Verslaafd aan het fietsen Routes gaan zo veel mogelijk door de polder Jeroen van Gastel kijkt uit naar deelname aan de Delta Toertocht. Brandi zingt The Rose bij start DeltaToertocht Gevaarlijke knelpunten beveiligd door inzet van vijftig verkeersregelaars. Donderdag 11 juni 2009 3 7 door Maurits Sep GOES - Af en toe moet Jeroen van Gastel nog rust nemen. Dan doen zijn spieren pijn; naweeën van de chemokuren die hij onderging te gen lymfeklierkanker. „Maar ach, spierpijn. Dat is niks om over te zeuren. Als dat alles is." Kanker. De 36-jarige Kloetinge- naar kan het woord niet meer ho ren en heeft een afkeer gekregen van ziekenhuisseries op tv. Hij heeft zijn ziekte overwonnen, is fy siek in goeden doen en weer vol op aan het werk als kapper in Goes. Dus: „Ik wil weer gewoon Jeroen zijn." En fietsen gaat ook super, zegt hij. Zaterdag doet hij mee aan de Del ta Toertocht. De 120-kilometer- tocht zelfs. „Het gaat een superdag worden." Vorig jaar reed hij de Ride for the Roses mee, de fietstocht die geld ophaalt voor de bestrijding van kanker. De ziekte dus die hij zelf had. Het was een overwinning om die tocht uit te rijden en sindsdien is hij niet meer gestopt: elke zon dag met een clubje 80 tot 100 kilo meter, doordeweek in zijn eentje of met zijn buurman nog 30 kilo meter. Dit voorjaar reed hij de amateur versie van de Amstel Gold Race. „Honderd kilometer, acht beklim mingen. Weer een heel gevecht te gen jezelf. En dan tegen die bergen op, je gaat gewoon dood! Maar het is verbazingwekkend om te mer ken hoe snel je lichaam herstelt als je boven bent." Halverwege die beklimming stap ten andere rijders af 'Hé Jeroen, ga toch lopen man', klonk het re gelmatig. „Maar ik niet hé. Kom op zeg, ik ben daar niet om te lo pen, ik kom om te fietsen." Hij gaat 'veel dieper dan vroeger'. En dat als niet-fietser die hij jaren lang was. En nu? „Nu ben ik eraan verslaafd geraakt. Dat kun je best zo zeggen ja. Als je van de fiets stapt, voel je je een nieuw mens. Op zondag, lekker 100 kilometer rijden, even douchen en dan leuke dingen gaan doen met je gezin, met de kinderen. Heerlijk. Dat klinkt wel heel stoer, maar het geeft aan dat het heel lekker met me gaat." Bij zijn nieuwe hobby hoort na tuurlijk goed materiaal. Hij rijdt op een racefiets van Trek. Nieuw gekocht. Maar als het komend jaar net zo goed gaat als nu, moet er een andere komen. Het liefst zo één van carbon. „Zo mooi en zo licht. Maar ja, ook zo duur. 3500 euro, dus of ik er dat thuis door krijg? Nu maar even niet." In maart al zocht hij op internet naar mogelijkheden om zich in te schrijven voor de Delta Toertocht. „Het gevoel waarvoor je meedoet, is zo bijzonder. Het is zo'n over winning als je over de streep komt. Dat merkte ik vorig jaar bij de Ride for the Roses. Je geniet meer. De Ride for the Roses vorig jaar was voor mij de afsluiting van een boek. Maar ik krijg het nog steeds te kwaad als ik het lied van de Ride hoor. Omdat me dat terug brengt naar toen. Ik merk gelukkig dat de aandacht voor wat me is overkomen, minder wordt." Zo ontstaat er in zijn hoofd ook ruimte om anderen te helpen. In zijn wielerclub zitten sinds kort twee broers die hun moeder heb ben verloren aan longkanker. Hun moeder had gezegd dat ze het mooi zou vinden als de jongens meedoen aan de Ride for the Ro ses. „Dus nu nemen wij ze elke zondag mee om te trainen. De Del ta Toertocht komt nog te vroeg voor ze, maar in augustus doen ze mee aan de Ride. En dan hebben wij hun naam op onze shirts. Ik kan dan doen wat anderen voor mij hebben gedaan." Tussen de Delta Toertocht en de Ride rijdt hij ook nog mee in twee lokale wielerwedstrijden in Goes en omgeving. „En volgend jaar weer de Amstel Gold. En wat ik écht nog graag wil, is de Alpe d'Huez op. Minstens één keer. En de Mont Ventoux." Brandi Russel en dochter Simone GOES - Kippenvel kweekte zange res Brandi Russel vorig jaar bij de deelnemers aan de Ride for the Ro ses, met haar versie van The Rose. Ook bij de reprise zaterdag zal de winnares van SBS6-Popstars de fietsers rond 9.00 uur aan de start van de 25, 50 en 120 kilometer toe zingen. Ook treedt ze op vanaf 15.30 uur op het open podium bij de Zeelandhallen. Brandi woonde kort in Wilhelminadorp. Delta Toertocht 2009 De inschrijving van de Delta Toertocht van zaterdag 13 juni sluit om 9.00 uur. »- Rond dat tijdstip starten de 120, 50 en 25 kilometer bij de Zeelandhallen. De eerste fietsers worden om half twaalf weer terug ver wacht. De finish van het lang ste parkoers is tussen 13.00 en 15.00 uur. De routes zijn te zien op www.deltatoertocht.nl Van 9.00 tot 10.30 uur worden de afslagen vanaf de Deltaweg richting de Zeelandhallen afge sloten in verband met het star ten van de fietsers over de weg richting het Poelbos. Parkeren in de buurt kan dan nog bij het Stationspark en het ROC. Ande re parkeerterreinen zijn bij het Van der Valk hotel en Poel 1. De weersverwachting voor za terdag: een zuidwestelijke wind, kracht 3. Half bewolkt bij een temperatuur van rond de 20 graden Celsius. Gevaarlijke punten in 120 km-parkoers: spoorwegover gang 's-Heer Hendrikskinderen; oversteek stoplichten bij Wil- helminadorp; doorgang met paaltjes Zandkreeksluizen; krui sing bij oprijden Stormvloedke ring; oversteek N57 bij Seroos- kerke (S) en Heerenkeet; krui sing met N670 (Postweg) bij Kapelle. door Marcel Modde GOES - Niets wordt aan het toeval overgelaten, verzekert voorzitter Kees Bal van de Delta Toertocht Zeeland. „Veiligheid gaat boven al les. Dit is geen wedstrijd." Vijftig verkeersregelaars hebben de ze week een officieel examen van de politie afgelegd. Dat geeft hen het recht het verkeer stil te zetten op momenten dat de situatie daar om vraagt. Op het moment dat (meerdere malen) de drukke N57 moet worden overgestoken bij voorbeeld. Dat geldt met name voor de deelnemers op de langste van drie afstanden, de 120 kilome ter. Anders dan vorig jaar bij de Ri de for the Roses, moeten nu ook de wielrenners op fietspaden blij ven wanneer de bebording dat aan geeft. En omdat op sommige stuk ken ook tegenliggers kunnen wor den verwacht (zoals in de richting van Zierikzee en op de Zeeland- brug), is het daar extra oppassen. „We hebben de route dusdanig aangepast, dat er zo min mogelijk fietspaden in zitten", vertelt Bal. „Waar het kan, fietsen we door de polders." 'Ze gaan nu eerst over de Oosterscheldekering. Dat eerste stuk is breder.' De smalle fietsbaan op de Zeeland- brug zou een knelpunt kunnen worden. Om die reden is besloten de 120 kilometer in omgekeerde richting van vorig jaar te rijden. „Ze gaan nu eerst over de Ooster scheldekering. Dat eerste stuk is breder. Tegen de tijd dat de Zee- landbrug in zicht komt, ligt het deelnemersveld al veel verder uit elkaar en voorkom je dus dat je daar met z'n allen tegelijk over heen moet." Ook de (niet verplichte) tussen stop bij het Zierikzeese havencafé De Biet heeft als achterliggend doel het peloton uit te dunnen. Met de pleisterplaats wordt even eens onderstreept dat het om een toertocht gaat en dit geen wed strijd is. Alle deelnemers krijgen volgens Bal een brief waarin nog eens wordt benadrukt dat er óók bij de 120 kilometer van de Delta Toertocht niet om gaat hoe snel het traject wordt afgelegd. Druk scheepvaartverkeer zou al die inspanning om de massa te spreiden in één klap teniet kunnen doen. Om dat te voorkomen heeft het organisatiecomité met Rijkswa terstaat de afspraak dat de brug dicht blijft op het moment dat de meeste rijders zich aandienen. Te gen drie uur 's middags is die spits voorbij, verwacht Bal, en geldt weer de normale dienstregeling. Jeroen van Gastel heeft zijn ziekte overwonnen en is weer volop aan het werk als kapper in Goes. „Ik wil weer gewoon Jeroen zijn." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39