Verkiezingen Iran Iran kiest morgen een nieuwe pre sident. Belangrijkste uitdager van de zittende president is Mir-Hos- sein Mousavi. De weinig charisma tische oud-premier is plotseling een geduchte tegenstander. Maar president Ahmadinejad heeft nog steeds de steun van de Opperste Leider en dat telt zwaar. WÉêW Wr*w 1 O Donderdag 11 juni 2009 Moddergevecht door Miriam van den Brand en Carel Coseling fotobewerking Jos Diender foto's EPA l Iran Naam: Islamitische Republiek Iran Hoofdstad: Teheran Oppervlakte: 1.648.000 km2 (47x Ne derland) Aantal inwoners: 66 miljoen, voorna melijk Perzen (51 procent). De Azeri zijn daarna de grootste groep (24 pro cent). Taal: Perzisch (Farsi) Religie: Overgrote meerderheid van moslims (99 procent, van wie 88 pro cent sjiitisch). Christenen (0,5 procent), Baha'i (0,5 procent), Joden (0,1 pro cent) en Zoroastriërs (0,1 procent) Munt: rial, 1 rial is honderd dinar Export: olie en gas Historie: Iran werd tot 1935 Perzië ge noemd. In dat jaar vroeg de sjah ande re landen de lokale naam, Iran, te ge bruiken. Het land heeft een lange ge schiedenis en het gebied geldt als een van de bakermatten van de beschaving. Iran was tot 1979 een monarchie. Toen brachten geestelijken, studenten, intel lectuelen, middenstanders en vele maatschappelijke organisaties de sjah ten val tijdens de Iraanse Revolutie. Sindsdien zijn geestelijken aan de macht. KMENISTAN Teheran Honderdduizend jongeren brengt hij op de been. Zwaaiend met vlaggen, schreeuwend, fluitend. Maandag vormden aan hangers een keten van 19 kilometer, dwars door Te heran. Onverwacht is grijze muis Mir-Hos- sein Mousavi (67) een man geworden met wie de zittende president van Iran, Mahmoud Ahmadinejad, rekening moet houden. De afgelopen vier jaar liep Ahmadinejad let terlijk stad en land af om zijn herverkiezing veilig te stellen. Overal beloofde hij geld. Overal werd hij enthousiast onthaald. Hoe wel critici wel claimen dat scholen en over heidsinstellingen de deuren sloten als de pre sident zijn gezicht liet zien, zodat studenten, scholieren en overheidspersoneel de juichen de massa op sterkte konden brenggn. Het zag er goed voor hem uit. Economisch ging het jarenlang voor de wind door de al maar stijgende olieprijs en de president ge niet de steun van Opperste Leider Ali Kha menei, de machtigste man van het land die onder meer de rechtspraak, het leger en de media controleert. Maar de olieprijs daalde weer, de inflatie steeg. De economie staat er nu slechter voor dan in 2005. De inflatie beloopt 25 procent, al beweert Ahmadinejad dat het maar 15 pro cent is. Brandstoffen zijn op de bon, in grote delen van het land heerst armoede en de werkloosheid ligt boven de 10 procent. Vooral het duurder worden van de dagelijk se levensbehoeften kost de president veel steun onder de bevolking. Jongeren zien hun toekomst somber in door de economi sche crisis. En mensen onder de dertig jaar maken maar liefst twee derde van de bevol king uit. Mousavi lijkt te gokken op het electoraat dat eerder de hervormingsgezinde oud-presi- De kandidaten Mahmoud Ahmadinejad (52) S. ARABIE V.A.E. OMAN Huidige president. Won de verkiezingen in 2005. Daarvoor was de ultra-conservatief burgemeester van Teheran. Presenteerde zich toen als man van het volk en beloofde de armoede aan te pakken. Internationale druk laat hem koud. Die standvastigheid levert hem thuis waardering op. Hield begin dit jaar een toespraak op een VN-conferentie over discriminatie. De zaal liep massaal leeg toen hij Israël een 'racistische staat' noemde. Holocaustontkenner die door de Amerikaanse president Obama onlangs opgeroepen werd het vroegere concentratiekamp Buchenwald eens te bezoeken. dent Mohammad Khatami zo verrassend aan de macht bracht. Zijn motto heeft hij af gekeken bij de Amerikaanse president Ba- rack Obama: Mousavi predikt 'change'. Mocht Mousavi het redden, dan is het de eer ste keer sinds de Iraanse Revolutie dat de zit tende president wordt weggestemd. Van de andere twee kandidaten, Rezai en Karroubi, heeft hij weinig te vrezen, hoewel Karroubi hem wel stemmen kan kosten. De strijd is fel. Ahmadinejad beschuldigde zijn tegenstanders gisteren nog tactieken in te zetten die werden gebruikt door Adolf Hit- Ier en dreigde ze met gevangenisstraf Mousavi neemt ook geen blad voor de mond. In een tv-debat, de eerste van zijn soort, noemde hij Ahmadinejad een dictator en een leugenaar. De president en zijn rege ring doen in de ogen van Mousavi niets voor de gewone burger. In plaats daarvan be moeit de overheid zich steeds meer met het privéleven van burgers. Bovendien heeft Mir-Hossein Mousavi (67) De belangrijkste tegenstander van Ahmadinejad. Was premier van 1981 tot 1989 en werd geroemd om zijn economische beleid. Werkte sindsdien achter de schermen, onder meer als adviseur van de president. Hervormer, maar wel een die zich houdt aan de principes van de Iraanse revolutie. Wordt gesteund door Khatami, de hervormingsgezinde oud-president die zich terugtrok als kandidaat. Pleit voor meer persoonlijke vrijheden. Wil wel doorgaaan met het nucleaire programma. Wil het aanzien van Iran in het buitenland verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10