hij. „Ik zou naar de Olympische Spelen in Montreal gaan, toen opeens Frisol met een profcontract op de proppen kwam. Ik was een renner van het voorjaar en zat in de zomer altijd in een dip. Toen ik overstapte, zat ik dus in een dip." Weekeinde vol sport in Zuiddorpe De 39e Boekweitronde vormt maandag de afsluiting van een weekend dat in samenwerking met mountainbikeclub Zuiddorpe geheel in het te ken van sport staat. Zaterdag begint om 15.00 uur een kermisloop met diverse afstanden. Zondag kan vanaf 8.30 uur een mountainbiketocht van 30 of 45 kilome ter worden gereden. Bovendien is er een uitgezette familiefietstocht van 30 kilometer en een toertocht van 80 kilometer. Maandag wordt om 17.30 uur voorafgaand aan de Boekweitronde een dikkebandenwedstrijd voor jeugd gehouden. De amateurs rijden negentig kilometer en begin nen om 19.00 uur. Zijn profloopbaan werd geen on verdeeld succes. Van Helvoirt paste ervoor om prestatieverhogende middelen te gebruiken, maakte des tijds als klokkenluider geen vrien den door zijn kritische uitlatingen in het Vara-programma De Rode Haan en stopte na een fraaie loop baan in 1985. „Het is een mooie tijd geweest", kijkt hij terug. „Ik ben overal geweest en heb mijn vrouw door het wielrennen leren kennen. Daarna heb ik eigenlijk nooit veel meer met fietsen gehad. Ik heb jaren niks gedaan en ben een beetje gaan hardlopen. Vanaf mijn veertigste heb ik weer toer- tochtjes gereden. Echt wedstrijden bezoeken? Nee, nauwelijks. In het voorjaar een keer naar het Waas land, maar daar hield het wel mee op. Ik had er na achttien jaar ge woon genoeg van. Ik wilde wel eens met de kinderen- naar het strand en ben een liefhebber van motorsport, schaatsen en voetbal. Maar wielrennen blijft natuurlijk één van de mooiste sporten om te zien en te doen." En dus was hij met een strootje te lijmen, toén Harry de Mul vorig jaar na 38 jaar voorzitterschap bij hem aanklopte om De Zwaluw nieuwe impulsen te geven. „In 1948 is hier in Zuiddorpe een aan tal mensen in een café bij elkaar gaan zitten", weet hij uit goed be waarde notulen. „Toen is de sup portersclub opgericht. In het begin waren er twee wedstrijden per jaar. Later is het de kermiskoers ge worden. Eddy Merckx en Patrick Sercu zijn hier nog geweest. Adri van der Poel, Frits Hoogerheide, Cees Haast. Wat wel heel duidelijk is geworden uit de notulen, is dat er een koers werd gehouden voor de renners en liefhebbers van de sport. En dat er na afloop een teer- avond voor het bestuur was in het café. Ik ben na Piet van Dongen en Harry de Mul pas de derde voorzit ter in al die jaren. Voor mij is het al lemaal nieuw, maar de helft van de bestuursleden is ouder dan ik. Die kunnen prachtige verhalen vertel len en voor hen is zo'n koersje rou tine. Ze hebben zoiets van: ach, we zetten maandag even wat hekken neer. Dat vind ik wel leuk om te horen, maar ik wil er wel wat meer grip op hebben. Nee, ik ben geen controlfreak, maar in januari ben ik wel begonnen een draaiboekje samen te stellen. Ik ben tevreden als iedereen het naar zijn zin heeft gehad, de coureurs een leuke pre mie hebben verdiend en de suppor ters een mooie koers hebben ge zien en na afloop in het café een pint drinken. Dat hoort er bij hè." '•«""II w;l Win een ION met je proefrit Sparta heeft een leuke actie. Je kan nu een dag lang een proefrit maken op een Sparta ION. En als je de meeste kilometers aflegt, win je ook nog eens de fiets. Wil je niet zo ver fietsen? De eerste 100 deelnemers hebben altijd prijs*. Boek nu je gratis proefrit bij de dealer of op www.sparta.nl Something Special tweewiefe<5 C D Dorpsplein 14 1 Aagtekerke HliMJ T. 0118-581306 www.leojoossetweewielers.nl •V>N ^e\skopWes^ <s> Zuidstraat 125 4361 AH Westkapelle Tel. 0118-572258 www.rijwielshopwestkapelle.nl Stationsplein 1 4382 NN Vlissingen Tel. 0118-465951 www.rijwielshopvlissingen.nl Fiets Scooter Shop Dauwendaele Vrijlandstraat 55 4337 EB Middelburg Tel. 0118-614994 www.dauwendaele.nl Stationsstraat 52 4331 JB Middelburg Tel. 0118-613187 www.pietvoskamp.nl Van der Spiegelstraat 54 Goes r&ry Troelstraweg 364 Vlissingen www.fietsplezier.nl O c" f/'S T O -J Pjë ÜIA t. f'i i Zusterstraat 24, Middelburg Tel. 0118-612410 www.profile-vandendriest.nl Kaapduinseweg 14A 4371 NP Dishoek Tel. 0118-552653 www.kluijfhout.nl KAMPERLAND - De derde editie van de Peelanderloop kan zich nog niet verheugen in veel belangstel ling. Voor de hardloopwedstrijd van zondag hebben zich nog geen 50 deelnemers aangemeld. De af standen zijn 15, ïo en 5 kilometer. De start is om 12.00 uur bij waters kicentrum De Schotsman, Cam- penseweg 2 te Kamperland. Erik Poppe uit Biggekerke en An ne Kwist uit Tholen zijn momen teel de favorieten op de 15 km. MIDDELBURG - Het blijft remises re genen in de tweekamp tussen de Russen Alexander Schwarzman en Alexander Georgiev. In het gemeentehuis te Vriezen- veen eindigde gisteren ook de vijf de partij in een gelijkspel. Met een flankaanval voor wit kon wereld kampioen Schwarzman de gehele partij op voordeel bogen, maar uit dager Georgiev wikkelde knap af naar een nieuwe remise. De strijd werd op de 59e zet gestaakt. ALKMAAR - Landskampioen AZ be gint morgen als eerste eredivisie club aan de voorbereiding op het voetbalseizoen. Voor de spelers staat de eerste dag op het trainings veld vooral in het teken van een nadere kennismaking met Ronald Koeman, de opvolger van succes- trainer Louis van Gaal. Koeman kan nog niet beschikken over zijn internationals, die tot 22 juni va kantie krijgen. OOSTKAPELLE - André de Graaf wordt de nieuwe trainer van de voetbalsters van Oostkapelle. Hij volgt bij de eersteklasser Jan Nuts, die naar concurrent Smerdiek ver kast. De zestigjarige inwoner van Melis- kerke is gisteravond voorgesteld aan de selectie. De Graaf was eer der actief bij Middelburg, De Meeuwen en Eastbourne East-Sus sex, waar hij Uefa-jeugd -17 train de. TOULON - Het Nederlands beloften- team is er niet in geslaagd door te dringen tot de eindstrijd van het prestigieuze jeugdvoetbaltoernooi in Toulon. Oranje moest,in de hal ve finale na strafschoppen buigen voor Chili (4-5). In de reguliere speeltijd haddden beide ploegen één keer gescoord. Ricky van Wolfswinkel, de nieu we spits van FC Utrecht, bracht Oranje al in de tiende minuut op voorsprong. TORONTO - De Jamaicaanse sprin ter Usain Bolt heeft in Toronto de Laureus Award gekregen als We reldsportman van het Jaar. De 22-jarige Bolt glorieerde vorig jaar in Peking tijdens de Olympische Spelen. Hij won goud op de 100, 200 en 4x100 meter en deed dat al le keren in een nieuw wereldre cord. Op de 100 meter sprintte de Jamaicaan naar een tijd van 9,69 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42