'De vrouw van Mousavi is prachtig. Ze dwong haar man haar hand vast te houden in het openbaar. Dat is een voorbeeld voor miljoenen gelovigen' schrijver Kader Abdoiah om de macht Ahmadinejad met zijn ontkenning van de Holocaust en zijn verbale aanvallen op Israël en de VS Iran in een isolement gebracht, meent de uitdager van de president. Mousavi, die als eerste Iraanse politicus zijn vrouw meeneemt op verkiezingscampagne, belooft sociale en politieke hervormingen, betere banden met het Westen, herstel van de rechtsstaat en een economische opleving waarvan wél iedere Iraniër zal profiteren. In formele peilingen geven aan dat Mousavi kan rekenen op zo'n 54 procent van de stem men, 15 procent meer dan Ahmadinejad. De president heeft zijn rivaal bestreden door hem van corruptie te beschuldigen. Zijn vrouw, een professor politicologie, zou ook ten onrechte hebben kunnen studeren om dat ze nooit een toelatingsexamen deed. Behalve met dit moddergooien tracht Ahma dinejad de gunst van de kiezers te winnen door cheques en aardappelen uit te delen aan de armen, en te beloven voorzieningen als waterleidingen aan te leggen. Ahmadinejad heeft de afgelopen jaren kapi talen gestoken in de ontwikkeling van een nucleaire- en wapenindustrie. Op zijn verkie zingsbijeenkomsten overheersen slogans te gen Israël en de VS. De president hamert voortdurend op het belang van een eigen nu cleaire industrie omdat die Iran onaantast baar maakt en voor het land een plaats op het wereldtoneel waarborgt. Daarnaast claimt Ahmadinejad als enige de leer van wijlen ayatollah Khomeini, die in 1979 de is lamitische revolutie ontketende, op een juis te manier te interpreteren. De zittende president geniet tenminste ver baal de steun van ayatollah Ali Khamenei (69), de conservatieve geestelijk leider van Iran. De man die werkelijk de macht in han den heeft. Conservatieven bezetten alle cru ciale posities in Iran. Hoe moeilijk het dan regeren is ondervond de hervormingsgezin de president Mohammad Khatami. Hij werd in 1997 gekozen maar wist vrijwel niets van zijn plannen te realiseren. In 2005 haakte hij af nu steunt hij Mousavi. In Iran zijn 46,2 miljoen stemgerechtigden. Wat president Ahmadinejad betreft hoeven die morgen echt niet allemaal naar de stem bus te gaan. Het verleden heeft uitgewezen dat een lage opkomst de kans voor de conser vatieven aanzienlijk vergroot. Gholem Hos sein Karaschi, campagneleider van presi dentskandidaat Mehdi Karroubi, heeft aan hangers van Ahmadinejad er al van beschul digd alles te proberen om de opkomst zo laag mogelijk te houden. Waarnemers verwachten dat het tot een tweede ronde zal komen tussen Ahmadi nejad en Mousavi. De conservatieve presiJ dent werd in 2005 gekozen dankzij de stem men van de plattelandsbevolking en de con servatieve stedelingen. Onder hen is hij nog steeds populair. Mir-Hossein Mousavi doet er dus goed aan niet te vroeg te juichen. Mehdi Karroubi (71) Was parlementsvoorzitter van 1989 tot 1992 en van 2000 tot 2004. Werd derde bij de vorige verkiezingen. Had kritiek op de gang van zaken, omdat er zou zijn gefraudeerd. Is openlijk tegenstander van Ahmadinejad en de enige die zijn standpunt over de Holocaust heeft bekritiseerd. Wil hervormen zonder de hardliners te vervreemden. Presenteert zich als voorvechter van mensen- en burgerrechten. Wil de spanningen tussen Iran en het buitenland verminderen. Is meermalen gevraagd zich terug te trekken en zich achter kandidaat Mousavi te scharen. Conservatief. Was het hoofd van de Revolutionaire Carde tijdens de oorlog met Irak (1980-1988). Deed ook mee aan de verkiezingen in 2005. Heeft kritiek op Ahmadinejad, omdat hij het land 'richting afgrond' zou sturen. Belooft de economie te hervormen en armoede te bestrijden. Heeft goede contacten met de nog altijd machtige oud-president Rafsanjani. Wordt door Argentinië gezocht vanwege mogelijke betrokkenheid bij een aanslag op een Joods centrum in 1995 waarbij 85 doden vielen. Zei onlangs Israël met één klap van de kaart te kunnen vegen. Möhsen Rezai (55)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11