Je hart gebruiken om Eerst een hangplek voor PZC Straat voor Arjaan Vraagtekens rond dode Bredanaar Jeugd gezocht voor adviesraad De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Donderdag 11 juni 2009 ■VAN DAM Leuk voor Arjaan. Bij ons op het dorp wordt een straat naar hem vernoemd: de Arjaan Katsmanstraat. In deze courant werd hij aangeduid als een 'plaatselijke Geert Mak', en zó is het. 'Plaetjes uut d'ouwe döze' heette de rubriek die hij jarenlang verzorgde voor het dorpsblad De Schalm, waaraan ik - jaaaren terug - ook een poosje mocht meewerken. De verhaaltjes die de amateur-historicus daarin schreef, geno ten zeer grote populariteit; met veel gevoel voor feitjes wandel de Arjaan door de geschiedenis van Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. Vijfjaar geleden overleed hij, op Eerbetoon aan 75-jarige leeftijd. Een jaar later werden zijn 'plaetjes' gebundeld onze eigen in een boekje, dat ook in mijn boekenkast uiteraard niet ont- Geert Mak breekt. Gisteren heb ik het weer eens doorgebladerd en ik las over de verdwenen villa's in het Fre- derikspoldertje, de smidse op 't Ouwe Land, de wagenmake rijen, de negotie in 't slop, 't Schildershuys van Phernambucq, de schoenmakerij van Katsman Zoon, de uitdragerij van Ma rien Goetheer en kööpventje (straatventer) Ko. Arjaan verdient zijn eigen straat. Dat vindt vrijwel iedereen bij ons op het dorp. Alleen: de Arjaan Katsmanstraat komt in een nieuw woonwijk- je, dat pal tegen onze achtertuin wordt aangeplakt. Als ik van uit mijn werkkamer naar buiten kijk, heb ik een fraai uitzicht over het polderlandschap. Dat wordt ons door de planologen ontnomen. Nog even, dan heeft Arjaan Katsman zijn eigen straat en zitten wij tegen de achterkant van schuurtjes aan te staren; Niet leuk voor de Van Dammetjes. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON mm, Wmm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 hhhhhhbh Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt óp informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Hoe veilig zijn de Zeeuwse buurten? En wat heeft de inrichting van de wijk daarmee te maken? Studenten van de Hogeschool Zeeland namen drie Zeeuwse wijken onder de loep. door Nadia Berkelder en Ondine van der Vleuten Nieuw Middelburg een probleemwijk? De bewoners vinden van niet. Een groot deel van de mensen wil er nooit meer weg. Hoe dat komt? Mensen kennen elkaar, de huizen zien er leuk uit en er is een geweldige speeltuin. „De wijk staat alleen bij mensen van buiten- afbekend als probleemwijk", vindt Mirjam de Nijs. Zij is één van de studenten van de Hoge school Zeeland die de afgelopen maanden onderzoek deed naar de veiligheid in drie Zeeuwse wijken: Bossenburgh in Vlissingen, Oude- landse Hoeve in Terneuzen en Nieuw Middelburg. De resultaten zijn gisteren gepresenteerd op een symposium in Middelburg. De twee andere wijken hebben wel problemen. Het grootste pro bleem? Dat alles zo op elkaar lijkt. „Bossenburgh is een doolhof', concludeert student Mark de Kroo. En ook de Oudelandse Hoe ve is eentonig. „Het enige dat eruit springt is het verpleeghuis Ter Schorre", vindt student Kevin de Ruijsscher. Eentonigheid is het gro te probleem van de naoorlogse wij ken, zei Frans Bijdendijk, bestuur der van de Amsterdamse coöpera tie Stadgenoot. Die wijken zijn door ingenieurs op de tekentafel gemaakt. „Het is misschien ver standiger om je hart te gebruiken. Het verstand dient alleen om je hart af en toe te helpen." Dat hebben de studenten gedaan: als het aan hen ligt, gaan in Bos senburgh rijen huizen tegen de vlakte, komt er water in de wijk, is er straks een park, een weg waar op je niet verdwaalt en een buurt huis in de vorm van een boom hut. „Zo ziet Rosenburg (de popu laire wijk ernaast, red.) eruit", merkte een buurtbewoner op. „Daar voelt men zich veel gelukki ger. Bossenburgh is, vooral door achterstallig onderhoud, veran derd in één groot getto." En ook Oudelandse Hoeve moet op de schop, als het aan de studen- Wat is een fijne omgeving? Hoe meer oudbouw, hoe meer mensen er in de buurt willen wonen, blijkt uit onderzoek dat is gedaan door woningcorpora tie Stadgenoot in Amsterdam. Bij dat onderzoek is de waarde per vierkante meter van huizen vergeleken met een aantal an dere factoren, zoals veiligheid en inrichting van de straat. Afwisseling wordt gewaar deerd: mensen houden niet van eentonige nieuwbouwwij ken. Buurten waar ook winkels zijn, of kleine bedrijven scoren beter. Goede parkeervoorzieningen maken een buurt niet aantrek kelijker, blijkt uit het onder zoek. Er is geen direct verband tus sen de waarde van woningen en de veiligheid in de buurt. En ook de inrichting van de wijk heeft niet direct effect op de waarde. ten ligt. Een plein waar buurtbe woners - ook de hangjongeren - sa men kunnen komen, een nieuw groot park en een opknapbeurt voor de Bachlaan. De bewoners van verpleeghuis Ter Schorre, dat aan de rand van de wijk ligt, kij ken nu regelmatig tegen hangjon geren aan. „Ze moeten positieve beelden zien", vindt student Maai ke Bakker. „Kinderen die spelen of iemand die een hondje uitlaat." De wijken met problemen zijn voortgekomen uit het idee dat be stuurders en stedenbouwkundi gen kunnen bepalen wat goed voor mensen is, zei Bijdendijk. „Dat is niet de denkwereld van 2009. Mensen hechten zich aan hun omgeving als ze ervan kun nen houden." Zoals de bewoners van Nieuw-Middelburg dat doen. En dat kan volgens Bijdendijk al leen als mensen zelf keuzes kun nen maken: hoe hun woning eruit ziet bijvoorbeeld. Of als ze invloed kunnen hebben op de vormgeving van hun eigen wijk. Een straat in Bossenburgh Een gevel in Bossenburgh. Fijn dat er zo veel groen is in Bossenburgh. Helaas ligt er ook veel hondenpoep, merkt Igbala Ahmetasevic op, en niet al leen in het gras. „De stank komt hier van alle kanten." De Bossen- burghse woont sinds twee jaar in Batenburg, net naast het 'plant soen' van Boetselaersburg. Een weg doorsnijdt het grasveld. Aan één kant staan wat speeltoestellen. Geen gelukkige combinatie. „Kin deren letten niet op, ze rennen zó de weg op." Bossenburgh is een kinderrijke wijk. Igbala zelf is ook een jonge moeder. Ze is blij met het idee van de HZ-studenten, om het versnipperde groen samen te voegen tot wat grotere parkjes, waar de weg omheen loopt in Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naamvoorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie BREDA - Een aardige vent. Zo om schrijven velen de zondag door een misdrijf omgekomen Bredase bodybuilder en fietsenmaker Wal ter van Elderen (56). „Dat hij zo aan zijn einde zou komen... nee, dat had ik echt nooit verwacht", zegt een oude bekende van hem. De politie wil geen informatie ge ven over de doodsoorzaak van Van Elderen. Wel bevestigt zij nog maals dat er sprake is van een mis drijf De Bredanaar werd zondag in Goes dood aangetroffen in het huis van een vriendin. Deze vrien din is geen verdachte, maar de poli tie wil dat niet bevestigen. Mensen uit de omgeving van Van Elderen zeggen dat hij zich de laatste maan den bezighield 'met zaken die niet door de beugel konden'. Twee bronnen houden er rekening mee dat het 'iets met doping' te maken heeft. Anderen wijzen dit scenario van de hand. Of de dood van Van Elderen een link heeft met de schietpartij afgelopen zaterdag bij de Media Markt in Breda, is ondui delijk. De politie hield deze moge lijkheid in eerste instantie open. Het 29-jarige Bredase slachtoffer verkeert niet meer in levensgevaar. MIDDELBURG - De Zeeuwse leden van de Vereniging Natuurmonu- mentenjroepen Zeeuwse jongeren op om zich te melden voor de lan delijke jeugdadviesraad. De jeugdadviesraad bestaat uit ne gen jongeren tussen de 14 en 20 jaar, die de directie van Natuurmo numenten adviseren. Er zijn al di verse aanmeldingen binnengeko men, maar nog niet uit Zeeland. Kijk voor meer informatie op www.na- tuurmonumenten.nl/jeugdadviesraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2