Zeeland Geen extra geld voor opvang daldozen Robots wieden straks op Zeeuwse akkers onkruid warenhuis het grootste van Nederland Kamerlid Trix de Roos teleurgesteld over afwezigheid Zeeland. Toekomstschets van landbouw op Dag van Zeeuwse Platteland. ANWB Campinggidsen leden voordeel door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Zeeuwse gemeen ten krijgen geen cent extra voor de opvang van dak- en thuislozen. Staatssecretaris Jet Bussemaker (Welzijn, PvdA) vindt dat de ge meenten zelf meer geld op tafel moeten leggen. Dat zei ze gistermiddag in de Twee de Kamer tijdens een overleg over maatschappelijke opvang. Het Rijk geeft de dertien Zeeuwse gemeen ten zes miljoen euro per jaar voor de opvang van dak- en thuislozen. De gemeenten leggen er zelf ne gen ton bij. Onlangs werd bekend dat het Rijk twee miljoen euro minder aan Zeeland wil geven voor de opvang. Het bedrag wordt in vier jaar tijd afgebouwd. Onacceptabel vinden de gemeen ten de 'bezuiniging'; ze hebben in een brief aan de Tweede Kamer ge protesteerd. Maar het epistel heeft niets uitgehaald. Bussemaker weersprak gisteren dat het gaat om een bezuiniging. „Het geld wordt anders over de ge meenten in het land verdeeld", zei ze tegen Kamerlid Trix de Roos (SP). De Roos: „Ik vind het wel een be zuiniging." Bussemaker: „Het Rijk steekt juist meer geld in maatschappelijke op vang. U kunt niet volhouden dat het een bezuiniging is. Gemeenten die zelf meer bijdragen aan de op vang krijgen ook meer rijksgeld. Gemiddeld dragen gemeenten 38 procent bij in de kosten, Vlissin- gen 11 procent." Bussemaker vindt dat gemeenten 155 De Zeeuwse gemeenten moeten het doen met een korting van twee miljoen euro op de opvang van dak- en thuislozen. Het Rijk legt er geen cent extra bij. door Harmen van der Werf WILHELMINADORP - Robots die on kruid wieden op Zeeuwse akkers. Overal groeit op die akkers lupine, als alternatief voor soja als grond stof voor vleesvervangers. Broeikas gas CO2 wordt op veel plaatsen in Zeeland in de grond geïnjecteerd. Boeren kweken mosselen en ze ge bruiken alleen nog kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen waar dat echt nodig is, op basis van in formatie verkregen via satellietna- vigatie. Het is de toekomst van de landbouw in Zeeland, zoals die gis teren voorbijkwam op de Dag van het Zeeuwse Platteland bij de 200-jarige Wilhelminapolder in Wilhelminadorp. De belangrijkste profeet van deze toekomstboodschap was Rob van Haren uit Groningen, directeur van Kiemkracht, een stichting die zich inzet voor 'baanbrekende in novaties in de landbouw'. Satelliet- navigatie is op het Zeeuwse platte land, bij grote bedrijven als de Wil helminapolder, al praktijk. Mosse len kweken op land wordt ook al beproefd. Landbouwminister Ger da Verburg stelde gisteren de mos- 1^5 Dag van het Zeeuwse Platteland schetst toekomstperspectief voor de Zeeuwse landbouw waar in 'baanbrekende innovaties' voorop staan. Donderdag 11 juni 2009 I 29 voldoende geld krijgen. „Ze zijn niet zielig. Ik ga ervan uit dat ze verstandige besluiten nemen. Daar om kan ik me niet voorstellen dat gemeenten gaan besparen op de opvang van dak- en thuislozen." De Tweede Kamer eiste gisteren wel dat bestaande voorzieningen overeind blijven, maar trok daar geen geld voor uit. Kamerlid Trix de Roos uit Vlissin- gen hield gisteren haar maiden speech in de Tweede Kamer. Ze heeft sinds kort de portefeuille maatschappelijke opvang overgeno men van SP-Kamerlid Krista van Velzen. Na afloop was ze teleurge steld over de uitkomst. „Geen extra geld dus voor Zeeland." Extra bedroefd was ze over het ge brek aan belangstelling uit Zee land. „Ik begrijp niet dat er geen wethouder op de publieke tribune zit. Friesland en Gelderland zijn hier wel steeds. Dat helpt. Fries land krijgt zes jaar de tijd voor de afbouw van het geld." Ben Schot van viskwekerij Neeltje Jans geeft uitleg aan minister Gerda Verburg over de mosselkweekproef in de Wilhelminapolder, met Bram Bierens (midden) en gedeputeerde Toine Poppelaars (links). foto Ronald den Dekker selkweekproef van de Wilhelmina polder en viskwekerij Neeltje Jans officiel in gebruik. Te veel zoet wa ter had de mosselen geen goed ge daan, maar dat mocht de pret niet drukken. De proef draait, nadat er - tot grote teleurstelling van de ini tiatiefnemers - twee jaar verloren was gegaan met het verkrijgen van vergunningen. Jan Paul van Hoven van de Wilhel minapolder had zeker oren naar meer innovaties, zoals de inzet van CO2. Hij zag ook wel wat in ro bots 'om ganzen te verjagen'. Peter de Koeijer, Zeeuws ZLTO-voorzit- ter, pleitte voor een betere combi natie van wetenschap en praktijk. „Vandaag zijn denkrichtingen uit gezet die misschien over tien jaar iets opleveren." vakantie Voor iedere vakantie een geschikte campinggids Campinggidsen vanaf 7,95 CCI: als geldige legitimatie, WA verzekering en kor ting op de camping, exclusief voor ANWB-leden Last minute Turkse Rivièra, 8 dagen Appartement met zwembad 1 km van centrum Alanya en strand Vertrek in juni, vol=vol Vanaf 269,- p.p. ANWB Visa Card Veilig (online) winkelen Makkelijk betalen bij o.m. tank stations, tolwegen en campings Voordelig: gratis tot gebruik, daarna slechts 11,50 per jaar. Nu 25,- tegoed PAR J S ANWB Entreebewijs 1 daagse ticket Disneyland® Paris Geldig t/m 30 september 2009 Tot wei C 20,- korting Vraag naar de voorwaarden. Kom naar de ANWB-winkel of VVV-ANWB winkel, kijk op anwb.nl/vakantiewarenhuis of bel 088 269 22 22. - - -£? - gi€

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31